30 Ağustos 2010 Pazartesi

İstanbul'da Ramazan..

  Ramazan İstanbulda bir başka güzelmiş..!! Sevdiğiniz insanlar başka şehirlerdeyse de aynı mıdır bu durum bilemiyorum...Ramazan her haliyle her yerde güzel olduğunu gibi İstanbulda da güzel..İstediğiniz zaman sevdiğiniz yazarların sohbetine gitme şansınız var..Canlı ilahiler dinleyip konserlerde bulunma şansınız var...Kültür kokan şehir İstanbul...(Haliç kokusu ve varoş görüntüler konumuz dışında) Her yer cıvıl cıvıl her yer insan..insan ..insan...adım atacak yerlerin olmadığı mekanlar var ...

  Bir   akşam üstü şöööyle bir dolanalım diye Eyyüp Sultan Camiine gittik ...Oraları bilen bilir ama ben bilmeyenler için bir kaç fotograf çektim..ama çekerker ne kadar çok güldüğümü sadece söylemekle yetinecem...Biri bana, saatler öncesinden Eyyüp Sultan meydanına kilim serip İftarı beklemenin mantığını açıklayabilir mi? Orada o sıcakta kilim üzerinde beklemekle oruçlara daha mı çok sevap verecek Rabbim...TV kameralarının etkisi var mı aceba onca kalabalıkta!! Tartışılır tabi...

  Neyse bu konuda fazla yazmayayım sonra antipatik blogcu gibi görünmek istemiyorum...Herkesin bir bildiği vardır ki orda bekliyorlar...diyorum ve susuyorum...Bizi çok güldüren bir olaya şahit olduk..Haliç tarafında otoparka doğru yürüyorduk (Feshaneden yukarı) Sanırım belediye görevlileriydi çok dikkatli göremedik o uzun kuyruktan dolayı..İftar yemeği dağıtılıyordu bir anda alan kalabalıklaştı ve o meşgur kuyruk göründü...5 dakika içinde yemekler hızla dağıtıldı ve sonra görevli anonsta şöyle dedi:'' Yemek dağıtımı bitmiştir herkes başının çaresine baksın.'' :)) İftara 30 dakika kalmıştı yemek alamayanlar ne yaptı bilemiyorum ben eve yetiştim ve zamanında iftar sofrasındaydım karşımda da TRT1 de Ramazan Coşkusu programı :)

  Bir akşam da İftardan sonra Başakşehir Sular Vadisine gittik..Pek bir güzel mekanmış hayran olduk ;) Tavsiye ederiz efendim...Fiyatlar uçmuş olsa da gidip görülesi yerler..Her akşam konserler var..Şiir dinletileri var...Dinlenmek için çok güzel bir ortam...Bizim gittiğimiz akşam Fatih Koca konseri vardı..Allah razı olsun çok güzel ilahiler seslendirdi kendisi...Ben özellikle Kur'an-ı Kerim okunan mekanı sevdim..İsteyen orada Kur'an okuyor ve sesi dışarıdakilere de dinletiliyordu...

  İstanbul güzel şehir evet ama orda yaşamak mı ? Asla !! ;)

  Bu yazının devamı gelecek...Ama bu sefer Sakarya maceralarıyla ;)
Share:

11 yorum:

zeynep dedi ki...

Öncelikle hoşgeldin papuçç;) evet İstanbull güzel şehir elbette yaşamak mı? seninle aynı fikirdeyimm asla....Tekrar hayırlı Ramazanlar..

zeynep dedi ki...

Sayfan neden karışıyor bir fikrin varmı??Özellikle bunlarda ilg... çeke... kısmıyla bu kayda verilen bağl... içiçe geçiyor sürekli bilgin olsun.. yorum günderi zor buldum araya kaynamış direkt..:(

üryan dedi ki...

gelin ve bana haber vermedin demek..

yazdım bunu .. sakaryaya geleceğim ve ruhun duymayacak görersin sennnn :)))

pabuç dedi ki...

/zeynep,
hoşbuldum teşekkürler..Size de hayırlı Ramazanlar..Sayfa da sorun gözükmüyor bende!! Şikayet eden başka birileri var mı? Googleden açıyorsanız blogu belki ondan oluyordur.Ben firefox kullanıyorum ..

/üryan,
sen Sakarya ya gel de ben ruhum duymamış gibi davranırım söz:) Sakarya güzel yerdir ne de olsa ben orda doğmuşum ;) Sevgiler..

mit dedi ki...

Hoş geldin sefalar getirdin. Memleketimde Ramazan pek bir başkadır yaa... Uzun zaman oldu şöyle ağız tadıyla bir Ramazan geçirmeyeli. Bunda İzmir'de Ramazan ayı içinde olduğumuzu -anlayamamanın- etkisi de büyük elbette. Bilmem anlatabildim mi?

Fotoğraflara bayıldım, yemek dağıtım anonsuna ise koptum :) Eline, kalemine sağlık.

Not: Sayfa bende de düzgün görünüyor. Görünüyor görünmesine de Ramazanda koyacak başka resim bulamadın mı be mübarek? :) Buuuuz gibi soğuk sudan içeeen!

pabuç dedi ki...

/mit,
Bu konuda seni çok iyi anlıyorum..Bizim bulunduğumuz şehirde de Ramazan için kurulmuş eğlence ve alışveriş yeri dışında pek anlaşılmıyor Ramazanın geldiği..

Bundan sonraki yazıma Köydeki Ramazan etkisi ile söylenen sözlerden ibaret kısa ve komik, bakalım ona da gülecen mi :)

Sayfama şöyle bir baktım da ne hoş olmuş dimi ;)

mutluysamnehos dedi ki...

hoşgeldin pabuç, nerede yaşıyorsun ki sen? başakşehire geldiysen hele de sular vadisine karşılaşmış bile olabiliriz. :) inşallah daha nice güzellikler görmen dileğiyle.

pabuç dedi ki...

/mutluysamnehos,
sen Başakşehir'de misin :) Ben İstanbul'a senede bir kaç kere gidiyorum Başakşehir'e de uğruyorum...Belki de karşılaşmışızdır tabi dünya küçük ;)

üryan dedi ki...

ama duymadı işteee.. vallahada duymadı billahada duymadııı :PPPPPPPPPPPPPP

SİHİRLİSEPET dedi ki...

evet bu yerlere yayılma olayını ben de hiç anlamıyorum...ve normal zamanda bile gitmeye çekindiğim bir yer Eyüp Sultan.bir kere bile kalabalıktan türbeye giremedim :( bahçesiyle yetindim...Ne dim Allah necip milletimize selamet versin...

pabuç dedi ki...

Bende camiye giremedim dışardan dua ettim :) İnsanları anlamıyorum...