25 Temmuz 2010 Pazar

Destek Verin!

  Multipl Skleroz (MS) santral sinir sisteminin yani beynin ve omuriliğin inflamatuar (yangısal) bir hastalığıdır.
  Özellikle santral sinir sistemindeki beyaz madde yapıları hastalanır. Beyaz madde, santral sinir sisteminin kendi içerisinde ve bu bölüm ile vücudun diğer bölümleri arasında iletişimi sağlayan sinir liflerinden oluşur.

 MS'li hastalarda santral sinir sistemindeki bu beyaz maddede plak veya lezyon diye adlandırılan hasarlı alanlar görülür. Bu hasarlı alanlarda siniri çevreleyen myelin denilen bir maddede kayıp gözlenir. MS'de olabilecek olaylar önceden tahmin edilemez ve oldukça değişkenlik gösterir. Bu nedenle MS'i tanımlayabilmek çok zor bir durumdur. Sinir sisteminde etkilenen yere ve etkilenme derecesine göre, hastalığın tipi ve şiddeti hastadan hastaya değişebilir. 

  Ve bu konuda bilgilendirme için Oğuz Marangoz 
arkadaşımız blog açmış ve çok da güzel yazmış hastalıkla ilgili bilgileri ve seyrini ,devamında yaşama kattığı farkları...Lütfen izlemeye alın blogunu. Siz de, MS hastalığıyla yaşayanlara yardımcı olabilmek amacıyla atılmış bu adıma destek verin.  


                       http://msguncesi.blogspot.com/
Share:

3 yorum:

Gelibolu17 dedi ki...

Peygamber efendimiz Berat gecesinde, (Allahümmerzuknâ kalben takıyyen mineşşirki beriyyen lâ kâfiren ve şakiyyen) duasını çok okurdu. (R.Nasıhin) Hayırlı kandiller dilerim canım sevgiler

turkuaz dedi ki...

BERAT kandiliniz mübarek olsun.RABBİM Beratımızı hayır eylesin......

SİHİRLİSEPET dedi ki...

duyarlılığın için teşekkürler cnm. bu hastalık aynı zamanda bir engellilik nedenidir...Allah yaptığın güzel şeyleri karşına çıkarsın inşaallah.sevgiler...