28 Eylül 2011 Çarşamba

Düşüncem Budur...!

Biliyorum, hepiniz ve herkes benden daha çok biliyor. (Bilmiyorsa da bildiğini düşünüyor.) Biliyorum ben ne desem beni onaylayanlar kadar, bana karşı çıkanlar da olacak. Biliyorum herkesin doğruları var; herkes okuyor, herkes biliyor. Derinlemesine hiç girmeden bir şey söylemek istiyorum: Dini konularda konuşmaktan kaçıyorum genel ortamlarda. Daha çok okuyup öğrenmeyi seçiyorum tartışmalar yerine.


Tüm alimlere sevgim saygım her zaman oldu, olacak da. Dinin anlaşılması için gayret gösteren herkese sevgim saygım sonsuzdur. Allah için adım atan insanlar için de öyle.

Ama ben, bana din anlatılırken(!) ayet ve hadislerden örnek verilsin isteyenlerdenim. Ayet ve hadisler tüm sorularıma cevap verebilir diyenlerdenim. Beni yaratan, bana anlaşılmaz kitap göndermez diyenlerdenim. Kitabın açıklamasını da Peygamber, yaşantısıyla yapmıştır diyenlerdenim. Ben, bana örnek verilecek tek kişinin, O (s.a.v.) olması gerektiğini ve bunun da bana yeteceğini düşünenlerdenim. Gerçi çok şükür okuma yazmam olduğu için; elimden geldiğince okuduğumu öğrenmeye ve (Rabbim nasip ederse) hayatıma uygulamaya talibim.


Şimdi bana katılır ya da katılmaz, tüm dostlara soruyorum: Söylediklerimde haksız mıyım; yanlış mıyım? Dedim ya ilme ömür adamış tüm alimlere sevgim saygım sonsuzdur fakat bana din anlatılacaksa, ayet ve hadis ışığında anlatılması kâfidir.


Birilerinin hayatından örnekler verilecekse bunlar sahabeler olmalı. Benim örnek alacağım kişi, O (s.a.v.) ve sahabeleri olmalı. Zira en doğru şekilde yaşayanların hayatını öğrendikçe eksikliklerimi çok daha net görüp çok daha fazla utanıyorum. Gerçi sadece utanmak yeterli mi; hiç sanmıyorum.


Bir de bizler gerçekten dini yaşamaktansa kendimize uydurduğumuz dini yaşamaya başlamışız gibi geliyor bana. Bilemiyorum, belki de bu, sadece bir geçiş dönemidir. Rabbim umarım bu dönemden sonra Kur'an'ın/dinin, gerçekten anlaşılarak, samimi olarak yaşanmasını nasip eder bizlere. (İnsanlığa)


Sizleri bilmiyorum ama ben çok üzülüyorum ve korkuyorum. Allah yardımcımız olsun ve doğru yolda sabit kılsın ayaklarımızı. Bilmeden yanlış konuşmaktan ve yanlışa düşmekten korusun hepimizi. 
Share:

5 yorum:

Adsız dedi ki...

Herkesin sizden iyi bilmesi de sizden iyi bildiklerini iddia etmelerinin de önemi yok. Ali Şeriati şöyle diyor: "Bize lazım olan ilim değil bilinçtir"

Tamam ilim çok önemli, bilmeden düşünmek çok zor ama eğer bilgimiz düşünmeye sevketmiyorsa yükten başka bir şey değildir.

Siz gayet bilinçli bir şekilde her insanın düşünemeyeceği, cesaret edemeyeceği bir konuya değinmişsiniz. Allah'ın emrettiği gibi aklınızı kullanmışsınız ve bazı şeylerin yanlış olduğunun farkına varmışsınız.

Çok güzel bir yazı ve çok önemli bir konu. Elinize ve aklınıza sağlık.

İKİ MELEK dedi ki...

Allah hepimizi yanlışa sürüklenmekten korusun. dini kendi yaşayışlarına uydurup orasından burasından kırpıp bu benim yaşadığım dindir diyenlerde var.bence yanlış onlar...

NeSLiNaMe dedi ki...

Amin insallah insallah. Cok güzel bir paylasim sagol...

sihirlitorba dedi ki...

amin canım.gerçekten ben de çok çekinirim bu konularda yanlış birşey söylemekten...herkes kendince bir yol tutturmuş gidiyor...Allah sonumuzu hayır etsin...

muko dedi ki...

merhaba
aminnnn aminn inşşşşşş

çok haklısınız