Ana içeriğe atla

Kredi mi? Buluruz Bir Kılıfını!!

''Ey iman edenler! Allah'tan korkun ve artık faizin peşini bırakın, eğer gerçekten müminler iseniz'' (2:275)

''Fâizin her çeşidi kaldırılmıştır, ayağımın altındadır. Fakat aldığınız borcun aslını ödemek gerekir. Ne zulmediniz, ne de zulme uğrayınız. Allah'ın emriyle bundan böyle fâizcilik yasaktır. Câhiliyetten kalma bu çirkin âdetin her türlüsü ayağımın altındadır. İlk kaldırdığım fâiz de Abdülmuttalib'in oğlu amcam Abbas'ın fâiz alacağıdır.''(Veda Hutbesi )

   İnsanlar  kafasına takılan şeyleri sorup öğrenme ya da yazma hakkına sahip sanırım...Benim de aklımı sürekli meşgul eden bir şey var..Faiz konusu..Allah(c.c.) ve Rasulü  Hz.Muhammed (s.a.v.)'in kesin bir dille yasakladığı bir şeyi biz nasıl alabilir/yiyebiliriz..Ve bunu yaparken ''Haram olduğunu biliyorum ama alıyorum, yiyorum'' demektense yaptığımız yanlışı mantığa bürümeye çalışıyoruz...Ev ,araba ya da yeni iş kurmak için kredi çekilebilir mi ? Geçen gün Kanal7 de Cevat Akşit hoca içerisinde kredi kelimesi geçen hiç bir şey caiz değildir dedi...Artık hangi hocaya inanacağımızı şaşırdığımız bir devirde ben Cevat hocaya hak verenlerdenim...Eğer ki Efendimiz(s.a.v.) bize buna yasakladıysa bunu hiç bir mantığa bürüme hakkımız yoktur...Ben öyle öğrendim, öyle biliyorum, böyle  inanıyorum..

  Eee peki krediyle ev ya da vasıta  ihtiyacının karşılanmasına fetva veren insanlar sizden daha dindar insanlarsa ne yapabilirsiniz..? Tabi ki hiç bir şey yapamazsınız, yapabileceğiniz en iyi şey blogda yazmak olur :) İnsanları anlamaya çalışmaktan vazgeçeli çok oldu ama din konusunda bu kadar rahat mantıksal (menfaati ) cümleler kurmalarını da hayretle izliyorum..Yapabileceğim bir şey yok..Ev sahibi olmak için başka yol yokmuş...Peki insanın aklına şu geliyor ''Bu dünyada herkesin evi olacak diye bir kural mı var?'' Evi bırakın yiyecek ekmeği olmayan müslümanların olduğu bir dünyadan bahsediyoruz...

  Aczini, haddini bilen biri olarak çok mu yanlış düşünüyorum ? Kur'anın ve Peygamberin yasakladığı bir şeyi yaparken ,günah olduğunu bilerek ve kabul ederek yapmaya devam etmek başkadır ,bu yasağı kendi mantığımıza uydurarak çiğnemek çok başkadır...Yoksa yanılıyor muyum? Bilgisi olanlar yorumlarda açıklama yaparlarsa sevinirim..

Yorumlar

Yusufsan21 dedi ki…
Sana katılıyorum. Bizim burada ev için kredi çekti nasıl yaptı bilmiyorum ama fetvası var dedi. Tam olarak bilmediğim için konuşmam doğru olmaz ama durum çok şüpheli. Uzak durmak lazım. Allah kimseyi mecbur etmesin. Hem uzatmak istemem ama 3 günlük dünya için ev kurmaya veya almaya değmezken faizle ev almak hiç doğru olmaz.
pabuç dedi ki…
EFendimizin sözü üzerine hala fetva verilebiliyor...Benim aklım almıyor bu durumları ,almasın da inşaAllah..Ne diyeyim..Bir de kendileri yaptığı gibi başkalarına da teklifte bulunuyorlar !!
mit dedi ki…
Benim anlamadığım bir nokta var bu kredi hususunda. Krediyi alan kişi bir nevi borç almış sayılmıyor mu? Faizi alan kişi ise banka değil mi* Bu durumda faizci olan, faiz yiyen banka değil mi? Yoksa kredi kullananda mı suçlu oluyor bu işe ö ayak olduğu için? Bunlara kafam basmıyor bir türlü :)
Profösör dedi ki…
hay Allah razı olsun pabuç.. Herşey ters yüz edilmiş. Biliyosunuz eskiden banka da yoktu. Varsa da köylerde birinin evi mi yok imece usulü yapılırdı. Şimdi de Emin oto ve emin ev gibi şirketler altın günü usülü ev ve araba edindirebiliyorlar faizsiz.. Ayrıca bir lokma bir hırka hangimiz yaşıyoruz. Nerde mütevazılık.. Emekli maaşımızı bankadan metezori çekiyoruz. Keşke başka yol olsa da faize bulaşmasak.
FASLI dedi ki…
papuç çok haklısın. Bende kredi çektim araba aldım. vadeyi kısa tutarak faizi en aza indirdim kendimce. Kesinlikle caiz değil ancak ev ve araba konusunda mecbur kalıyoruz.İllaki evimiz veya arabamız mı olmalı diyen var. Ancak bunun gibi düşünenler kalbine mikrofon tutsun bazı şeyleri buradan yazmak kolay.
pabuç dedi ki…
/mit,
Faizi alan da verende aynıdır benim bildiğim kadarıyla...Ve bankaların ayakta kalamsının sebebi de faizler değil mi...Kredi aldığımızda çok daha fazlasını onlara geri veriyoruz sanırım..Bankacılıktan anlamam ben burda fetva da veremem güzel insan ..Onun için Ayet ve hadis yazdım ..Peygamber bir şeyi yasakladıysa nedeni niçini nasılını sormam fazla...Ben kafamdaki soruyu paylaştım yani benim kafam da Efendimizin yasakladığı bir şeyin mantığa bürünerek sanki caizmiş gibi gösterilmesini anlamıyor :)

