1 Mart 2011 Salı

Dokunmayın Blogumuza!


Bilmiş laflar edemeyecem bu konuda..Fazla bilgim yok çünkü ama yasak yasak nereye kadar kaardeşim..Birileri yanlış bir şeyler yapıyorsa bunu tümden kapatmanın mantığı nedir? (Nedir dediğime bakmayın tamamen mantıksızlık diye düşünüyorum) birilerinin günlük olarak kullandığı düşünce paylaşım ortamı blogları neden kapatırsınız ki? Şimdi soru sordum ama bir yerden cevap geleceği beklentimden değil, sinirimden;) 

Agresifboy arkadaşımız gayet güzel açıklamış durumu blogundan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz..

Ben dokunmayın Bloguma der protestomu kendimce yaparım :)

Çekin elinizi blogumuzdan lütfen...Yok vaz geçtim ''lütfen''i kaldırıyorum...Çekin elinizi bloglarımızdan ;)


Esefle kınıyorum…!(esefi tanımıyorum ama o da kınar sizi biliyorum)Ayıp Ayıp!


Share:

8 yorum:

mit dedi ki...

Haksızlık bu :(

Volkan DENİZ dedi ki...

Bütün bu olayları gördükten sonra, gerçekten şüpheye düşüyorum.. Ülkem adına çok üzülüyorum ama sanal alemlerdeki kınamaların herhangi bir anlamı olacağını sanmıyorum.. Kimin umurunda ülke olmak, kimin umurunda vatandaşların hakları, kimin umurunda gerçek demokrasi.. En önemlisi kimin umurunda emek sarf edenlerin sesi... Ülkede yaşayan vatandaşına saygı duymayan anlayışlar mutlaka yok olurlar... Sevgiler pabuç..

Ρɑɓuç dedi ki...

Bir kaç blog yüzünden tüm blogspotun engellenmesi çok saçma..insanların emeğine saygısızlık..

GüLüm'Se dedi ki...

Ne kadar saçma ya.. Bikaç kisinin yaptigi suçun bedelini niye tüm bloggerlar ödüyo??

maskeli allâme dedi ki...

ellerini atmadıkları bir bloklarımzı kalmıştı.Sevinsinler şimdi bloglarımızında bekaretini bozdular.önceden 1 yazıyorsam şimdi 2 yazacağım inadına.

Adsız dedi ki...

Bu kadarı çok fazla. Bir şeyler yapmak gerek de ne yapılabilir bilmiyorum. Dns değiştirince bir sorun görünmüyor ama insan kendi ülkesi adına üzülmeden edemiyor.

Ρɑɓuç dedi ki...

Engelleme konusunda iyice saçmalamaya başlandı..Onca yazıyı yazanlar, birilerinin hataları yüzünden hiçe sayılıyor..

Erkan Şen dedi ki...

Olay biraz da Google şirketinin Türkiye'deki mahkeme kararlarını takmamasından kaynaklanıyor. Başka bir ülkede telif hakkı ihlali olduğunda saniyeler içinde içerik yayından kaldırılıyor. Bunun için mahkeme kararı bile gerekmiyor.

Ancak aynı uygulama Türkiye'de mahkeme kararları olmasına rağmen göz ardı ediliyor.

Türkiye'de ofis açmalarını isterken Bakan da bunu göz önünde bulunduruyor ve hem vergilendirmeyi hem de kontrolü amaçlıyordu.

Şimdi bir de şu açıdan bakın. Bu konudan şikayet eden birçok kişi dahi kendi yayınları için telif hakkı uyarılarında bulunup, kendilerinden izin alınmasını isterken. (Copyright © ! BU DA GEÇER !. All rights reserved.) Hatta sağ tıklama yasakları ve bilimum uğraşlara girerken Digiturk şirketinin milyonlarca dolar ödeyerek kazandığı bir telifi korumaya çalışması çokta anormal bir durum değil.

Burada Google başka bir uyanıklığı daha dikkate değer. Aynı taktiği youtube yasaklandığında da kullanmıştı. Şu an çeviri servisi gibi bazı servislerde çalışmıyor. Bunun sebebi bu servislerin de aynı adreslere yönlendiriliyor olmaları. "Bence" bunu mağduriyeti artırrak baskı oluşturmak için kullanıyorlar ki bu başlı başına kötü niyetin bir göstergesi.

Teknik açıdan bu yasakları daha mantıklı şekilde uygulamak mümkün. Hatta bu yasak yönteminin işe yaramadığı da ortada. Öyle ki yasaklardan şikayet eden hemen herkes sisteme erişebiliyor. Ancak bu ortada bir suç olduğu ve bu suçun gereği olarak yapılması gerekenleri Google şirketinin yapmadığı da ortada. Yoksa kimse Ahmet günlük tutuyor diye bu siteleri kapatmaya gitmiyor. Elma ile armudu karıştırmayalım lütfen.

Not: Yorumumu telif hakkı olmadan her yerde paylaşabilirsiniz!..