15 Ekim 2010 Cuma

Ben Böyle Düşünüyorum, Ya Sizler ?

   İnsanlar hatasız olmaz biliyoruz ,görüyoruz ...Çok güvendiğiniz sevdiğiniz insanların da hataları yanlışları olabilir...Sevgimizin boyutuna göre ya görmemezliğe geliriz ya da önemsemeyiz bu hataları ...Ya da samimiyetimiz boyutunda hatasını söyler düzeltmesini rica ederiz..Yani bir şekilde sizin için sorun olmaz sevdiğiniz kişilerin hataları..Sonuçta bilirsiniz hatasız kul olmaz ve siz de onlardan birisinizdir...

  Bir de bunun Dini bilgisi olan ve bilgisini aktaran kişiler kısmı var..Alimler sıradan insanlardan biraz daha farklıdırlar ya da farklı olmalılar diye düşünürdüm önceden...Onlar daha az hata yapmalılar/hata yapmaktan çok daha dikkatle uzak durmalılar,bildiklerini yaşamalılar örnek olmalılar...gibi şeyler.Bunlar herkes için geçerli olmalı kimsenin kimseden farkı olmaması gerekir bu konuda  şimdi anlıyorum.

 Hocalar (ki bu da farklı farklı anlamlarda kullanılır oldu ya şimdiler de neyse) örnek alınan insanlar toplulumuzda.Onların dedikleri yaptıkları öyle dikkatli takip ediliyor ki bazen düşünüyorum onlara verilen değer onların sözlerine verilen değer Efendimize(s.a.v.) veriliyor olsa insanlık şimdi nerelerde olurdu !! Ben bilmeyen ,bilmediğini bilen ve bilmediklerini öğrenmek için okuyan dinleyen düşünen bir fakirim malumunuz.Onun için doğru bildiğim ya da doğru olduğu söylenen kişilerin kitapları okur ,fırsat bulursam dinlerim.Herkesden alınacak dersler vardır muhakkak.Bazen sokakta gördüğümüz bir çocuktan bile ders alabiliriz yeter ki ibret alma gözüyle bakalım etrafımıza..Böyle olunca insan, Allah'ı ,dini,hayatı daha iyi kavrayabilmek için hiç bir fırsatı kaçırmamak istiyor ve okuyor dinliyor tefekkür ediyor.

  Kim olursa olsun dinliyorum ama bunun öncesinde Kur'an meali ve tefsiri okuyarak duyduklarımı okuduklarımı bu gerçek bilgi süzgeçinden geçirerek sindiriyorum ya da yüzeysel olarak duyup onaylamadan unutuyorum.Çünkü ben artık bu konuda insanlara çok da sınırsız güvenemiyorum..Çoğu hocalar alimler işlerine geldiği gibi yorumluyorlar dini ve hayatı.Böyle olunca da insan Kur'an ve Sünnetleri okumadan körü körüne inanmak istemiyor söylenenlere.İnanamıyorum da zaten..İnanmamalıda...

  Kur'an ve Sünnetler dışında sorgulanamaz ya da hatasız hiç bir kelam olamaz.Efendimiz dışında sorgulanamaz kimse de olamaz..Ben buna Sahabeleri de katıyorum onlar insanlar için en güzel örnekler ve ben asla onları sorgulamam,onlar hakkında olur olmaz konuşmam yanımda konuşulmasını da istemem..Hiç bir alim hakkında da konuşmak istemem ama kimse hatasız değildir hataları olabileceğini bilerek dinlerim onlarıda..Ve hiç kimseyi Efendimizi savunur gibi savunmam ve lütfen benim yanımda da savunulmasını istemem...

  Sürekli söylediğim bir laf var; Kur'an-ı Kerim varken bir başka kitap onun kadar zikredilmemeli ,Efendimizin(s.a.v.) adı anılırken başka birilerinin (ki en büyük zatlar alimler olsa bile) adı O'nun (S.a.v.) anılmamalı...Alimler(dini konularda alim) sadece Allah ve Efendimizi anlatmalılar bence..Kur'anı açıklamak olmalı görevleri ki öyle olanları da var tabi Rabbim yollarını açsın inşaAllah...Başka amaçlar peşinde olmamalılar,kendi reklam ya da cemaat/tarikat/guruplarının reklamlarını yapmamalılar... Ben kabul edemiyorum böyle bir şeyi..Örnek alınacak en mükemmel insan (s.a.v.) varken bana kimse başkalarını örnek göstermemeli...Alim zatlar bana kendilerini değil Efendimiz anlatmalı..!! İlmiyle amel eden herkes benim için alimdir ve baş üstündedir.Benim tek karşı olduğum ''kusursuzmuş gibi'' gösterilmesi.Yanlış mıyım bilmiyorum ama bunlar benim doğrularım...Rabbim Kur'an yolundan Efendimizin yolundan bir an bile saptırmasın bizleri...Riyadan ve şirkten uzak etsin her birimizi..İnsan çok korkuyor gizli şirklere sahip olmaktan :S Allah yar ve yardımcımız olsun ...

   Hayırlı Cumalar dostlar...

  ''Allah'ım senden senin sevgini seni sevenlerin sevgisini ve bizi sana yaklaştıracak olanların sevgisini istiyoruz .Sen bizi sevdiğin kullarınla karşılaştır.Hakiki kullarından eyle.Sana layık bir kul peygamberimize(s.a.s.) yakışır bir ümmetten eyle.Doğrudan Cennet'e giren insanlardan eyle.Rahmet ettiklerinden eyle.Cennet'e girenlerden nurdan yüzünü görenlerden nasip eyle.Peygamberimize komşu eyle Rabbim...''(alıntı dua)


Share:

7 yorum:

Gelibolu17 dedi ki...

selam canım nasılsın?
mutlu hafta sonalrın olsun,sevgiyle kal.

Pabuc dedi ki...

Teşekkürler varolasın...İnşaAllah hepimiz için güzel geçer

İ.x.İ.r dedi ki...

Şu geçirdiğim son günlerde okuduğum şu satırlar o kadar anlam kazanıyor ki..noktaları bile..

teşekkürler usta kalem..

siyahi kelebek dedi ki...

Duanıza yürekten 'amin' diyorum.
Her cumanız hayırla, bereketle dolsun.
Sevgiler.

@|!SNRLR dedi ki...

Yazıların çok güzel alınacak bir çok ders var içerlerinde inşallah fazla değil bir tane ders alsak hayatımıza birşeyler kazandırmış oluruz..inşallah ders alabilenlerden oluruz..:)

Pabuc dedi ki...

/i.x.i.r,
usta kalem mi ben mi estagfurullah..

Nasıl bir dönemden geçiyorsan Allah yardımcın olsun canım...

/siyah kelebek,
Allah razı olsun..


/@|!SNRLR ,
iltifatın için teşekkür ederim ama söylediklerin senin için geçerli sen gerçekten güzel yazıyorsun benim ki amatörce takılma işte..Hayatta her yaşanandan ders alabilenlerden olmamız temennisiyle..

Ne_o dedi ki...

Çok güzel tespitler. Olması gereken, yaşamda bulunması gereken tavsiyeler hatta. Keyifle okudum yine. Yazmaya devam et, bizde okuyacak ders alacak satırlar bulalım yazılarında.