12 Kasım 2010 Cuma

Bayramınız Kutlu Olsun !! Demekle oluyorsa...

  10 günlük tatil bu akşamdan itibaren başlamıştır benim için...
Amacım bayram kutlaması konulu bir yazı yazmaktı ama ''kutlamak'' sanki bir başarılmış bir şeylerin ardından hakedilir bir şeymiş gibi geldi ve düşünceye daldım..İçten bir ''Bayramınız kutlu olsun ''diyemedim..Yok korkmayın yazımın sonunda yine de kutlayıp kapatırım yazımı..Ne de olsa müslüman karamsar olmamalı değil mi?

  Çocukken bayramlar çok özeldi şimdi de özel ama bayram gelmeden  önce insanın aklına bin bir türlü şey geliyor ve kutlama kelimesini kullanamıyor...

  Son yıllarda sürekli aklıma takılıp duruyor..Dini bayramları ne hakla kutluyoruz ! Yanlış anlamayın amacım bayramı hafife almak değil asla olamaz öyle bir şey..Dini bayramlar müslüman alemin bayramları değil mi? Öyle tabiki..Peki dünya da ne kadar müslüman var kutlama yapacak kadar dinini anlayıp/yaşayan..Peki diyelim ki 1.5 milyar var (!) ne de olsa istatistikler öyle diyor..Peki  müslüman müslümanın kardeşi değil mi ? Tabiki de öyle..Peki ,bir insan kardeşi sıkıntıdayken,kardeşi zulüm altındayken, kardeşi açken, kardeşine tecavüz ediliyorken,kardeşi yoksullukla mücadele ediyorken ..v.b nasıl kutlama yapabilir?

  Hani tüm islam alemini bir insan olarak düşünürsek elimiz kanıyorken tüm vücut acı çekerdi! Hani bir yerimiz kanarken tüm hücreler yarayı tedavi için birlik içinde yardımcı olurdu! Hani komşusu açken tok uyuyan bizden değildi!

  Bilemiyorum birileri belki de benim abarttığımı düşünebilir ama ben kutlu bayram geçiremiyorum..Bazıları için gündelik ana haber konusu olan yerlerde müslüman kardeşlerim çaresizlik içinde kardeşlerinden yardım beklerken ben bayram kutlayamıyorum..Belki de şimdiye kadar (ki belki de bundan sonra) yapmadığım/yapamadığım/yapamayacağım görevlerimin ezikliğidir bu durum...

  Fert olarak ne yapabilir mi dediniz ? Durun ben buna kendi adıma cevap vereyim..Evimdeki eşyaları,giymediğim eşyalarımı,boşa harcadığım tüm paraların hesabını çıkarsam, bu bile bana tokat yerine geçer...!! Gece kalkıp bir zahmet dua etmemelerimin de hesabını çıkarsam bu da utanç balyozu olarak yeter..!!

  Dine menfaat karıştı ,dine para karıştı ve halimiz ortada..Tutunabileceğimiz dalımız var mı? Evet diyemiyorum..1.5 milyar müslümanın(!) yaşadığı dünyamızda kimsenin kimseye güveni kalamdıysa,hala birileri zulüm altındaysa, hala sıcak koltuğumuzda hiç vicdan azabı çekmeden dizi filmler izliyorsak koca kafamızı iki elimizin arasına alıp uzuuun uzuuun düşünmeliyiz!!

  Benim üzülmem düşmanın yaptıklarından çok  müslümanların yapmadıklarından!! Şeytan işini yapıyor müslümanım diyenler gamsızca olanları izliyor..Radyo da program sunan görevlilerden biri (Rabbim kendisinden razı olsun ) ''Müslüman etken olmalı edilgen değil..''demişti.Biz başkalarının emrinde gezenlerden, paraya kul olmuşlardan olmamalıydık..Biz ümmet olma bilincimizi yüreklerimize sindirmiş o uğurda yaşayan insanlar olmalıydık !!

 Bayramlar akrabalarımı görebildiğim değerli zaman dilimleri...1.5 milyar kardeş birlik olabilseydi tüm bayramları mutlu huzurlu geçirirdik..Bayramlarda bayram gibi kutlanırdı..!! Rabbim o günleri görmeyi nasip etsin , ümitsiz olmamak lazım..

  Hayırlı bayramlar...Bereketli, bol tefekkürlü ,hayırlı sohbetli bayram olsun hepimiz için...
Share:

13 yorum:

ZELİHA-UMUTSEPETİ dedi ki...

