17 Ağustos 2010 Salı

Tanısan Zannetmezsin ! Belki de seversin...

  İnsanların sevmemek için nedenlerimiz olabilir. Ki kimse kimseyi sevmek zorunda değildir diye de düşünüyorum...Sevgi gönül işi, olmayınca olmuyor...Sevmediğimiz insanların fikirlerini davranışlarını onamıyorsak o kişiden uzak dururuz...Uzak duramıyorsak tartışma ortamı yaratmamak için sohbet konularında daha seçici davranırız..Eğer ki bir sohbetin için de bulursak kendimizi ,sohbetin gidişatında işler sarpa sarar ,kabalaşmaya başlarsa da devam etmemesi için susarsınız ya da ortamdan sessizce uzaklaşırsınız...Bir şekilde onanmayan davranışları belli edersiniz...

  Ama bir insanı tanımadan zanlarda bulunmak çok daha kötü bir şeydir diye düşünüyorum..Zannettiğiniz kişi çoğu zaman o kişi değil de sizin kötü düşüncelerinizdir..Zan tehlikeli ve kötü bir şeydir hepimiz biliyoruz..Bazen zanlarımız yüzünden güzel arkadaşlıkları başlamadan kaybederiz ya da zanlarımız yüzünden yeni başlamış arkadaşlıkları siler gideriz...Bu da siz kabul etmeseniz de büyük bir kayıptır..Zannettiklerinizin en azından gerçekliği olup olmadığını öğrenmek için insanları tanıma zahmetinde bulunmamız gerekir diye düşünüyorum nacizane...

  Nereden mi geldi bu aklıma..Hiç öyle işte..Güzel günler yaşıyoruz Rabbime şükür ve şu güzel günlerde bir kez daha kendimizi sınamamızda fayda var...Ruhumuzu beslemenin yanlışlardan arındırmanın en kolay olduğu zaman dilimleri..Aczimizi en çok hissedip yaşadığımız şu güzel günlerde karnımızdan çok ruhumuzu doyurmanın güzelliğini yaşayalım inşaAllah hep beraber...İstenmeyen, yanlışla davranışlarımız varsa onlar üzerinde durup değiştirmek için gayret sarfetmeliyiz ne dersiniz ? Ben öyle yapacam çünkü yarınımın bu günle aynı olmasını istemiyorum..Aynı hataları tekrarlayıp duran inatçı bir cahil olmak istemiyorum..Bu konuda yine Rabbimden yardım istiyorum...


Sevgi ve huzurla kalın yüreği güzel insanlar...
Share:

7 yorum:

Profösör dedi ki...

Şu mübarek günde Pakistan'daki kardeşlerimizi unutmamalıyız.

Yılmaz Barış dedi ki...

şu da varki insanların kötü yanlarına denk geldiğimizde iyi yanlarını görmezden geldiğimiz çok oluyor..

ama bir yönden bakıp genel kanaat oluşturmak yerine
genel olarak bakıp farklı yönlerini genel kişiliği çerçevesinde değerlendirmek gerek...

mit dedi ki...

Bazen kötü yanları iyi yanlarını örter, bazen de iyi yanları kötü yanlarını... Bu biraz da bizim karşımızdakini nasıl görmek istediğimize bağlı sanırım.

Urfa Tutkunu dedi ki...

Haklısın papuç. Ramazan'ın mübarek olsun. Bu arada sana baya kızgınım =) Ciddi bir hastalıkla mücadele etmek durumundan aylarca raporlu evde yattım, gözlerim papuç'tan bir geçmiş olsun aradıı ama göremedi. Neyse bakalım hayırlısı. sevgilerimle. (imza: Delü kardeşinin delü arkadaşı=)

pabuç dedi ki...

/profösör,
öncelikle sizin yorumlarınızı görmek çok güzel varolun...Evet çok haklısınız unutturmadığımız gibi elimizden geldiğince de yardımcı olmaya çalışmalı ve dua etmeliyiz..

/Yılmaz Barış,
haklısın ama bazen o kötü yanlar öyle canımızı sıkıyor ki uğraşmak yerine uzaklaşmayı seçmek daha huzur verici oluyor..

/mit,
sevdiğimiz insanlarda ever iyi yönler kötü yönleri görmemezliğe gelmemizi sağlıyor..Ama iş sizi zaten sinir eden kişilere gelince bunu yapmak cidden çok zor oluyor..Allah yardımcımız olsun..

/Urfa Tutkunu,
Öncelikle geçmiş olsun Hal hatır sormamamı benim ayıbım olarak gör..Kusura bakma malum Ramazan ayındayız bir yandan açlık bir yanda diğer uğraşlardan dolayı hatırlayamamışımdır kusura bakma inş..Huzur ve sevgiyle kal...Geçmiş olsun..

Eylül dedi ki...

çok güzel bir yazı olmuş ...gönlünüze sağlık ..

Antipatik Yazar dedi ki...

;) Katılıyorum
Bu yazıdaki Her bir sözüne