23 Mayıs 2014 Cuma

Elif'e Bir Kulak Verir misiniz ?

Herkesin kendine sakladığı  bir dünyası vardır.Özel hayatı vardır, bir de yüreğinde kimselere açamadığı kapalı odaları vardır. Elif 'in de her normal insan gibi özel bir hayatı var ve oralara -ekran karşısındaki yaşamından bahsediyorum- çok nadir kimseleri alıyor.Çok az kişinin özel dediği dünyasını bilmesine izin veriyor çünkü adı üstünde ÖZEL.

İnsanlar Elif'in yaşantısından daha çok, nasıl biri olduğuyla ilgilenilmesini istiyorum.Cümlelerim ne kadar anlatıyorsa o kadar bilinmek istiyorum.İnsanları da öyle bilmek tanımak istiyorum.Bu biraz da ön yargılardan arınmak isteğiyle de orantılı.Hayat içinde bir çok parçalara bölünüyoruz; hepimiz ya kardeşiz, ya arkadaşız, öğretmeniz, dostuz, düşmanız, anneyiz, babayız, halayız, dayıyız, öğrenciyiz,işçiyiz......Başörtülüyüz ya da değiliz, dindarız ya da değiliz, fakiriz zenginiz, bilgiliyiz cahiliz, sağcıyız solcuyuz.....uzatın uzatabildiğiniz kadar.

Uzun süre görüştüğü kişinin İmam_Hatipli olduğunu öğrendikten sonra onunla iletişimini kesenleri duydum ben! Bilene kadar iyiydi de bildikten sonra değişen ne oldu dersiniz ? Tabi ki ön yargıları toplanıp geldiler ve tüm iyi düşüncelerini sildiler o kişinin aklından...Çok çok değer verdiğim ve buradan tanıdım biri (umarım örnek verdiğim için kızmaz bana) ilk tanıştığımda bone takanlara çok kızdığını(!) söylemişti.Bilemiyorum onun da benim gibi bone takanları sevmemesinin belki de mantıklı sebepleri vardı.Diyeceğim o kişiyle bir birimizi bilmeden(!) önce tanıdık ve ön yargılarımızı ardımıza attık.Keşke her zaman ön yargılardan arınmış şekilde muhabbetler edebilsek o zaman belki de kavgaların ötekileştirmelerin hiç biri olmayacak.

İnsanların özeliyle ilgili çok soru sormam bana da sorulsun istemem.Zaten belli bir samimiyete geldiğiniz zaman kendiliğinden açılır konular ve gerektiği kadar anlatırsınız kendinizi.Tanışmak demek nüfus kağıdı bilgisi ya da kütük bilgilerinizi anlatmak değildir zaten !

Yeni insanlar tanımayı seviyorum ama insanları hayatlarını irdelemeyi sevmiyorum ,onların samimiyetle anlattıkları kadarını dinlemeyi seviyorum.Hatta hayallerini dinlemeyi seviyorum.En çok da dini sohbetler yapmayı kişilerin dünya ,yaşamla ilgili düşüncelerini paylaşmayı seviyorum.Yaşları işleri medeni ya da maddi durumlarıyla ilgilenmiyorum.Yanlışlarımı başkalarını dinleyerek görmeyi seviyorum,ön yargılarımdan yeni dünyalar tanıyarak arınmayı seviyorum...Yaşantım hiç uymasa bile çok şey öğreniyorum gündelik yaşantımda bir arada olma imkanım olmayacak kişilerden..Bazen bıktırana kadar çok soru soruyorum burada tanıdığım dostlarıma.Dost bildiklerimden ikazlar almayı ve haddimi bilmeyi de seviyorum...

İnsanları tanımayı seviyorum ve bunu mümkünse anket soruları sormadan yapmayı tercih ediyorum.

Diyeceğim o ki; özel sorulardan , başkalarına sormadığım soruların bana sorulmasından da hiç hoşlanmıyorum...Ya cevap vermiyorum ya da çok üstelenirse takipten çıkıyorum veya engelliyorum o kişileri !Eğer benim de herhangi bir saygısızlığıma, laobaliliğime ,abuk sabuk sorular sormama şahit olursanız sizler de beni takipten çıkabilirsiniz arkadaşlar...Elif asabi olabilir, Elif arada şımarık cümleler kurabilir, Elif bazen olayları dalgaya alabilir ama ELif insanları aşağılamaz,  özel hayatlarla ilgili sorular sormaz, şahıslara hakaret etmez, küçük görmez,yargılamaz ...Elif mümkün olduğunca haddini bilir...Bu çizgileri aşarsa arkanıza bakmadan silin Elif'i...


Share:

13 yorum:

domdom dedi ki...

birde hiç yüzlerini görmeden ön yargıda bulunduklarımız var,sohbetleri yazdıkları hoşumuza gider ama,illa isteriz ki yüzlerini görelim,eğer gizlendikleri yerden çıkmaz,kendilerinin bilinmesini görünmesi ni istemezlerse de hemen haklarında olumsuz düşüncelere başlarız,aslında buda pek tasvip edilecek bir şey değil,yani ben öyle düşünüyorum :)) yazılarını keyifle okuyorum ve takibe devam ediyorum :))

Pabuc dedi ki...

domdom,
seni bilmem ama ben dost dediğim kişiyi görmek isterim (ki bu kuru bir merak değildir) sanal ortamdır tabiki ön yargı olmasın diye kamufle olursun da dostlarına karşı değil! Adım hıdır fikrim budur..

Demek sen sağsın sevindim...

Kalemzade Kamil dedi ki...