Ne kadar da doğru söyledikleriniz...
Şöyle bir tefekkür edip düşündüm de..
İçim acıdı,sızladı hakikaten..
Bu boyutu düşünmeyeli epeyce olmuştu..
O kadar balık hafızalıyım ki..Unutuveriyorum gazze'yi..Unutuveriyorum Afganistan'ı..
Irak'ı..
Çeçenistan'ı hatırlamayalı aylar belki yıllar oldu..
Oralarda kardeşlerimiz vardı bizim..
''Allah'' diyen,ve bunun için eziyet gören..
Unuttuk..Unutturulduk..
Unutmamalıydık ama yapamadık..
Bir bütün olamadık.
Ashab-ı kiramın kardeşliğini yaşayamadık,dinimizin değerini bilemedik..
Öylesine nifak tohumları ekmişler ki araya,ahh ki ne ah..
Ben düşünsem,o düşünmüyor,o düşünse öteki düşünmüyor din kardeşini..
Ahh,keşke ashab gibi olabilsek,kenetlenebilsek..
Bir olabilsek..
O zaman 1,5 milyar değil 15 milyon bile olsak öyle farklı olur ki herşey..
Yüreğine sağlık,Allah razı olsun hatırlattığın için..
Az durup düşünmeme vesile olduğun için..

ateşe dayanabileceğin kadar günah işle... dedi ki...

Peygamber Efendimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem-bunu bir teşbîh ile şöyle îzah buyurmuşlardır:
“Mü’minler birbirlerini sevmekte, merhamet etmekte ve korumakta bir vücûda benzerler. Vücûdun bir uzvu hasta olduğunda, diğer uzuvlar da bu sebeple uykusuzluğa ve ateşli hastalığa tutulurlar.”
(Buhârî, Edeb, 27; Müslim, Birr, 66) “Mü’minlerin dertleriyle dertlenmeyen, bizden değildir.” (Bkz. Hâkim, IV, 352; Heysemî, I, 87) buyurmuşlardır..“Türkistan’dan Şam’a kadar olan sahada bir din kardeşimin parmağına batan diken, benim parmağıma batmıştır; onun ayağına çarpan taş, benim ayağıma çarpmıştır. Onun acısını ben duyarım. Bir kalpte hüzün varsa, o kalp benim kalbimdir.”İşte gerçek bir İslâm kardeşliğinde sahip olunması gereken gönül ufku…hadi yapılan bunca zulme dur diyecek gücümüz yok?? duamızda mı yok himmetimizde mi yok..himmeti millet olan tek başına millettir...yazınız cok anlamlı tesekkurler..dua ile..

đerkenαя dedi ki...

Esselamu aleykum ve rahmetullahi ve beraketuhu...

Pabuç'um bizlere tekrar hatırlattığın için varol, müslüman gaflet içinde olmamalıdır, biri unuttuysa(bizler gibi), (senin gibi) bir diğer müslüman hatırlatmalıdır...

Bayram gerçek mü'minler için çok bereketli ve güzel geçiyor eminim biryerlerde...

Kurban bayramı için katliam, hayvanlara eziyet, cinayet... birsürü delisaçması şeyleri addediyorlar, evet gerçekten kestikleri kurban kadar olamayan insanlar(!) da var, ama bunu ibadete mi maletmeliyiz, normalde herşey doğru güzel gidiyorken sadece kurban bayramında mı yaşanıyor bu arbede?...

Bayram için eskiden kalma örf ve adet diyor, dinini/ibadetini bilmezler... Desen ki Irak/Filistin/Çeçenistan/Kenya...'daki müslüman kardeşlerimiz yardım bekliyor... Derler ki, kendi ülkendeki açları doyur önce!.. Peki o insanların günahı o ülkede yaşıyor olmaları mı?...

Rabbim cümlemizin hidayetini artırsın, zulüm altında kimsenin olmadığı, herkesin ailesiyle, dostlarıyla geçirebileceği, her evde kurbanların kesildiği hayırlı bayramların gelmesini diliyorum Yüce Allah'tan...

Baki sevgi ve saygılarımla..

Deli Anne dedi ki...

"Hayırlı bayramlar...Bereketli, bol tefekkürlü ,hayırlı sohbetli bayram olsun hepimiz için." öyle güzel dile getirmişsiniz ki üstüne diyecek söz bulamadım.. Bil mukabele..

gereksiz adam dedi ki...

müslümanlar neden bu halde?

biraz da bu soruyu sormak lazım.

