Ana içeriğe atla

Vay Anam Vay!

Dünyanın en yorgun ve en güçlü insanlarıdır anneler.Evlatlarına karşı kızıgınlıkları,telaşları,tembihleri,koruyup kollamaları ,kısacası her halleri kendilerine hastır ve hepsinin altındaki tek güdü istisnasız muazzam bir sevgidir.Şefkat ''Ana Şefkati''diye onurla anılır.

Sıkıntı içinde olduğumuzda bundan en çok etkilenen kişi olarak,amcam ağladı,dayımın kızı ağladı değil yalnızca ''anam ağladı'' deriz. Bazen sadece kendisinin  anlamını bildiği halleri vardır analarımızın. Döve döve sevmelerinden tutun ,çocuğu güldüğünde mutlu olduğundan sevincinden hüngür hüngür ağlayanına kadar ,sevgisinden ne yapacağını şaşırmış garip davranışlar sergilerler.O muazzam sevgilerinin  neden olduğu enteresan hallerine üç beş misal verelim:

-Hüğaaaa,elimi kestim anne,çok acıyoo hüğaaa.
-Eyvaahh! Ohhh çok iyi oldu sana ohhh! Yüreğimin yağları eridi.Ver ver bi de ben keseyim ver.Tabi, ben sana git dedim , o bıçağı tut dedim,elini bi güzel ketir dedim.Ohh nasıl sevindim varyaa,kanasın şakır şakır kanasın.Ana lafı dinlemezen öyle olur.Hah çek şimdi cezanı.Offf yaa!! Ben nerelere gideyim amaann amann.Ölmek varya hiç bişiyy değil hiç bi şiiyy...

-Anne çok miğdem ağrıyor, n'apim?
-İç yavrum iç.Daha çok sigara iç.Bitir o paketi.Sonra terle terle üstüne bir de soğuk su iç geçer.

-Anne çantamı gördün mü? Nereye koydum ben bunu ya öff.
-Nereye var gücünle fırlatıp savurduysan ordadır evladım.Bi dahakine daha uzağaaa fırlat,elinle koymuş gibi bulursun,e mi çocuğum.

-Hoşgeldin, hoş geldin.Aman da  acıkmıştır şimdi benim güzel oğlum.Patates yemeği yaptım yer misin? Yanında pilav da var.Bi de muhallebi yaptım sen seversin.Hazırliyim mi anasının bi tanesi?
-Ya ben patates yemem.Pilavda istemem şimdi.Başka bi şey var mı?
-Var.Bi temiz sopa var , yer misin çocuumm?!

-Günaydın anne.Iaaahh.ay ayılamıyorum ben ya. Alamadım uykumu gene.
-Sana da iyi ikindi üsleri yavrum.Daha hava kararmadı ki niye böyle erkencikten kalktın! İki saat sonra akşam olacak,nasılsa gene yatacaksın.Kalkıp bölmeyeydin kış uykunu yavrum.

-Off nasıl içim sıkılıyo benim ya.Bu gün akşama kadar okulda da böyleydim ben.
-Tabi sıkılır evladım 9 tane çocuk doğurdun ya ,ne annen arar ne baban sorar, koca desen anlayışsızın teki,elektrik parası,ev kirası,kafada elli tane tilki.Sen sıkılmıcan da ben mi sıkılacam.Sıkıl yavrum sıkıl.Sıkı can iyidir çabuk çıkmaz...Ahhh ölüm öyle güzel bir şey ki..

-Anneeee! Kardeşim düştü dizi kanıyo,kalkamıyo.
-Anasız kalın..

(Alıntıdır...Hepimus İnsanus-Mine Sota)

Not:Annesi olmayan okurlardan özür dilerim.Tebessüm amaçlı paylaşımdır bu yazı.
Yorumlar

üryan dedi ki…
Bu alıntı Gerçek Hayat Dergisinden mi yoksa?
pabuç dedi ki…
alıntı yaptığım kitabın adını belirttim..dergi değil ..
üryan dedi ki…
ne kızıyosun :)
bi ara gerçek hayatta okurdum kendilerini de. her neyse.. bozuyor bu asabi taavırlar seni..
Yusufsan21 dedi ki…
Eline sağlık da neden noktalama işaretlerinden sonra bir boşluk bırakmıyorsun?
pabuç dedi ki…
@üryan,
asabi derken !!! ben sadece ..neyse
pabuç dedi ki…
@Yusufsan21,
dikkat ederim bir daha inşaAllah..:)
üryan dedi ki…
;) bi naz makamı olasım vardı ou da kursağımda bıraktın.. şakaydı.. (gerçi şaka yaptığımı bilidiğini biliyorum ama içim ragat etmedi yine de)
Newbahar dedi ki…
Aynen öyle yaaa...
İnsan istiyor ki çocuklar büyüdükçe bize yardımcı olsun, bizim onların üzerine titrediğimiz kadar kendilerine dikkat etsin.
Az önce benim ufaklığın bugün 3 tane dondurma yediğini öğrendim. Abisi ispiyonladı:) Oysa havalar soğuk ve bademcik problemi var.
Biliyorum hafta sonu yine ateşlenecek ve gece başını bekleyeceğim ve beklerkende söyleneceğim: ''Oğluuuummm, buzlukta dondurma var ister misin?!..''
Aaahhh! ah.. ben çekiyorum senin bu hastalığını, bak babana horul horul uyuyor:))

İşte böyleee..

