14 Temmuz 2010 Çarşamba

Mükemmele Oynama Kazanamazsın

  Kimseye şirin gözükmek zorunda değilsiniz!
Kimseye mükemmel görünmek zorunda da değilsiniz..
  En mükemmel de siz değilsiniz!
Neden kendinizi kandırıyorsunuz ...
  
Eksiklerinizin olduğunu sizin de beceriksiz olduğunuz konuların var olduğunu neden görmemezlikten geliyorsunuz ya da eksikliklerinizi gizlemeyi seçiyorsunuz..

Nedir yani milletin gözünden mükemmel görünecem telaşlarınız...
   
Türkçeyi düzgün konuşamayanları(şive), saçları dolgun ve ahenkle dans etmeyenleri, 90-60-90 vücudu/üçgen vücudu olmayanları ,gözleri yeşil olmayanları,dişleri çarpık olanları,3000kitap okumamış ama okumayı sevenleri, 2 üniversite bitirmemiş olanları, hatta sadece ilk okul bitirenleri, burnu yamuk olanları,boyu kısa olanları...v.b
insanların kendilerine kompleks yaptıkları binlerce şeye sahip olduğu halde çok çok sevilen insanları var. Aklı başında insan karşısındakini dış görünüşe göre değerlendirmeyecek kadar kendini bilir..
   
     Yok benim tek derdim cisimdir diyenler için de söylenecek sözüm yok çünkü onlarla ilgili yazı yazacak kadar önemsemiyorum onları..(cümle ukalaca mı geldi ..olabilir sonuçta benim blog ve yazmak serbest) 
  
Bu sıcakta nereden geldi bu konu aklıma bilmiyorum..
Kibiri sevmem dolayısıyla kibirliyi de..Mükemmel olduğunu düşüneni de mükemmel görünmeye çalışanı da..Kendini bilen  insan her daim makbul olandır:)        
  Cismen mükemmele oynayacağınıza ruhunuzu mükemmelleştirmeye çalışsanız kazancınız olur..
Diğer şekilde egonuza tavan yaptıracaksınız diye benliğinizden götürürsünüz ve sonunda elinizde koca bir sıfır kalır ...

  Görünüşümle ilgili kusur bulmak haddime değil (kilom dışında) insanlık adına kusurlarım varsa da bunu düzeltmek için elimden geleni ardıma koymam..Birinin kalbini kırmanız onun karşısında kompleksleriniz yüzünden küçük düşmenizden çok daha kötüdür bence...
  
  Kompleks dedim de benim var mı kompleksim? Hımm sanırım biraz uğraşsam 3 üniversite bitirmememi ve koca burnumu kompleks haline getirebilirim ;) Evet Pabuç bunu da başarabilirsin..Senin başkalarından ne eksiğin var biraz uğraşsan seninde nur topu gibi kompleksin olabilir ;)
Share:

14 yorum:

yedek akçe dedi ki...

Artık ağız tadıyla kompleks bile yaptırmıyorlar, ne günlere kaldık te allam. Beni komplekslerimle kabullenin diyecem ama benim kompleksim yok (böyle derken kompleksli biri olur muyum yani kompleksim yok kompleksi yapmış olur muyum), ben kompleksi olanlar için şee etmiştim :)) Yine de içimden bir ses kadın haklı diyor artık hangisine inanırsanız :))

cecil dedi ki...

:)
çok özlemişim seni çok

cecil dedi ki...

çok özlemişim seni çok... :)

ღ°•.♥.•°ღ çiLekLisüt ღ°•.♥.•°ღ dedi ki...

Dünyanın en güzel, en bilgili, en, en, en insanları... hepsi doğdu, yaşadı ve öldü, kimisi de her yeni gün ölüme yaklaşıyor.. herkes aynı toprak altına girecek hıyar yiyen de havyar yiyende.. Dolayısıyla dünyanın en aptal insanlarıdır aslında kendilerine verilen nimetleri sanki kendileri yaratmışçasına böbürlenip, başkalarını hor görenler..

