15 Mayıs 2010 Cumartesi

Kötüler Kötülüklerinizde Boğulun !!

   Kötülük nasıl bir illet ki insan kalbini ele geçirip gücünü yalnızca sıkıntı verip gözyaşı dökmekten alıyor...Kötü olmayı seçen insan(atlar) neden bu kötülüklerini iyiler üzerine kusar dururlar...Hata yapmak insanlara has bir özelliktir ve hatasından dönmek de erdemdir...Fakat kötü olmak çok ayrı bir şey...Ve sanırım can çıksa da çıkmayan huylardan biri de kötülük yapma huyu (ki bir de kendinizi haklı görüyorsanız yaptıklarınız da) vay ki vay halinize..
  Bu gün en çok sevdiğim insanlarla birlikteydim ve duyduklarım karşısında ne kadar sinirlendiğimi anlatamam...İnsanlar kendilerini ne sanıyorlar...? Başkalarının hükümdarı felan mı!! İnsanlar keşke sadece kendi kusurlarıyla/hatalarıyla meşgul olsalar da başkalarıyla uğraşmasalar..Ah keşke herkes insan olarak kalabilmeyi başarabilse...
  Mutsuz/sıkıntıda  olan dostunuza ''Üzülme geçecek '' diyememek ne kadar acı...Cümlesiz kalmak...!!
Share:

17 yorum:

Aynur (Küçük Hala) dedi ki...

çok doğru
malesef bu modellerden çok var

Newbahar dedi ki...

Bu günlerde kötülerle fazlasıyla haşır neşir oldum. Aylardır sabrederken sonunda bende patladım.
Benim üzerimde kimseye hükümdarlık kurdurmam, kimse beni ezemez, bana karışamaz.
Arkadaşınızın durumu ne ise kendini savunsun diyeceğim ama bazen köprüden geçene kadar dayı demek lazım geliyor.
Allah doğrulara bir şekil yardım ediyor ve kötülükte cezasız kalmıyor.

Dalgaları Aşmak dedi ki...

Kötülük, başkalarını görememektir.. öteki'ni görme eksikliğidir..

"ve aradı içinde kalan o tek ihtiyacını
kutuda kilitli kalmış o en son kötülüğü
iyilik sanıyordu aradığı şeyi
ve her dokunduğu vücutta
her vücuda soluduğu nefeste
sakladığı o soruyu bakıyordu insanlara
birisi farketse diye gözyaşını hapsediyordu içine
birisi akıtsa diye bakıyordu o soruyla tüm yalancı yüzlere
ama gelmedi cevabı kimseden
sadece et istiyordu insanlar
sadece kendini yüceltmek diğer sırtlanlar arasında
lanet bir kahkahayla ayrılıyordu avının ardından hepsi
farksız hayvanlar sürüsü gibiydiler
ve kirlendi en sonunda kalan son beyazı da vücudunun
aklındaki soruyla yumdu gözlerini sonsuz bir uykuya
ve son nefesini verdi büyük dağlarla dolu küçücük dünyasına"

pabuç dedi ki...

@Aynur,
evt malesef ki malesef...

@Newbahar,
insna yoruluyor değil mi sabrederken...Benim canımı sıkan ,sevdiklerimin canını sıkan kişiler..ve hiç değişmeyen iyilik adına bir adım atmamakta inat insanlar...Kötülük kesinlikle cezasız kalmıyor kalsa adalet olmazdı..

@Dalgaları Aşmak,
harika bir söz ..Aceba görmüyorlar mı görmek istemiyorlar mı...kalpleri kötülük yapmaya alıştığı iiiçin..SEvgiler..

EczDuman dedi ki...

"Bir damla gözyaşı titreyen kalbin varlığına işarettir."

Ağlayabilmeyi kaybetmeme duası ile..

Sıradan Bir Sazan dedi ki...

Sevgili Pabuç,

Çok zor günlerden sonra, şimdi herşey biraz daha yolunda, kötü insanları bencil insanlar olarak yorumluyorum ben, önemli olan sadece onların mutluluğu gibi davranan tayfa hani ama etme bulma dünyası, almayacaksın mazlumun ahını... Sevgiyle kal...

pabuç dedi ki...

@EczDuman,
amin...Rabbim ağlatanlardan eylemesin hiç birimi..

@Sıradan Bir SAzan,
kötülük yapan kişi karşındakinin mazlum olabileceğini düşünmüyordur ki...Ki evet yapılan herşey bir gün sahibine geri göner...Kul hakkından uzak etsin Allah..

üryan dedi ki...

çünkü sevgili pabuç; bir çok insanda gizli ya da aşükar bi Allah olma iddiası var .. affedemeyiş bu yüzden.. Ama belki de hata yine de onlardan af bekleyen diğer insanlarda..


burası yeri olmasa da, kırdığım bütün insanlardan bir ve son defaya mahsus özür diliyorum.. sonrası.. sonrasında ,af beklediğim yegane makam malûm.. gerisi; herkesin kendi vicdanı ile kendisi arasında..

kötüler kötülüklerinde mi boğulsun.. yok.. Rabbim herkesin yüreğine affetmenini hatitliğini tattırsın.. herkesi, pişmanlık yaşlarıyla arıtsın..,

sevgiyle..

pabuç dedi ki...