Sevgiler
pabuç dedi ki…
@üryan,
sen öyle makam felan deyince korktum..Rahmetliyi makamı cennette ağırla Ya Rabbim der gibi...Bismillah..
kız ne makamı o ben cahilim anlamam öyle şeylerden ;)Hem ben kimim ki naz yapacan akıllım, ben bir garip fakirim :)
pabuç dedi ki…
@Newbahar,
Çok haklısın çok çok haklısın ...Rabbim yardımcın olsun inşaAllah..kıymet bilen evlatların olsun canım..
Sıradan Bir Sazan dedi ki…
:) İnşallah bir gün bana da nasip olsun... Güldürdün yüzümü, sağ olasın...
Anlayamazsin dedi ki…
selamun aleykum.

demin mesaj yaziyordum noldu yahu,cocuga daldim unuttum yollamayi sanirim:)_)))


ben bu sozleri pek sevdim.bende kullaniyorum.hele sondaki daha bir guzel olmus.annem bana miras birakti o sozu,simdi ben kullaniyorum:)))

rahmana emanetsin.hayirli cumalar.
pabuç dedi ki…
@Sıradan Bir Sazan,
amin inşaallh..amaç zaten biraz tebessümdü sebep olduysam ne mutlu bana...


@Anlayamazsin,
sana da hayırlı Cumalar delü kardeşim benim..Bana dua et olur mu..Bu aralar bazı değişikliklere yelken açmak üzereyim hayrlısını versin Rabbim...Sevgilerle..
Anlayamazsin dedi ki…
selamun aleykum.

ederim papuc hic etmezmiyim:)rabbime hep bana hayir dualar eden ve hayir dualar isteyen kardeslerim icin dua ediyorum.isim olarakta zikrediyorum ama bazen isimleri unuttugumdan bu duayi ediyorum:)

rahmana emanetsin.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Bir Öğretmenimizle Eğitim-Öğretim Üzerine Röportaj

Röportaj: Pabuç - Aslı Öğretmen
Sevgili blogger dostlarım; Bundan böyle bloğumuzda röportajlara da yer vereceğim.İlk konumuz toplum olarak geleceğimizin oluşmasında temel taşlarımızdan olan eğitim-öğretim kurumlarımız  ve sorunları. Ne yazık ki; eğitim sisteminin çarpıklığından doğan sorunlara temel çözümler getirilmez ise, geleceğimizin risk altında olduğunu söyleyebiliriz. Çocuklarımızın, kimlik, kişilik, kariyer sahibi olmalarını bunun yanında insanlık idealinde hizmet etmelerini esas alan müfredatların öğretim ve eğitim alanında reformların yapılması gerektiğine inanmaktayız. Bu reformlar  ancak zihniyet değişiminin yapılmasıyla gerçekleşebilecektir. Yaşadığımız şehirde, bir ilköğretim okulunda  öğretmenlik yapan bir öğretmenimizle, eğitime dair kısa bir söyleşi gerçekleştirme fırsatı yakaladık.  Fen Bilgisi öğretmenliği yapan "Aslı Öğretmen" bizim ricamızı kırmayarak söyleşi sonrularımızı blog okuyucularımız için bize içtenlikle cevaplandırdı. Bundan ötürü kendisine teşe…

Gözlerim Dalıyor

Gözlerim dalıyor içimde var olan uzaklara.... Noktasını koyamadığım cümlelerime ve ünlemi eksik olmayan düşüncelerime...
Gözlerim dalıyor, Yaşantım içinde bir tarafa ötelediğim Hayallerime..
Gözler dalınca bir tanıdığın gelir derler büyükler, Benim gözlerim dalıyor; beni ben yapan düşüncelerime,sevinçlerime,tebessümlerime..
Gelin ve hiç gitmeyin! Yaşadıklarımın yanında siz de hep yer alın; ötelediklerim,düşüncelerim,tebessümlerim,hayallerim... Beni ben yapan hislerim...


Teşekkürler Rabbim !..

En eski günlerden başlamayacağım bu sefer zira yaş artık tamamen kemale erdi sayılır eskilerden de iyice bi uzaklaştım...
Öyle :" Bir Kasım akşamı doğmuşum..." gibi tamamen klişe şeylere de başvurmayacağım söz!.

Eskiyi yad ettikçe içimi acıtan gerçekleri hatırlıyorum onun için herkesin sürekli dile getirdiği şeyi yapıp anın içinde yaşamaya çalışıyorum, zaten hayal kurmayı yıllar önce bırakmıştım: hayatın gerçekleriyle hayallerimin uyuşmadığını fark ettiğimde..

Çok güzel bir ailem oldu büyürken ve dünyada arayıp bulamayacağım denklikte de bir sevdiceğim ve canlarım...çok şükür ,hep şükür ,sonsuza kadar şükür...

Hayat işte öyle ya da böyle geçiyor herkese ayrı mekanlar ayrı ortamlar ayrı yardımcılar ayrı düşmanlar ayrı imtihan soruları verilmiş herkes bir telaşın içinde yaşayıp gidiyor..Felsefik şeyler yazmak istemiyorum tüm roman olmaya aday hayatlara saygımı sunuyorum buradan ....Yaşayın la yaşayın son nefesinize kadar doyasıya...Gülümseyin, kızın bağırın çağırın sonra pişma…