Yazı için sadece tebrik etmek geliyor içimden. Budur kardeşim. Benzer şeyler bana da oluyor ama bir bayan olarak özel hayat hususunda sanırım siz daha da çok rahatsız ediliyor olabilirsiniz. Ben kendim için söyleyeyim. Artık beni üzmekte ısrar üstüne ısrar edenler için birkaç mouse tıklaması yetiyor. Tavsiye ederim.

domdom dedi ki...

dost dost diye nicesine sarıldım,benim sadık yarim kara toprakdır demiş aşık veysel :)) sen dost diyince aklıma bu dizeler geldi :)) hamdolsun rabbime yaşıyoruz,nefes almaya devam çok şükür :))

Pabuc dedi ki...

/Kalemzade Kamil,
Ne olacak acaba nüfusta kim olduğumuz öğrenildiğinde bunu merak ediyorum.Burada kendimizi reklam için yokuz ki ,bilinmesi gerekenleri zaten yazıyoruz paylaşıyoruz..ama inanlar illa ki etiketlemek için bilgi istiyorlar.Yaşantınızla ilgili biraz bilgiye sahip olduklarında etiketlemek daha kolay olacak belki de!

Keşke mouse gündelik hayatımızda da birilerini engellemeye yardımcı olabilse :)

Pabuc dedi ki...

/domdom,
tepemin tasını attırma :))) SEn benim ne ima ettiğimi anladın mı biraz önceki yorumda onu de hele ! şiir gelmişmiş aklına ,bahale..

GÖK-TÜRK dedi ki...

Genelde insanlar insanları tanımaya çalışırken bu civarlarda amaçları önyargılarına delil toplamak oluyor.

En iyisi seviyeyi muhafaza etmek. Sınırları aşmamak... Vesselam. :)

Pabuc dedi ki...

/GÖK-TÜRK,
evet seviyeyi korumak önemli bir şey.Seviyeye bağlı ilerler samimiyet ve güven de...

Profösör dedi ki...

İrfan sahibi kimseler bir cümle söylerler, o cümlede kendini bulursun. İnsanlığını bulursun. O cümlede dostluklarla buluşursun... Bir cümle duyarsın; kimyan değişir, yaraların hemencecik iyileşir... Bu sefer sen bir cümle kurarsın; bütün öldüm bittim diyenler, susuzluktan boynunu bükmüş çiçekler gibi onlara ab-ı hayat oluverirsin.

Allahüekber_!..

Pabuc dedi ki...

Hocam,
Rabbim bazen öyle insanlar çıkarıyor öyle şeyler konuşturuyor ki o kişilere sizin dermanınız onda gizlenmiş oluyor..Öyle anlarda öyle cümlelerle geliyor ki o kişiler siz sadece sessizce ''Teşekkürler Rabbim''diyorsunuz....

Erdem Uğur Akbıyık dedi ki...

Bu tarz insanlar Allah'ın bizlere sunduğu rahmetlerdir. Bize kuran ayetlerini anlamada yardımcı oluyorlar. Ötekileştirenleri, kibri ve daha nice kavramın bu yüzünü nasıl anlayacaktık yoksa. Mücadele daha doğru gerçek hayatta dediğin gibi mouselar yok ve rahmetin diğer boyutuda sınav vesilesi olmaları.

Pabuc dedi ki...

/Erdem Uğur Akbıyık,
İnsan değişiyor ve şükür Allah nasip ederse olumlu yönde değişiyor çok şükür.Ben gençken :) Hz.Ömer'i hatırlatırdım ,O Peygamberi öldürmeyi arzulayan biriydi ama Rabbim O'na imanı nasip etti.Peki o zaman kadar onun hakkında kötü konuşan birileri varsa pişman olmuş mudurlar ! Ve biliyoruz ki Rabbim kapısına gelen iman edenlerin geçmiş günahlarını örtebilir..E peki o zaman bizim kimi neden ötekileştiriyoruz ,küçümsüyoruz ..ya da (en büyük hadsizlik) kendimizi başkalarından üstün görüyoruz !

Hepimiz bir birimizin öğretmeniyiz ben bunu bilir bunu söylerim :)

Hoşgelmişsin blog bahçeme...

Ramazan Aksoy dedi ki...

Eyvallah Elif Kararlı kardeşim özel hayat bizleri baglamıyor ilgi alanımada asla girmez, bizler seni yazılarınla tanıdık saygı duyduk.Uzun zamandır takipte oldugum (hem face hem bloger saydanda) saygı duydugum bir kardeşimizsin.Ve takipte oldugum insanların paylaşımlarını yazılarını son harfine kadar sıkılmadan okurum sözel hafızam iyidir buna birde görsel hafıza eklenince okuduklarımı kolay kolay unutmam.Duygusal olmadıgını düz mantık hareket ettigini ve kolay sıkılan biri oldugunu tepkilerinin duruma zamana ve ruh haline göre degişken oldugunu romantizmi sevmedigini çogu zaman dile getiriyorsun ve güven konusunda çok tedirgin oldugunu bir çok yazında dile getiriyorsun şunu bilmeni isterimki bizler seni face olsun arada ugradıgın bloger sayfanda olsun yazılarınla tanıdık deger verdik saygı duyduk özelin ve görselin kendi adıma ilgi alanıma asla girmedi girmezde.Paylaşımlarına ve bloger yazılarına ara ara yorum yapıyorum hoş face paylaşımlarına daha çok yorum yapıyorum bazen paylaşımı tam algılayamadıgımda ters köşe olsamda yinede yazıyorum aklımın erdigi kadar silmek engellemek takibi bırakmak bilinçli olarak asla olmadı bazı talihsizlikler olsada takibe devam inşallah