Dünyanın en mükemmel insanları, ahlak bakımından en üstün olanlarıdır.. Kazanacak tek insan cinsi, onlardır.. Hayır ben çirkin bir kız değilim!! (böyle derler ya hani ruhu güzel olsun vs. diyenlere) sadece tek gerçeği görmemekte inat etmeyen bir Allah kuluyum..

Gelibolu17 dedi ki...

Hiç kimse mükemmel değildir bacım:)
Ayrıcada Allahü teala bizim ne dış görünüşümüze makar nede malımıza mevkimize,önemli olan kalptir,iç güzelliğidir,insanın o içinden dışa yansıyan güzelliğidir,
dünnnyaaa güzeli olmuş ama insan olamamış bana ne napıyım ben öylesini çirkin olsun ama insan gibi insanım olsun:)
ben onun her türlü kompleksine katlanırım:)
yerim ben onun kompleksini,gel beraber komplekslenelim,komplekse girelim:)
töbe töbe mubarek günde böyle yorum olurmu:)
e ama bacı ben mükemmel değilimki:)
ayrıca mükemmeliyetçide değilim aaaa beni kategorize etmeyin blogcanlar olduğum gibi sevin böyle bırakın doğal ortamımda yaşayım....
zaten bu yazdığım yorumları bigün toplayıp kitap yapacam:)

sevgiler selamlar olsun:)

çıtır takipçin gelibolu17

Adsız dedi ki...

yani pabuc...:( nerden biliyorsun ki 90 60 90 nı, gözlerinin yeşil olmadığı, dişlerinin çarpık olduğu, 3000 kitabı okuyamadığını, üniversite bitiremediğini kompleks yaptığını..nerden biliyorsun? ;) bu şu şekildede olamaz mı? belki de ayna ona her an eksiklerini göstermiş bir duruma ayarlandırıldığından bunu sürekli göz önünde bulundurup en az sevyeye indirmeye çalışıyordur.. hım şimdi diyeceksiniz ki "90 60 90 düzeltmeyi nasıl başaracak?" ya da "çarpık dişi nasıl düzeltecek?" bilirsin: faniler artık tüm bunları aşmışlar düzeltecek aletleri varolmakta.. "faninin g
ücünün yetmediği yerde: rabbin boyası vardır" değip belkide her an göz önünde bulunduruyordur bu sorunları.. hemen etiketledin yani zavalıları kompleskli diye.:((( :)

pabuç dedi ki...

/yedek akçe,
ya yok ya isyeten istediği gibi kompleks yapsın kime ne :) Ben sadece bana anlamsız geldiğini belirtmek istedim içiden geldi yazdım işte..İsteyen ciddiye bile almaz :) Kişinin psikolojisini aşırı derecede etkileyecek sorunlar dışında insanın dış görünüşüyle ilgili kompleksleri garibime gidiyor..Bu vücudu veren Allah ,aceba onun seçimine mi karşı duruyoruz anlamıyorum..Benimde bu düşüncelerimi anlamayanlar olabilir tabisaygı duyarım :)

/cecil,
teşekkürler öyle bir içten söylemişsin ki burada bi havalara girdim :) Varolasın ..

/ღ°•.♥.•°ღ çiLekLisüt ღ°•.♥.•°ღ
tek gerçeği görmekte inat etmeyen Allah kulu güzel yorumun için teşekkürler :) Sen bu yolda devam et..şarkı sözüydü ama buraya da yakıştı..SEvgi ve huzurla kal her daim..

/Gelibolu,
İlk cümlelerin hayatın açıklamalarından olmuş..''Yerim onun komplekslerini'' bayıldım bulafa güzel bir anafikir olmuş :) Süpersin...Bende yazılardan çok yorum bırakmayı yorum okumayı seviyorum inşaallah senin yorum kitabını da görür alırız ve okurum hatırlarız ...SEvgiler..

