19 Eylül 2011 Pazartesi

Kitap Kurdu Değilim Ama Severim Kitapları Hem de Çok...

Sizler nasılsınız kitap okurken bilemem ama ben; beni çok etkileyen cümlelerde hemen elime alırım kalemi cümlelerin üzerini çizerim (renkli fosforlu boya kalemiyle ya hu)Tekrar kitabı elime aldığımda tümünü okumaktansa çizilmiş yerleri okuyup özet geçeyim diye.Ben kitabı okuduğum zaman hemen anlaşılıyor..yok öyle zararım yoktur kitaplara ama kendimden çok izler bırakıyorum malesef...


Çok beğendiğim kitapları (romanlar buna dahil değil tabi ki) bir süre sonra tekrar (yüzeysel de olsa) okumayı severim..Başkalarına da okurum/anlatırım..İşte o zaman o işaret koyduğum, altını çizdiğim cümleler çok işime yarar ...Bazen yaşlı teyzelere de okurum o anı görmelisiniz..Bazıları ilgiyle dinler bazıları ise sürekli saate bakar bir an önce bitsin diye (ay kıyamam çok mu eziyet ediyorum acaba onlara)


Emaneten alıp okuduğum kitaplara asla böyle bir şey yapmıyorum inanın..Çünkü kitaplarını ödünç aldığım bir kaç kişi var zaten onlar da kitaplarına bir hal gelse gözümün yaşına bakmaz oyarlar gözümü (o derece severler beni)


Bir de en sevdiğim hediye kitaptır (almak ve vermek) bir de kitap kokusunu severim, bir de yazarlara dikkat ederim..Bir de tavsiye üzerine kitap alırım(tavsiye edecek kişi de önemlidir tabi)Bir de eğlenceli kitapları da alırım ara ara gülmekte lazım değil mi düşünürken...Bir de kişisel gelişim kitaplarını sevmiyorum(Türk bir kaç yazar dışında) Bir ağır psikolojik/felsefik kitaplarla da aram iyi sayılmaz..Yabancı romanları okurum kafam çok bozuksa ..Bir de bitmez bu yazı ben gidiyorum...


Pardon bir de, ben balık hafızalıyım galiba, aradan uzun zaman geçince okuduğum kitapların içeriğini unutabiliyorum..Hatta ''Bu kitabı aceba okumuşmuydum?''bile diyorum..Hiç hoş bir durum değil bu..Bitti..
Share:

14 yorum:

mit dedi ki...

Ben de çok severim kitap okumayı ve kitap kokusunu içime çekmeyi. Ama asla ve asla üzerlerine tek bir nokta dahi koymam, koyamam. Beğendiğim bir cümle olursa birden fazla kez okur, hafızama kazırım onu.

Felsefe ve Kişisel Gelişim ile benim de işim olmaz bu arada :) bana göre değil ama seveni de okusun tabi. Ama bana zorla okutmaya çalışmayın şunları yahu!

Sevgiler...

essra dedi ki...

bende senin gbi unutuyorum..ne zaman okudum diye..blog bu açıdan iyi okuduklarımı listeliyorum bari..

sihirlitorba dedi ki...

Bİ OKUDUĞUM KİTABI ASLA Bİ DAHA OKUMAM VE KESİNLİKLE KİTAPLARDAKİ CÜMLELERİ ÇİZMEM :))
HER TELDEN ÇALARIM...BEN DE SENİN GİBİ AĞIR PSİKOLOJİK VE FELSEFİ KİTAPLARI OKUMAM,ÇOK POPÜLER OLANLARI DA OKUMAYI SEVMİYORUM.UNUTKAN OLDUĞUM İÇİN KİTAP ÇETELESİ TUTUYORUM.TAVSİYE EDERİM ÇOK YARARLİ OLUYR :))

Adsız dedi ki...

Okuduğunuz kitapların listesini yapmak iyi bir fikir olabilir, ben bir ara denedim, sonra vazgeçtim.

Ayrıca kitapların altını çizmek bana anlamlı gelmiyor. Okunacak bu kadar kitap varken sanırım insan aynı kitabı bir daha okumaya zaman ayırmamalı.

ve son olarak eğer birileri sıkılıyorsa dikkat edin, gerçi yaşlılara bir şey olmaz ama gençler bundan kötü etkilenebilir. Ben yaşadım biliyorum. :)

Okumak Anlamaktır. :)

NeSLiNaMe dedi ki...

