30 Temmuz 2013 Salı

Yalova'da Ramazan


Ramazanda Yalova'da iftar yapmak isterseniz güzel şirin mekanlar var.Ramazan topu da yanı başında olan :) Biz de kalabalık iftar yapmak istediğimizde dışarıda yaparız iftarımızı bazen.Güzel de oluyor , o coşkuyu(yemeğe dalma coşkusu) her kesimden insanlarla yaşamak.Ama bu sene Yalova'da sanki Ramazan yokmuş gibi! Sokaklarda pek anlaşılmıyor (yoksa hepimiz uyuyarak mı geçiriyoruz Ramazanı;) ) ''Nerede o eski kalabalıklar !'' anlamında anlaşılamama.Pek bir sakin bu yıl sokaklar.Dondurmacılar bile eskisi kadar dolu değil ben bi'şey anlamadım :) Normal şartlarda akşamları sokaklarda iğne atsanız yere düşmez sahil taraflarında ama bu yıl Yalova boşalmış gibi.........Gerçi bu durum kötü sayılmaz sakin sakin dolaşıyoruz biz de ;)


Buranın manzarası güzel gibi görünüyor di mi ! Valla bence fotografta gayet iyi bir görüntü ama gelin bir de aslını görün derim ! O koku ,suyun o kirliliğini kendi gözlerinizle görün objektifin güzel çekimine kanmayın isterim :)  Eee hep iyi şeyler söyleyecek değilim ya! Yalova'da (giriş ve çıkışların belli bölümleri) öyle kötü kokuyor ki anlatamam..Ben bildim bileli (8 yıldır bilirim buraları) o berbat koku hep var! Düzenli ,sakin, güzel bir şehir olabilir ama bu kokuya bir çare bulunamadı gitti!


Fotoğrafı çektiğim yerde durup izledim buradakileri,ne yapmaya çalışıyorlar dedim süs havuzunda (fıskiye diyelim) Anne babalar paçalarını sıvamış ayaklarını ıslatıyor çocuklarda iç çamaşırlarıyla suların arasında hoplayıp zıplıyordu...Hiç kimse de ''Kardeşim,başınıza güneş mi geçti burada ne yapıyorsunuz?''demiyordu.Ama hepsi de öyle mutluydu ki anlatamam..Çocukları görmeliydiniz..Gerçi Türk de değillerdi galiba ;mutlu turistler ;)


Yalova ,iftar saatini buradan öğreniyor ! Peki tamam berbat espriydi kabul ! Ama güzel dizayn kabul edin ;)


İftar çadırı kuruluyor her gün.Ve 1.5 saat önceden başlayan bereketli de kuyruğu oluyor bu çadırın.Güzel bir mekan seçilmiş çadır için.İftar yemeğini kim veriyor bilmiyorum (sormadım da) sanırım belediyedir...


Buraları boş görmek güzeldi aslında.Cidden nereye gitti bu kadar insan ,kafama takıldı :) İftar saatine de bir hayli vardı aslında ben gezinirken ...Yeşili bol ,küçük, şirin (yok ya  o kadar da şirin değil) bir şehir Yalova.Gelin görün derim, İstanbul'a bir feribot uzaklıkta (45-70 dakika kadar) diğer şehirleri bilemiyorum :)


Barış Manço Anfi Tiyatrosunun park ağaçlarına bayılıyorum(ağaçlar için ne uzun bir cümle kurdum ya ,yoruldum yazarken) Tohumları sanırım üzerindekiler onlarda farklı bir hava katmış ağaçlara.Bu arada Tiyatronun manzarası harika ,çok güzel gösteriler oluyor ama sanırım gösteriler Ramazan'ın bitmesini bekliyor tüm sessizliğiyle!...


Not: İnsanların bir kısmı da Ramazan hiç gelmemiş (sanki zaten hiç yokmuş gibi) gündelik yaşamlarına devam ediyorlar.Dini konularda bence hiç kimse bu ülkede özgürlüğünün kısıtlandığını söylememeli.Mahalle baskısı mazeretinin de geçerli bir durum olmadığını düşünüyorum.Bu sözü mü de eleştirenler çıkacaktır çok da önemsemiyorum.Kimse kimse için oruç tutmuyor ama birilerinden saygı beklerken onlara karşı da saygılı olmalıyız SANKİ! diye düşünüyorum sadece.Soğuk suları en azından yolda yürürken insanların gözünün içine bakarak içmemek de bir saygı olabilir SANKİ! Ben şimdi böyle söyleyince BASKICI oldum değil mi ! Rezil ben...
Share:

2 yorum:

Kumbaramdaki Kelimeler dedi ki...

hımmm, Yalovada yaşayan biri olarak sizin objektifinizden ve bakış açınızdan şehri görmek ilginç geldi.

köprünün öte kısmı, deprem anıtına kadar olan yerler iftardan gece bire kadar kalabalık gayet. iftardan önce pek çıkılmıyor sokağa... biz tercih etmiyoruz en azından.

sevgiyle.

Aliyah Muhammed dedi ki...

Yalova bu kadar güzelmiy mi yahu, hayret doğrusu. Beğendim. :))

Çaktırma da, twitter beni şutlamış. Temizleme opersayonu dahilinde benim hesabı da askıya almışlar. aktive eder etmez bilgi veririm. Kim vurduya gittik. :))

Hayırlı Ramazanlar...