/Adsız,
benim 90-60-90larla bi derdim yok konum o değil zaten..Herkes onlar gibi olmak zorunda değil demek istemiştim sadece cümle içerisnde öylesine geçmiş sayılardır onlar..Herkese kompleksleriyle huzurlu(!) bir ömür dilerim..Benim fikirlerim bunlar yoksa kimseyle sorunum olmaz..Ne çok güzelle ne çok çirkinle ne alimle ne cahille..Benim derdim kötülerle :P
Not1200:Adsız yorum bırakmayın..

SİHİRLİSEPET dedi ki...

bence komplekse hiç gerek yok ;)ha şöyle güzel bir tatil kompleksi falan deseler,hani herşeyi içinde,bak o zaman eyvallah da :)))

mit dedi ki...

Gençken (amanın, yaşlı hissettim kendimi :) daha gençken diyelim) mükemmel olmak, insanların gözüne girebilmek için her şeyi yapardım. Herkese ufak iyilikler yapar, beni hep iyi biri olarak anmaları için çabalardım. Sonra bir gün karşıma bir ayet çıktı.

"Siz ki o insanlar size iyi desin diye çabalar durursunuz, yaptıklarınızı Allah rızası için yapmazsınız. Ne yazıktı size..."

Cümleler birebir aynı olmayabilir ama söylenmek istenenin özü buydu. Utandım, sıkıldım, kötü oldum. Bilmeyerek de olsa yaptığım yanlıştı. Sonra azmettim. O gün bugündür mükemmeliyet ya da evrensel popülerite :) için uğraşmayı bıraktım. Ne yaparsam O'nun rızasını gözetmeye başladım önce.

Bunu neden yazdım? Benimle aynı hatayı yapanlar varsa kulaklarına küpe olsun diye...

Sevgiler...

pabuç dedi ki...

@SİHİRLİSEPET,
haklısın canım benim..Şöyle karayiplerde bi tatil yapamayacam ya ben de oona yanıyorum...Ah bi zengin olsaydım :P

@mit,
miti özel kılan özelliklerden biri de bu yorumunda saklı..Süpersin..Ayetlerden nasihat alan kendini düzelten kaç kişi var ki bu ortamda:)Varolasın verdiğin örnek çooooooooook hoşuma gitti Allah razı olsun.

zeynep dedi ki...

Sevgili papuçççç bak nasıl takipçinim atlamıyorum hiç biryeri dolayısıyla yazını 3 kere okudum hatta 6 oldu sanırım 2 kere okuyunca daha iyi anlıyorum da:))

http://istezeynep.blogspot.com/2010/06/regaip-kandiliniz-mubarek-olsunallah.html

Okumanı arzu ederim..Sevgiyle..

pabuç dedi ki...

/ZEynep,
''Tevbe 40: En zor zamanda bile kesinlikle ümitsizliğe kapılma.'' ve

''Vakıa 83-87: Ölümden korkmak yerine, ölüm gerçeğiyle yüzleş.'' bu iki ayette istenileni yapamıyorum ama yapamayacam anlamı taşımıyor...Allah izin verirse bunları da öğrenecem..Diğerlerini elimden geldiğince yapıyorum..Güzel bir yazıymış...Uğraş vermişsin Allah razı olsun

ÇOBAN YILDIZI dedi ki...

Sevgili Pabuç, insanların diğerlerini kategorize etme çabaları ve buna dair davranış geliştirme şekilleri bana her daim zavallılık hissi verdirmiştir. Şekil Allah vergisi ama iç doldurma kula kalmış bir hünerdir. Geri kalan tüm çabalar ise bana göre günah'ı oluşturan zaaflardır.
Çok güzel bir yazı olmuş,kaleminize sağlık.

Saygı ve selamlarımla.

pabuç dedi ki...

/ÇOBAN YILDIZI ,
çok haklısınız güzel yorumunuz için teşekkürederim...