@üryan,
insnalar hata yapailirler ama bir insan 10 yıldır hep aynı şeyi yapıyor ve değişmiyosa ben buna hata değil kötülük derim..Ve bunu bilinçli yapıyorsa kötülüğüyle boğulsun derim...Ki kötülüğü yaptığı kişi can dostumsa böyle diyecek kadarda kötü olabilirim..Allah affetsin..

yoksa pişmanlık duyanlara lafım asla olmaz..

sevgiler..

Adsız dedi ki...

selamun aleykum.

madem karsindsaki kendine bakmiyor,kendi kusurlarini gormuyor,eline bir ayna al,kocaman olsun,ve ona tut aynayi.belki akil ederde,hatasini anlar.yada baska yontemler dene.

susmak,sineye cekmek cozum degil.

iyi pazarlar diliyorum.gozin abladan bu kadar:)))

pabuç dedi ki...

@Anlayamazsin,
wealeykumselam canım benim...

Ya yok benim karşımda değil o kişi zaten benim karşımda olupta bana kötülük yapacak insan varsa da bilmiyorumdur..O kadar umursamazım ki insanlarla ilgili:)Neden mi çünkü kim ne yaparsa (kötülük adına da iyilik adına da) aynını ya da benzerini yaşamadan ölmeyecek...biliyorum bunu..Ama söz konusu arkadaşlarıma kötülük yapanlar olunca elim kolum bağlı kalıyor..

mutluysamnehos dedi ki...

Allah bizi onlarla hiçbir zaman karşılaştırmasın.. Arkadaşına üzülme geçicek diyebilirsin bence, çünkü Allah her zaman mazlumun tarafındadır..

pabuç dedi ki...

@mutluysamnehos ,
herşey gibi bu da geçecek tabiki..Tuhaf olan ne biliyor musun tabiki herşey geçiyor da...karşındaki insanı da kalbinden silerek geçiyor bazı şeyler..Her işte bir hayır vardır değil mi;)

mit dedi ki...

Allah hepimizi öyle insanların şerrinden korusun.

pabuç dedi ki...

@mit,
amin diyeyim...ama sayıları hiç de az değil kötülük taraftarlarının..

Adsız dedi ki...

Hiç bir zaman kötüler kötülüklerinde boğulsun demedim. Dedim ki hep,benim için ne düşünüyorsa rabbim bana düşündüğünün iki katını ona versin.
Öyle şeyler gördüm ki,anladım blog aleminde aşk diye yazılan da, allah diye secde edilen de yalan. Burası bir kurtlar sofrası gördüm. Çok güzel yazı yazan parmakların çirkinliğini, aşka hayata saygısızlığını, dillerinden düşürmedikleri allahlarına uygun hiçbişey yapmadıklarını gördüm. Kulun kula eziyetini gördüm herşeyden önce.İnsanların Allah'la bile durdurulamadıklarını, hırsla, çirkinlikle dolu olduklarını gördüm. İnsan iyi seçmeli cümlelerini yazarken, duyduklarını tekrar düşünmeli, yaşadıklarını bilmeli, dönüp dinlemeli kendini. Siz şüphesiz benden iyi bilirsiniz ama kulun kula eziyeti, ihaneti, riyası, dedikodusu,yalanı v.s bunlar varsa Allah'tan medet ummak hak mıdır, hak mıdır canını kurtarmaya çalışana zulüm, -mış gibi yapanlardan uzak durmaya çalıştıkça, kapıdan kovasanız bacadan girmeleri hak mıdır, bunları yada benzerlerini yapanın Allah'tan bahsetmeye gerçekten dili var mıdır? Ben pes ettim iki yüzlüler karşısında,ilk kez dedim ki, Allahım sen bilirsin ama bir kez olsun kul hakkım için, boğulsunlar kötülüklerinde.

pabuç dedi ki...

@Adsız,
Ben de kötülerle muahtap olmamaya çalıştım...Ama bir gün geliyor ki muhatap olmak zorunda kalıyorsunuz..Aslında hayatta Rabbimize karşı görevlerimiz dışında hiç bir şey için mecbur tutulmamalıyız ama bazen mecburen bişeylere katlanmak zorunda bırakılıyoruz..

Siz sanırım blog ortamı için yazmışsınız yorumunuzu ama benim kasdettiğim gündelik hayatımızda karşılaştığımız şeyler...Ki sanal ortamda olsa size yalan söylediğiniz hissetiğiniz insanı siler gidersiniz burda kimse kimsenin afrasını tafrasını çekmiyor çekmemelide..Kendi gibi olmayanlara da bişey diyemeyecem;Allah kelamını kullananlarada ya da güzel özelliklerin arkasına saklanıp kötü huylarıyla yaşayanlarada..Kul hakkından korkarım herkesin de korkması lazım..Sıkıntınızı tam olarak bilmiyorum ama evet insan bazen kötülükleriyle boğulsunlar diyebiliyor...malesef..