26 Ekim 2011 Çarşamba

Sorun Bende Sanırım!

Evet biliyorum burası imtihan dünyası..Evet biliyorum her zaman gülmemiz,mutlu olmamız huzurlu olmamız mümkün değil..Evet biliyorum bu gün ağlıyorsak yarın güleceğiz...Evet biliyorum herkesin kendimiz gibi olmasını beklemek hiç gerçekçi değil..Evet biliyorum herkes iyi olacak diye bir şey yok...! Peki neden mi bunları yazıyorum...?

Bu dünyada anlamadığım bir çok şey var bunlardan biri de insanların çoğunun artık sahtekar olması...İnsanlar nasıl bu kadar rahat yalan söylüyorlar..İnsanlar nasıl oluyor da kendi menfaatleri için başkalarının duygularını istismar ediyorlar..En mükemmel gibi görünen kişiler bile menfaatleri söz konusu olunca birilerini ezip geçebiliyor...

Hadi diyelim ki aslında insanlar dürüst, güvenilir,merhametli ve vicdanları sağlam...! Neden ben sürekli sahtekar (maddi manevi sahtekarlık) insanları görüyorum duyuyorum..!Sorun bende mi yani? Fakiri de zengini de, cahili de alimi de (gerçek alimler istisna) birilerini nasıl kandırabilirim derdinde...Kim, kimi ezip öne geçerim derdinde sanki...Bir yarış var ve dürüst olanlar o yarışta olanların ardından baka kalıyorlar...! Dürüstlük para etmediği için insanlar dürüstlüğü rafa kaldırmışlar gibi geliyor bana..!

Sürekli aynı soruyu soruyorum kendime ''Nasıl olur da bu derece rahat sahtekârlık yapabiliyorlar?'' Allah'tan korkmayan insanlar çoğaldı..Bazıları da (rahat rahat kandırabilenlerden bahsediyorum) Allah'ın sadece Rahmetine sığınıp Kahhar ismini görmemezliğe geliyorlar sanırım! Onların aksine ben Allah'tan korkuyorum,hem de çok korkuyorum..Rahmetine her daim sığınıyorum ama bilerek günah işlediğim zaman bana hatırlattığı Cehenneminden korkuyorum...! Korkmayacak kadar cesurlara da hayret ediyorum...

İnsanlar içinde gerçekten iyiler var(dır) muhakkak ama kesinlikle sayılarının çok fazla olmadığını düşünüyorum,menfaatleri söz konusu olunca kişilikleri değişen kişilerin yanında..! İyilik her durumda her anında kişide olan bir şeydir..İşine geldiği zaman iyi olup, menfaati gereği cebe atılacak bir şey değil...İyiyseniz dürüstsünüzdür de (en azından öyle olmalısınız) Çok zor sanırım bütün iyi özellikleri her daim taşıyabilmek..Yoksa neden insanların çoğu işine geldiği zaman iyi omaya çalışsın ki? Neden insanlar riyakâr olsun ki? Neden insanlar birilerine iyi görünürken birilerini de ezip geçsin ki?

İyilik de,kötülük de, menfaatte, merhamette, vicdan da artık göreceli olmaya başladı galiba ! Yoksa neden gerçekten İYİ,DÜRÜST,EMİN kimselere saf denilsin ki bu devirde !

Ümit var olmalıyım ..Her şey daha güzel olacak...! İnsanlar aç gözlülükten kurtulacak bir gün o doymayan gözler doyacak..Evet ümit var olmalıyım...!
Share:

8 yorum:

Adsız dedi ki...

Bu dönemi çabuk atlatmalısın. Çaresini çekenden sor demişler. Bir dönem hemen hemen insanların büyük kısmı hakkında böyle düşünmeye alışmıştım. Yanlış okumadın, alışmıştım. Ama sonra anladım ki ben insanlara iyimser yaklaşmaya başladığımda etrafımdakiler de düzelmeye başlıyor. Bu kötümserlik alışkanlığı. Gördüğüm kadarıyla sen de alışmışsın. Hiç vakit geçirmeden bardağın dolu tarafına bakmaya başlamalısın. Yoksa bu düşüncelerin sana zarar verir. Bilmiş ol. Hataları ve yanlışları görmek kötü değil, ama sadece onları görmeye başlamak huzursuzluk ve rahatsızlık vericidir.