Bende kitap okumasini severim ama bende unuturum hemen acaba daha önce okudummu diyede önce kitabin icine göz atarim öyle aklima gelir gelirse :)

hikmetbabuz dedi ki...

kitap can'dır :D

Pabuç dedi ki...

/mit,
Yazımı dikkatli okumadığın belli oldu..Ben balık hafızalıyım dedim di mi :) çiziyorsak bir bildiğimiz var herhalde :)

Sofi'nin Dünyası benim dünyamı kararttı mesela :pSaatler geçmez oldu o kitap elimdeyken o derece :)

/essra,
çoğunu blogda yazamıyorum...Neyse en kötü ihtimalle 2.defa okurken aklıma gelir okumuş olduğum ;)

/sihirlitorba,
oh canıma değsin hem ikinci defa okurum hem de altlarını çizerim :D
Çetele iyi fikir ama bundan önce okuyup unuttuklarım ne olacak oof ooff :)

/Yusufsan21,
Sana anlamlı gelmeye bilir ben de anlamlı olduğu için çizmiyorum ki not almaktan üşendiğim için yapıyorum ;) Mustafa İslamoğlu2nun yürek Devleti Ve Yahudilik Temayulü kitabı tek sefer okunacak kitaplardan değil mesela ! Ben severim 2.defa okumaları...artık sıkmadan okuyor anlatıyorum tecrübe edindim...Okuduğumuzu anlayanlardan olalım inş..

/NeSliNaMe,
yalnız değilmişim :)

/hikmetbabuz,
kesinlikle... :)

Bir aşık dedi ki...

konunun özü olan beğendiğim cümleleri bende çizerim.bir daha okumak kısmet olursa(20 yıl sonra dahi olsa ) o çizili yerler ayrı bi önem taşır :) kitaba bende değer veririm alıdğım kitapta ilk yaptğm etiketini sökmektir.Onlar birer hazinedir paha biçilmezler ;)

kiraze(zübeyde) dedi ki...

kıtap tek kelıme ıle anltıcaksam eger esım ve kuzum dan sonrakı en buyuk askımdır cok nadir cumle altlarini cizerim.ama kitap kokusuna bayilirim ilk ben okummam lazim ve asla asla kitaplarima kimseye vermem kimse kitablarimin kiymetini bilmiyorlar hor kullanip geri verdiklerinde acayip uzuluyorum :(

Pabuç dedi ki...

/Bir aşık,
Ne güzel söylemişsin onlar pahabiçilemez7ki okunduktan sonra bizimde hayallerimizle şekillendiriliyor..

/kiraze,
ikinci defa aldığım kitaplar olmuştur gidipte dönmeyen kitaplarımın yerine..:)

Antipatik Yazar dedi ki...

Tatildeydim...
Henüz yeni döndüm İstanbul'a.
Tatile giderken valizi bolca kitapla doldurmuştum.
Yalnızlığımın en iyi dostu...
Tatil o kadar uzuun sürdü ki; merkeze inip kitapçı aramak durumunda kalmıştım...
Benim tek sıkıntım... Uzunn süre sonra kütüphaneye baktığımda kitabı okuyup okumadığım konusunda şüpheye düşmem

Pabuç dedi ki...

hoşgeldin İstanbul'a :)

güzel bir tatil olmuş sanki..Öyle tahmin ediyorum sen düşüncelerin ve kitapların bir de küçük şirin bir yerlerdeysen oo süper :)


huzurla kal..

SÖZÜN ÖZÜ dedi ki...

Merhaba merhaba güzel insan :))
Bende kitabın üzerine notlar alır,altını çizer, acayip şekiller çizerim kendimce. Sonradan senin yaptığın gibi çizgili yerleri daha bi dikkatli okurum.

Ama kitabı arkdaşımdan ödünç almışsam vay halime. elimde kalem çizmemek ,kitaba zarar vermemek için can çekişirim :))

Güzel bir yazıydı teşekkürler.
Bu arada izleyici altıyüz olmuş hadi yine iyisin :))))

SEvgiler ...

Pabuç dedi ki...

588 de takıldı kaldı izleyi sayım ben de twitter da tanıtım yaptım 600 yaptım sayıyı..Başım göğe erişti anlayacağın :)

Kitaplarla aramız aynıymış..Özet geçip çizmenin kime ne zararı var..emanet aldığım kitaplara yapmıyorum ama ben..Yoksa ikinci defa kitap almaya yüzüm olmaz..

Ara ara uğra buralara da neşelenelim :)