7 Ekim 2010 Perşembe

İkiyüzlü Şirinler!

  Uzun zamandır tanıdığım biri var (yaşlı bir insan) Aslında kimse kimseyi ara sıra görmeyle tanıyorum diyemez biliyorum ve ben bunu bir kes daha gördüm...Sessiz sakin kendi halinde bir insan..olduğunu düşünüyor hatta yaşlanınca biz de ona benzemek isteriz diye konuşuyorduk arkadaşlarla..
  
  Son 1 ayın içinde o teyzeyle ilgili öyle şeyler duyuyorum ki hayretler içerisinde kalıyorum...Sürekli söyleyip durduğum bir cümle var ''İnsanın başkalarına iyi görünmesi o kadar da zor değil.Yeter ki niyetin insanlara şirin gözükmek olsun bunu başarmak için zorlanmazsın...Çok tehlikeli bir durum bence bu..!
  
  Desinler diye hayatını sürdürmekle ,Allah rızası için hayatını sürdürmek arasındaki farkı belki dışarıdakiler anlamayabilir ama vicdanın bence sesini hiç kısmaz...Yaptığın her riyada sana isyan eder durur...Yok vicdanının sesi bile umurunda değilse bu yolda sürüklenirsin ve ömrün desinler için heba olur gider...

   Kalabalıklar içinde ''vay ne iyi insan'', ''maşaAllah ne güzel dini bütün insan'' ,'' helal olsun ne sabırlı insan'' denilip ailen ya da yakın çevrende kendisinden çekinilen, dilinden korkulan,birilerini birilerine kötü gösteren biriyseniz siz bence yalancının birisiniz..Riyakarsınız ve insanlıktan nasibinizi alamamışsınız..Bu tabirler kaba olabilir ama katlanamıyorum ben bu durumlara...Sen en yakınlarının günlerini burnundan getireceksin başkalarına ise melek gibi görünmek için gözyaşları gökeceksin...Düpe düz oyunculuk bu...Bir insan tabiki hata yapabilir mükemmel olmayabilir ama bir insan hem çok iyi olup hem de çok kötü olmaz..Safının belli olması lazım..Ya kötü olmayı seçersin o yolda ilerlersin ya da iyi olma yolunu seçersin ve bu yolda elinden geleni yaparsın...

  Hiç kimse haksızlığa gelemez biliyorum..Ben bu tarz haksızlıklar yaşamadım Rabbim de yaşatmasın..Ama sevdiğim insanların bu kadar pervasızca kalplerinin kırılması ,günleriniz zehir edilmesi sinir ediyor ve çok üzüyor beni...Hele bunu yaşını başını almış hayattan tüm ibretleri alıp kendini geliştirmesi gereken kişiler yapınca şaşırıyor insan...Hayattan hiç mi bir şey öğrenemedin diyesi geliyor ...da susuyor işte.

  Rabbim huzuruna merhameti sevgisi adaleti yüksek kullardan olarak gitmeyi nasip etsin..Riyadan uzak etsin her birimizi..Kalp kırmaktan uzak etsin..Sabredenlerden ama başkaları adına sabrettirenden olmayalım inşaAllah...Birileri bizim için ''merhametsiz ve riyakarın biriydi ''demesin dünyadan gitmeden önce ve gittikten sonra.Share:

5 yorum:

A.Y. dedi ki...

Başkalarından duyduğun şeylere pek inanma derim. Kendim duymadan, görmeden hiçbir şeye inanmak istemiyorum. Yani sen yine o yaşlı teyze hakkında hüsnü zannına devam et. Belki de ondan şikayet edenler yanlış anlamışlardır. İnsanların davranışlarının ardında bizlerin düşünemediği öyle farklı sebepler olabiliyor ki, bunları o kişiyle birebir görüşmeden anlayamıyorsun.

pabuç dedi ki...

/A.Y,
asla insanları başkalarının söylemlerine göre yargılamam (ki yargılamak da hadsizce söylenmiş bir kelime özr dilerim)

Ama inan görüyorum yapılan saçmalıkları insanlar desin diye yapılan baskıları...traji komik bir durum..Allah akıl fikir versin ve kullanabilmeyi nasip etsin diyorum sadece...

A.Y. dedi ki...

Evet gerçekten bazen insanlardan saçma sapan davranışlar zuhur ediyor ama bunları görmezden gelmek büyük bir erdem. Özellikle yaşlı insanlarda unutkanlıklar da başgösteriyor ve geçmişe takılıp kalma özellikleri başlıyor. Siz ne derseniz deyin, o bildiğini okuyor. Bunları çocuk gibi görmek gerekiyor sanırım.

Allah herkese akıl fikir ve sabır versin. Zor iş yaşamak.

cecil dedi ki...

hayırlı cumalar canım,

Adsız dedi ki...

ayın dediğini bir düşün derim pabuç