26 Eylül 2012 Çarşamba

Takip Ederken Nelere Bakıyorsunuz ?

Blogları takibe alırken neye dikkat ediyorsunuz merak ettim...Bir çok blog var ki yazı konusunda harikalar ama izleyici sayıları çok az, ben bu işten hiç bir şey anlamıyorum.Bu kadar güzel yazan bloggerlerin izleyici sayıları az olduğunda şaşırıyorum.Madem yazıları dikkate alıyoruz eee o zaman neden ciddi ciddi yazanları takip etmiyoruz kaardeşim ;)
Ben de bir çok blogu takip ediyorum ;ilk başlarda fazla dikkat etmiyordum takip ettiğim bloglara (ki çoğunu takibimden çıkarmışımdır) 
Şimdi ise daha seçiciyim;yazılarına bakıyorum daha çok günlük tarzda yazanları takip ediyorum,netle ya da bloglarla ilgili yardım alabileceğim siteleri de takip ediyorum,özellikle fotoğraf yayımlanan blogları takip ediyorum, bir çok yazardan oluşmuş blogları/siteleri de takip ediyorum bir de beni takibe alanları saygısızlık olmasın diye geri dönüp  takip ediyorum :)...
Fakaaat çok site/blog takip ediyor olsam da sürekli yazılarını takip ettiğim kişiler, takip ettiğim blog/site sayısıyla aynı değil ;) Zaten yorum bıraktığım da belli bloglar oluyor..Gerçi zamanla onlarda değişiyor.Sürekli takip ettiğim bloglara yorum bırakmasam da muhakkak tüm yazılarını okuyorum (çok nadir okumadıklarım çıkıyor istisna olarak bunu da belirteyim) Bazen sıkıcı geliyor yazılar o zaman okumuyorum ya da yarısını okuyup geçiyorum.Sizler gibi...
Peki siz bir blogu takibe alırken ,yazılarını sürekli takip ederken neleri dikkate alıyorsunuz?
Share:

15 yorum:

Sümeyye Günaydın dedi ki...

:)

Mesela ben yazılarını okuduğumda eğlendiğim blogları seviyorum, sonra edebiyatla ilgilenen blog yazarlarını da takip etmekten hoşlanıyorum. Sonracıma yazı dillerini samimi bulduklarımı :)
Ama tabi her blogun bir deneme takip süresi var benim için.
sessizgemi dedi ki...

Sıkıcı olmamasına dikkat ediyorum ben :) Bir de sevdiğim alanlardan bahsetmesine.. Senin söylediğin şeylere de dikkat ediyorum..
Öyle yani :)

kahve telvesi dedi ki...

Doğal olmalı, kendimden birşeyler bulmalıyım..Bunları ben niye yazamıyorum ya da düşünemiyorum dedirtmeli..

Erdi Karadeniz dedi ki...

Aslında benimde sende farklı değil. İlk zamanlar herkesi takibe alıyordum ama sonra elemeler oldu. Şimdide okudğum, takip ettiğim kişi sayısı izlediğim kişi sayısından bi hayli azdır. Fırsat buldukça izlediğim blogları tek tek ziyaret edip gruplara ayırmaya çalışıyorum google reader da.. İzlemeyi bıraktıklarım da oluyor tabi.

Nelere dikkat ediyoruma gelirsek: Özgün yazmak önemli. Edebiyatla ilgili paylaşımlar olabilir, günlük tarzı yazılanlar olabilir, ya da BlogHocam gibi teknik konularda güzel paylaşımlar yapan bloglar olabilir ama mesela moda bloglarını çok nadir takip ediyorum, yemek bloglarını da öyle.. bir kaç tanedir takip ettiğim düzenli olarak...

Profösör dedi ki...

Benim durumum değişiktir. Dikkatimi o an ne çekti ise ona göre yazıyı okurum.

Hayal Meyal dedi ki...

beni takibe alan kişinin ilk postuna bakıyorum. beğendiysem ikincisine. sonra beğenirsem takibe alıyorum. ilgimi çeken bişi varsa mutlaka mail ile etkileşime giriyorum. yorum bırakamıyorum çoğunlukla. Fakat okuyorum takibinde olduklarımı :=

M. dedi ki...

Samimi olan yazilar yukaridada soylendigi gibi. Birde benden birsey bolduklarim... okurken, bakbende bunu dusundum bende yasadim demek mesela.