/Profösör,
Sizden de Allah razı olsun efendim..Şimdi malesef maaşlarımızı da bankalardan çekiyoruz memursanız zaten siz isteseniz de istemeseniz de paranız bankaya yatıyor...Keşke bulaşmasak keşke elimizde olmayan nedenlere faizin içindeyken bile bir de kendi tercihimizle faize bulaşmıyor olsak...

/FASLI,
Haram helal konusunda kalbimize mikrofon tutmuyoruz Ayet ve hadisleri okuyoruz ve o doğrultuda hareket ediyoruz..Kalbimize mikrofon tutup hareket etmeye başlasak daha bir çok haramı helal kılıfına bürürüz biz insanlar!! Mustafa Karataş hoca da aynı cümleyi kurmuştu ''Bu dünyada herkesin evi arabası olacak diye bir kural yok ,helalinden olsun kira olsun ''demişti...Benim amacım kimseyi suçlamak değil(fert olarak) benim karşı çıktığım bir haramı yerken bunu belli mantıklara bürüyerek haklı gösterilmesi..Bunu kalbime de sorsam aynı şeyi söylüyor..Kimse Efendimizin sözlerini çiğneyip kendinde mantığa bürüyemez haramları..Yok kredi/faiz caizse de biri çıkıp açıkça söylesin de bizde yazmayalım bunları bloglarımızda...Saygılar..
SİHİRLİSEPET dedi ki…
aynen senin gibi düşünüyorum cnm...faizi alanda verende sorumludur vesselam...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Bir Öğretmenimizle Eğitim-Öğretim Üzerine Röportaj

Röportaj: Pabuç - Aslı Öğretmen
Sevgili blogger dostlarım; Bundan böyle bloğumuzda röportajlara da yer vereceğim.İlk konumuz toplum olarak geleceğimizin oluşmasında temel taşlarımızdan olan eğitim-öğretim kurumlarımız  ve sorunları. Ne yazık ki; eğitim sisteminin çarpıklığından doğan sorunlara temel çözümler getirilmez ise, geleceğimizin risk altında olduğunu söyleyebiliriz. Çocuklarımızın, kimlik, kişilik, kariyer sahibi olmalarını bunun yanında insanlık idealinde hizmet etmelerini esas alan müfredatların öğretim ve eğitim alanında reformların yapılması gerektiğine inanmaktayız. Bu reformlar  ancak zihniyet değişiminin yapılmasıyla gerçekleşebilecektir. Yaşadığımız şehirde, bir ilköğretim okulunda  öğretmenlik yapan bir öğretmenimizle, eğitime dair kısa bir söyleşi gerçekleştirme fırsatı yakaladık.  Fen Bilgisi öğretmenliği yapan "Aslı Öğretmen" bizim ricamızı kırmayarak söyleşi sonrularımızı blog okuyucularımız için bize içtenlikle cevaplandırdı. Bundan ötürü kendisine teşe…

Gözlerim Dalıyor

Gözlerim dalıyor içimde var olan uzaklara.... Noktasını koyamadığım cümlelerime ve ünlemi eksik olmayan düşüncelerime...
Gözlerim dalıyor, Yaşantım içinde bir tarafa ötelediğim Hayallerime..
Gözler dalınca bir tanıdığın gelir derler büyükler, Benim gözlerim dalıyor; beni ben yapan düşüncelerime,sevinçlerime,tebessümlerime..
Gelin ve hiç gitmeyin! Yaşadıklarımın yanında siz de hep yer alın; ötelediklerim,düşüncelerim,tebessümlerim,hayallerim... Beni ben yapan hislerim...


Teşekkürler Rabbim !..

En eski günlerden başlamayacağım bu sefer zira yaş artık tamamen kemale erdi sayılır eskilerden de iyice bi uzaklaştım...
Öyle :" Bir Kasım akşamı doğmuşum..." gibi tamamen klişe şeylere de başvurmayacağım söz!.

Eskiyi yad ettikçe içimi acıtan gerçekleri hatırlıyorum onun için herkesin sürekli dile getirdiği şeyi yapıp anın içinde yaşamaya çalışıyorum, zaten hayal kurmayı yıllar önce bırakmıştım: hayatın gerçekleriyle hayallerimin uyuşmadığını fark ettiğimde..

Çok güzel bir ailem oldu büyürken ve dünyada arayıp bulamayacağım denklikte de bir sevdiceğim ve canlarım...çok şükür ,hep şükür ,sonsuza kadar şükür...

Hayat işte öyle ya da böyle geçiyor herkese ayrı mekanlar ayrı ortamlar ayrı yardımcılar ayrı düşmanlar ayrı imtihan soruları verilmiş herkes bir telaşın içinde yaşayıp gidiyor..Felsefik şeyler yazmak istemiyorum tüm roman olmaya aday hayatlara saygımı sunuyorum buradan ....Yaşayın la yaşayın son nefesinize kadar doyasıya...Gülümseyin, kızın bağırın çağırın sonra pişma…