Gelibolu17 dedi ki...

Gülerek günah işleyenler,ağlayarak cehenneme girerler...

ümit her zaman vardır,olacaktır,olmalıdırda,,,sevgilerimle,selamlar olsun...

Profösör dedi ki...

Münafıklardan uzak duralım yeter ki. Münafıklar bukelemun gibidir. Rnkten renge girebilir..

uzunincebiryol dedi ki...

Ümidimizi kaybedersek bu dünyayı nasıl yaşayacağız, ümidimizi kaybedersek kabuğumuza mı çekileceğiz. Kalemzadeye katılıyorum, bu psikolojiden bir an önce kurtul ve harekete geç, bunu sen zaten yapacaksın bu geçici bir durum değil mi?
Allah yardımcımız olsun.

Pabuç dedi ki...

/ Kalemzâde;
Yok öyle bir dönem içinde değilim en azından kendini bilmekler yüzünden hayatın karanlık kısmına gömülmüyorum artık.Ama inanın insanın canı çok sıkılıyor bir türlü anlamıyorsunuz yapılan sahtekarlıkları..Ve bunu bile bile yapmalarını nasıl bir mantığa bürüyorlar ! Hiç mi korkmuyorlar birilerini dolandırırken Allah'tan..Sorsanız imanlı kimselerdir kesin !

Çok şükür Rabbim güzel yürekleri de çıkarıyor karşıma ki yoksa inanın insanlardan nefret etmemek el de değil ...Her işte hayır vardır muahakk...Vardır bu densizlerle karşılaşmakta hayırlar...

Saygılar..

/Gelibolu17;
Öyle de inandırıcılar ki..Belki de benim de hatalarım olduğu için karşılaşıyorum böyleleriyle bilemiyorum...! Ümit var olmalıyım bunu sürekli söylüyorum kendime...Şikayetlerimi de cahilliğime veriyorum ...

Sevgiler..

/profösör;
Her kılığa girebiliyorlar ne acı...Kendimizi düzeltmek için onları da görmek lazım sanırım..

Saygılar..


/uzunincebiryol;
Kötü insanlarla ilgili yaşanmışlıklar benim için geçicidir..Ders alabilirsem alırım, bana nasihat olarak görürüm kendimdeki hataları görmemi sağlıyorsa dersimi alırım ve unutur giderim..

Rabbim her konuda yardımcımız olsun...

sihirlitorba dedi ki...

ben artık hiç birşeye şaşırmamayı öğrendim,maalesef...belki normal değil ama zaten dünya normal değil...

Pabuç dedi ki...

/sihirlitorba,
malesef..

Ramazan Aksoy dedi ki...

Devenin bale papucu kardeşim içinde bulundugun duygulari çok iyi anlıyorum.İnsanları memnun edebilmek için gösterdigin çaba ve gayret ve iyi niyet saf ve temiz duyguların karşılıgında sahtekarlık yalancılık ve aldatılmış ve aptal yerine konulmak.Bunları hayatimın her anında birebir yaşadım en güvendigin insanın kendini kurtarmak için seni sattıgına tanık oldum.Güvenip safca paylaştıgım özelimi insanlara anlatan ve insanların eglencesi haline getiren ahlaksızlarıda tanıdım.Kin ve nefret öfke olmuyor yapamıyorum unutuyorum.Sen asla umudunu yitirme yine iyi sen ol yine saf ve temiz sen ol Rabbim bizim fıtratımıza bunu yerleştirmiş bu kadar agır imtihanlara ragmen fıtratından sapmayıp ümitvar ol.Ben sadece üzülüyorum insanlara asla sahip olamayacakları bir dünya için fıtratlarından uzaklaşıp iblisin karakterine bürünmeleri bizim için degil onlar için kayıptır.Kaybeden onlar bunu farkedemiyorlar bile zannediyorlar kandırdık zannediyorlar aptalla eglendik zannediyorlarki saftirigi oyuna getirdik aldattık hayır biz sadece fıtratımıza uygun yaşamayı tercih ettigimizden çevremizdeki insanların davranışlarını garipsiyoruz bütün mesele sadece bu.