Adsız dedi ki...

selamun aleykum

papuc simdi bayram arefesinde niye aklimiza satilmis(!) araplarin resimlerini falan sokuyon.biz boyle gayet mutluyuz.onlar hak ettiler,cezalarinida cekiyorlar!

daha bizim yapacak baklavamiz var,cocuklarimiza alacagimiz pahali bayramliklar var,bayram temizligimiz var(her ne kadar icimiz koksada,disimizi bari temiz tutalim),sonra dinler arasi diyalog var,bu gaddar vahsi olmanin anlami yok.birak zaten uyuyorlar,sanki uyku ilaci verilmis gibi.daha tvlerde vahsi kasaplari izliyecez biz,sonra bloglarda dini islami elestiren beyinsiz muslumanlarla karsilasacaz biz,sonra ''hayvanlari kesen bir dini dusunemiyorum'' gibi sacma sapan sozlere,haklisin bacim,bizim dinimiz yanlis sen dogrusun diye tasdikliycez.

bak bi kere o gok delenler araplarin guruu.ne yani adamlar gunlerini gun etmek varken,birde fakirlere,mazlumlara yardim mi etsin?!guldurme beni!insan dunyaya bir kez geliyor?(tecavuze,zulme,acliga mahkum olanlarda bir kez geliyor)adamlar hayatlarini yasasin,abdnin bankalarini parayla doldursun,kisitlama insanlarin ozgurlugunu:)

gene tuttum kelimenin birinden yazdikca yazasim geldi.

bu arada mubarek bayrami fakir cografyalarda kurban keserek geciren kardeslerimiz cok sansli.en guzel bayrami kabedekiler ve onlar geciriyor bence.irkin,rengin,ortadan kalktigi,kardesligin pekistigi yerler oralar bence.

biraz sacmalamis olabilirim,hatam varsa affola.sen anlarsin ne yazdigimi,ne demek istedigimi.hic kimsenin bayrami kutlu olmasin,bu yilbasimi ki kutlayalim.butun ummetin bayrami mubarek olsun.hayirli haftasonu diliyorum

Erkan Şen dedi ki...

Din kardeşlerim,

Bir arkadaşımız doğrudan sormuş, "Müslümanlar neden bu halde?" diye. Haklı sormakta. Müslümanın ilk yapması gereken de bu biz neden bu haldeyiz diye kendine sormak.

Ancak yardımlar konusunda size katılamıyorum. Bir bölgeye müslüman "gözüktükleri" için yardım etmek bana mantıklı gelmiyor.(Dini açıdan yaklaşmıyorum konuya.) Yardıma ihtiyacı olanın Allah (c.c.) tarafından yaratılması yeterlidir benim için. Bu minvalde aklımızın aldığı herşey bu sahaya girer.

Türkiye'miz de müslüman sayısı %90 seviyesinin altında anılmaz hiçbir zaman. Bunu 98 hatta 99 olarak kabul edenler bile var. Ancak bakın Ramazan aylarında büyük şehirlere. Etrafınıza... Kurban bayramlarındaki uygulamalara, tartışmalara. O yüzden yanılmayın ne bizim ülkemizin %90'ı müslüman ne de dünya üzerinde 1,5 milyar müslüman var! (Adı müslüman olan, nüfüs kağıdında müslüman yazanları saymıyorum ben.)

Not: 2. yorumu mu da yayınlarsan sevinirim.

Erkan Şen dedi ki...

Bugün başınızı hangi yöne çevirseniz bir kelime-i şahadet daha şart olacak neredeyse.

Bunca yazdım, eleştirdim! Ben nasıl mıyım? Allah (c.c.) ilk önce beni ıslah etsin, doğru yolundan ayırmasın.

Allah'ım biz müslümanları "dünya" nizamını bozmayan, ahenk içinde, doğru yolda yürüyen kullarından eyle. Bize öyle yaşantılar nasip et ki bizden olmayanlara doğru yolu yaşayan örnekler olarak gösterebilelim. Onlara da görmek ve anlamak için açık gönüller ve gözler ver Allah'ım.

Bu konuda çok doluyum ki daha yüzde biri olmamıştır yazmak istediklerim. Ancak vakit hırsızlığı yapmış olmayayım fazla uzatarak.

Bayramınız mübarek olsun. İbadetleriniz ve dualarınız kabul olsun.

Her zaman saygı ve sevgiyle...

Profösör dedi ki...

Bütün ümmeti müslüman aleminin bayramını kutlarım. bayram kutlama bir ibadettir. müslümanlar zulüm de görse bayramlar umuttur bir anlamda.

üryan dedi ki...

Bayramın bayram olsun Dost...

Profösör dedi ki...

Bayramınızı en içten dileklerimle kutlarım.

EBRAR(Nam-ı Diğer Papuç) dedi ki...

Her birinize ayrı ayrı teşekkür ederim..Allah razı olsun tüm cümleleriniz için...

Bayramlar dostlarla/kardeşlerimizle hep beraber güzldir..Rabbim tüm kareşlerimizle huzurla mutlulukla bayramlar geçirmemizi nasip etsin..İşte o zaman Bayramlar bayram olacak tüm dünya müslümanları için..

SİHİRLİSEPET dedi ki...

kesinlikle katılıyorum cnm...söyleyecek başka sözüm yok...utancımdan...