6 Kasım 2016 Pazar

İnsanız İşte Hepimiz Kötü Olabiliriz !

Sevgili Günlük,

Zeki insanları sevmeyen var mıdır ? Varsa da ben onlardan biri değilim düşmanın bile zekisi makbul benim için! En azından bir tarzı olur düşmanın: ne zaman nasıl konuşacağıını davranacağını bilirsin, nefreti de bellidir ilgisi de... ama ne olduğu belli olmayan hatta ne olduğunun kararına varamamış tipler zordur be günlük, dost mudur düşman mı karar verememiş arafta kişiler ! La dostsan adam gibi dinle yok değilsen yine adam gibi dinle sonra anlatılanı anladıktan sonra kin kus ne bileyim nefretini horon oynat ama önce bi anla be kardeşim !

Bir de dost görünen ama aslında sizi çiğ çiğ yese doymayacak tipitipler vardır ki böylelerini Rabbim tüm zalimlerin başına musallat etsin diye duam var ... Ya madem dost değilsin sevmiyorsun saygı bile duymuyorsun niye ama niye  sevmediğin kişinin yanında ya da etrafında duruyorsun ? Nasıl bir manevi sorunun var ki katilini seven kız gibi istemediğin kişilerin hayatında yer alıyorsun... hepimizin hayatında vardır böyle tipler ,tipitipler...

Ya bak böyle şikayet ediyorum ama ben de birileri için böyle tiplerden biri olarak algılanıyor olabilirim.. Birileri benden de doyasıya nefret ediyor olabilir ya da bir  güzel yanım varmış zannedip bana değer verenler de olabilir ...İnsanız işte kimine göre iyi kimine göre aptal kimine göre zeki kimine göre de tuhaf...Bana antipatik gelen biri illaki birilerinin can ciğer dostudur mesela ! Benim katlanamadığım kişiler birilerine öyle bir iyilik yaparki ben bilsem utanırım düşüncelerimden gibi şeyler...

Sizin güvenip değer verdiğiniz biri belki de başkalarına öyle kötülükler yapıyordur ki farkında bile varmıyordur yaptığının...insan olmak karışık işlerin içinde bulunmak biraz da.. Nefret ettiğim kişiler  oluyor ama çoğu zalimliği meslek edinmiş ,ihaneti kişiliğine mühür yapmış kişiler Katlanamadığım şeyler de oluyor  insanlarda ama sonra bakıyorum kendime çoğu zaman birileri için çekilmez olabiliyorum ve bazen bunu bilinçli olarak da yapıyorum bu derece gıcık da olabiliyorum..kötülüğü bilinçli yapmışlığım olmadı (şükür) ama aptallık olmazsa olmazım olduğu için illaki bir zaman birilerine kötülük de yapmış olabilirim bundan emin değilim !

Yarın hesaba çekileceğimiz gerçeğini hep aklımda bulundurduğum halde hatta çok korktuğum halde birilerinin -istemeden de olsa- kalbini kırmışlığım olmuştur yanlış da anlaşılmışımdır işte bunlardan mesul olup olmadığum da çok yoruyor kafamı ! Zaten yapmadığım binlerce vazifem var bir de bunlara bilmeden yapılanlar eklenirse eyvah ki eyvah... Ben ki insanlara bu kadar kızıyorum ama  belli etmiyorum(Tamam buna kimse inanmadı ama olsun) insanlar benim hakkımda neler düşünüyorlardır ...ya aslında nefret edenler varsa onlara da saygım var ama inşaallah düşüncelerinin temelinde zan yoktur öyleyse üzülürüm ; yazık tüm nefreti zandan ibaret olur boşa gider !

İnsanalrı hem çok seviyorum hem de sevmiyorum tıpkı tüm insanlar gibi !  Ve sırf bu yüzden onları memnun etmek için davranmıyorum sadece kendim olmaya çalışıyorum herkes kendi kadar bişey alıyor benden ...Ve herkes sayesinde gelişiyorum işte ;iyi de olsa kötü de olsa tüm insanlar öğretmenim oluyor yaşamımda... Yaşlandım ama ruhum hala ilk adımında : hala şaşırıyorum hala inanamadığım aklımın almadığı tuhaflıklar oluyor gülüp geçtiğim... İnsanım işte en sıradanından en korkağından en meraklısından en dengesizinden....


Share:

3 yorum:

GÖK-TÜRK dedi ki...

Hata yaptığının farkında olabilmek, yaptığı hatadan pişman olabilmek ve en önemlisi de hatadan dönebilmek. Başarırsak ne mutlu bize.

Ramazan Aksoy dedi ki...

Nefrete horon teptirmek,çig çig yiyecek tipitipler güzel bir benzetme nerden buldugunu sormayacagım.Zeki düşmanlarım olsun demişsin ben akıllı düşmanı tercih ederim.Zeki insanın akla ihtiyacı vardır akıllı insanın zekaya ihtiyacı yoktur karmaşık geldi farkindayım ama zeki insan her zaman kötülüge meyillidir akıllı insan kötülüge meyletmez.Iki insan örnegi verecegim ismi gizli ama tahmin edeceksindir.Biri erkek "İnfak"paylaşımlarıyla meşhur çok zeki ve kurnaz insanların en zayıf noktasından yakalayıp para talep ediyor kitap satıyor.Kendisine bu tür organizasyonlari tasvip etmedigimi dile getirdim.Ajitasyonlar yapan paylaşımlar duyguları hoplatan paylaşımlar ve ipligi pazara çıktı hakkında neler yazıldı söylendi ve tezgaha gelmedigim için kendimi şanslı hissediyorum evet arkadaş çok zekiydi,digeri yine çok zeki üstü kapalı paylaşımlarla zekasını ispatlayan biri.Zeki insanlar ikiyüzlüdür çok uyanıktırlar kötülük yapmaktan hiç çekinmezler sinsidirler kolay kolay renk vermezler.Anladıgında atı alan üsküdarı geçmiş olur gerçekten zeki bir düşmanin olsun istermisin.Ben akıllı bir düşmanı zeki bir dosta(!)tercih ederim.

Pabuc dedi ki...

Ramazan Hocam ,tamam kabul akıllı düşman olsun :)

Göktürk, Allah yardımcımızdır..