15 Temmuz 2011 Cuma

Hayırlı Kandiller...


Berat Kandili (Berâet Kandili), İslam dininde kutsal kabul edilen gecelerden biridir. Şaban ayının on dördüncü gününü on beşinci gününe bağlayan gecesi Berat gecesidir. Osmanlı İmparatorluğu'nda II. Selim'den itibaren minarelerde kandil yakılmasıyla kandil adını almıştır.
Berâet, temize çıkma anlamına gelir. Bu geceye, bereketli ve feyizli bir gece olması sebebiyle mübarek gece; günahların affı ve kulların temize çıkarılması sebebiyle Berat gecesi ve kulların ihsana kavuşmaları nedeniyle de Rahmet gecesi gibi adlar da verilmiştir.
Müslümanlar bu geceyi ibadet ve taatle geçirmenin pek çok sevabı ve feyzi olduğuna inanır. Bu konuda Resul-u Ekrem şöyle buyurmuştur:
"Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünde (kandilden sonraki gün) oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca Allah Teâlâ o andan fecir oluncaya kadar: 'Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir belâ ile) müptelâ olan yok mu, ona kurtuluş vereyim' buyurur." (İbn Mâce)
Ayrıca, Berat gecesi, Kur'an-ı Kerim'in Levh-i Mahfuz'dan dünya semasına toptan indirildiği gecedir. Buna "inzal" denir. Kadir gecesinde ise Peygambere ilk kez ve parça parça indirilmeye başlanmıştır. Buna da "tenzil" denir.Alıntıdır


Tüm insanlık için hayırlara vesile olsun inşaAllah...Hayırlı tüm dualarımızın kabulü temennisiyle...Dua ile....

6 yorum:

yemyeşildeniz dedi ki...

amin. Rabbim cümlemize hakkıyla geçirmeyi nasip etsin inşallah.

GüLüm'Se dedi ki...

Hayirli kandiller :) Dualarda bulusmak dilegiyle

Gelibolu17 dedi ki...

(Berat gecesi göklerin kapıları açılır, melekler müminlere müjde verir ve ibadete teşvik ederler.) Berat Kandilimiz Mubarek Olsun,selamlar,sevgiler :)

BuRCu dedi ki...

Kandilin mübarek, dualarımız kabul olsun. Sevgiler...

đerkenαя dedi ki...

Hayırlı kandiller hayırlı cumalar canım, Ecmain tüm dualarımıza inşâAllah..

mit dedi ki...

Kandiliniz mübarek olsun arkadaşım. Dualarımız kabul olur inşallah. Dostlukla...

Ya Rabbim Şükür, 28 Kasım !

Nasıl başlasam da kendimi ifade edebilsem diye geçirdim içimden ...Sonra hatırladım ben sadece içimdeki sese göre davranan biriyim niye ne...