23 Haziran 2010 Çarşamba

Çok Çok Güzel Benzetme...

  Maden de kömür elmasa dedi ki;'' Ey zeval bulunmamak tecellisine mazhar  olan! Biz arkadaşız Nemiz varsa aynıdır.'' Çünkü malum-u aliniz kömürle elmasın her ikiside saf karbondur.Birleşimleri tamamen aynıdır. 

 ''Ey zeval bulunmamak  tecellisine mazhar olan,'' diyor kömür elmasa. Yani ''Yok olmayan ,biz arkadaşız. Nemiz varsa aynıdır. Cihanda aslımızın varlığı birdir.Ben değersizim ;madenimden eriyip gidiyorum. Sense padişah tacının üstüne çıkıyorsun. Benim toprak kadar kıymetim yok. Mayam kötü. Sen aynaların kalbini  hasetten parçalıyorsun.Beni herkes izliyor,ateşe veriyor.Benim halime ağlamak lazım. Ben bir kıvılcımım .Seninse yüzünde ,dilinde, yıldızlar ,güzellikler fışkırıyor.'' 

  Elmas dediki; '' Ey ince gören ve ince düşünen arkadaş,kara toprak işip olgunlaşınca yüzükleri süsleyen mücevher olur. Elmas çok acı çeker. Karbon,toprağın üzerinde hiç acı çekmeden oluşur. Onun için simsiyah ve karadır.Ama elmaz diplerde senelerce ,basınçlar, sıcaklıklar..ateş altında yanar yanar tutuşur. Ancak o kadar beladan sonraelmas haline,hiç yok olmayan haline geçer.'' Ve dedi ki o; ''Sen vücudun yumuşak olduğu için yandın. Acılara dayanamadığın için .Korkma ,gam çekme,vesveseli olma.'' İşte elmas hiç acı çekmemiş olan karbona diyor ki; korkma,gam çekme,vesveseli olma.

 Demek ki dünyada olgunlaşmanın üç yolu var: Korkmamak, gam çekmemek,vesveseli olmamak.''Taş gibi ol elmas gibi ol.Öylesine çalışan güçlüklere sadıran insan iki alemi de aydınlatır.Acz ve değersizlik,pişkin ve olgun olmamaktan ileri gelir.'' (Cemalnur Sangut-DİNLE)
Share:

4 yorum:

Adsız dedi ki...

bugün bu sözü ikinci duyusum elindeki karin olgunlasman,tecrüben...üzülmememli degilmi:(

pabuç dedi ki...

görünürde kötülük kazanıyor gibi görünse de ezilen mazlum,haksızlığa uğrayan kaybetmiyor...kim ne derse desin...insalıktan kaybedeceğime güvenimden kaybederim daha iyi...

sufi dedi ki...

"Yârdan gelen dert de, acı da, keder de, hüzün de, sevinç de; bal-dır dermandır derdimize" diyebilenlerden olabilmemiz dileğimle.

pabuç dedi ki...

@sufi,
amin...öyle büyük bir yüreğe sahip olmak en büyük bahtiyarlık...