Birde fotograflari ilgimi ceken. Mesela ne yazmis olmasi onemlo degil o kadar (genellikle begenmedikelerimde olur) ama eger resim zevkimiz uyarsa, duzenli olarak bakarim ..

cem dedi ki...

tey tey tey tey

ZîŞuuR dedi ki...

Şahsen ağırlıklı olarak özgün yazılar yazan ve düşünmeye sevk eden blogları takip etmeyi seviyorum. Yazılarını düzenli olarak okuduklarım ise sınırlıdır. Birde blog ile alakalı teknik bilgiler paylaşan bloglarıda takip ederim. Kombin meraklılarını takip etmiyorum çünkü ucu sivri ve mendil gibi örtülerini (kıyafetlerine zaten hiç değinmeme bile gerek yok) görünce moralim bozuluyor. Velhasılı kelam samimi ve kendisiyle barışık olan özgün blog yazarlarını okumaktan (aynı fikir düzeyinde olmasakta) keyif alıyorum.
Sevgiler :)

Pabuc dedi ki...

/Sümeyye GÜnaydın,
Eğlenceli yazıları ben de seviyorum ama içinde muhakkak edep de olacak ...Edep benim için olmazsa olmazlardan ;)

/sesizgemi,
Bazen eğlenceli yazıyor olsa da ciddi konularda yazılınca sıkıcı gibi algılanabiliyor ama iyi yazan insan yazıları uzun ya da sıkıcı da olsa faydalı şeyler yazıyorlar sağolsunlar..

/kahve telvesi,
Doğallık her yerde olmazsa olmaz olmalı...Ben yazamadım diye düşünecek olursam oooooo daha yüzlerce blog takibe almam lazım ;)

/Erdi Karadeniz,Hepimizin sonradan takibi bıraktığı bloglar oluyor bizim suçumuz yok onlarda hiç yazı girmiyorlar bloglarına :)) Yemek ve giyim bloglarını düzenli takip edemiyorum malesef hele yemek bloglarını kıskançlığımdan takip edemiyorum :)) Ne güzel yemekler yapıyorlar öyle...

/Profösör,
Yazıyı okuyorum ben de Hocama ama br yazı için de blog takibe almam yinede..

/Hayal MEyal,
vayy kıskandım şimdi demek mail atıp belirtiyorsun demek benim blog hiç ilgini çekmemiş bir tane bile mail almadım senden :)

/M.
Ben de böyle düşünmüştüm diyeceğim yazılar yazanların sayısı çok fazla değil ama fotograf konusunda rastladığım tüm fotograf bloglarını takibe alırım istisnasız :)

/cem,
yoksa ''Acıların çocuğu'mu demeliydim.Hay yine gülmem geldi ..Ben yakında şarkılarla ilgili yeni bir yazı girebilirim bloga sen de gelip ''Bunu benden çalmış''diyebilirsin şimdiden izin verilmiştir :D Ben acılar çocuğuyummmm hahhahah

/ZİŞuuR,
Düşünmeye sevk eden yazılar hım onlar için farklı blogları takip ediyorum ben de..Ama takip ettiğim blog yazıları illa beni düşünmeye sevk etsin diye bakmıyorum samimiyet olsun ,kişi kendini dünyasını anlatsın o da yeterlidir benim için..Sevgiler ve saygılar bizden de size :)

cem dedi ki...

keyfine baaak demem çalmış falan :))

Pabuc dedi ki...

Teşekkürler artıkelimde delil de var :)

sessizgemi dedi ki...

Sıkıcı olmamasına derken o anlamda söylememiştim ki Pabuç.. Anlatım şekli.. Imm nasıl desem.. Kalemi güçlü olmalı yani.. Bir konu hakkında bahseden iki kişiyi düşün. Birisinin yazdığını okurken insan konuya bir türlü adapte olamaz yarıda sıkılıp çıkar gider, ama diğeri öyle bir yazmıştır ki su gibi okunur.. Onun gibi bir şey işte yine anlatamadım ben :)

Adsız dedi ki...

Samimi, sıcak bir üslup kullananları takip ediyorum. Bir de bilgiçlik taslamak yerine yaşadıklarını yansıtanları.

. dedi ki...

Bir alıp veremediği olup olmadığına bakarım; ya kendisiyle ya Rabbi ile... Gerisi angarya, gerisi lafü güzaf...