13 Nisan 2010 Salı

Seni Anlıyorum !! Yalannn...

  E.Şafak'ın AŞK kitabında cüzzamlı bi dilenci Mevlana'yı dinlemeye geliyordu camiye...Sohbet esnasında ''Mevlana yokluk görmemiş  sıkıntı görmemiş  bir insan , benim gibi cüzzamlı bir dilencinin ne hissettiğini nasıl anlar ...'' diye düşünüp camiden çıkmıştı. Ki yorum yaptığı kişi MEVLAna gibi bir zattı...

  Bu satırları okurken ilk aklıma gelen ..''.İnsanlar rahat içindeyken ne kadarda da rahat ahkam kesebiliyor...'' oldu.Açlık çekmemiş birinin aç insanı anlaması ne derece doğru olabilir ki..Ramazanda ''aç insanları anlıyoruz '' diyoruz ya , ben buna inanmıyorum...Oruç'un bir güzelliği de budur ''açın halinden anlamamız ..'' Ama şunu da düşünmeden edemiyorum ,akşam yemeğinde neler yiyeceğinin listesi sabahtan aklında oluşmaya başlayan biri nasıl olur da yarın yiyeceği ekmeği olmayan birini anlayabilir...?? Bilmem, belki karnı tokken ya da akşama karnının en nefis yemeklerle doyacağını bilen biri o aç insanın halini anlayacak kadar erdem sahibi olabilir !!! Bana kalırsa  bunun adı , aç insan için üzülmektir onu anlamak değil !! Yanlış mıyım ? Belki de yanlışım ama aklımı meşgul ediyor bunlar...

  Çalışma  ortamı ,çalışma şekli için de insanları çok çabuk yargılıyoruz (ama oturduğumuz rahat koltuklardan ) o insanın neler yaşadığını bilmeden ne gibi sınamalardan geçtiğini bilmeden atıp tutuyoruz...Allah aşkına biz ne biçim bir insanlık olduk aklım almıyor...Tüm bu yapılan ayıpların içine kendimi de katıp kınıyorum tüm ahkam kesmeleri..!!!
 

Share:

23 yorum:

üryan dedi ki...

:)
pabuç;

günümüzün iftar sofraları hakkında firavun sofrası mı bu yoksa iftar sofrası mı diye sormuştum bir zamanlar?

Kitabi bilgilerle , bir hayata ancak ilmel yakin olur insan, öyle kavanovun dışından balın tadını hissetmeye çalışır..

geçeceksin bunları.. Beylik aforizmaları da geçeceksin, Soracaksın adama;
sen hiç aç uyudun mu?
Hiç çocuğun açlıktan ağlarken, delirmenin eşiğinden döndün mü?


hayat , okunarak öğrenilmiyor yazık ki..

Urfa Tutkunu dedi ki...

Seni anlıyorum papuç. Ama laf olsun diye değil, gerçekten. Yukardan bakınca göremedikleri şeyler olanlar seni dinlemezler. Ama iş ahkam kesmeye gelince konuşur da dururlar. Allah hidayet versin. Nasrettin Hoca'ya katılıyorum, damdan düşeni getirin. Bu anlamda ben de damdan düştüğüm için seni çok iyi anlıyorum =) Ne diyelim, Allah var keder yok.

pabuç dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
pabuç dedi ki...

@Urfa Tutkunu ,
walla süper hatırlatmışsın atnen öyle anlaması için damdan düşmesi lazım insanın..Öyle kuru kuru anlıyorum demek olmuyo...Hele bilmediği bi hayat için dedikodu yapmak hiççç olmuyo...Kimin ne çektiğini bi kendi bilir bi de aynı şeyleri yaşayan ki onların da olaylara bakışları farklıdır ...GÜze söz ''Allah var keder yok '' varolasın..

cecil dedi ki...

katılmıyorum sana,elbette anlıyoruz açın halinden tüm o yemeklere rağmen yemiyorsun ezana kadar..içtiğimiz o bir yudum suyla,o ilk kase çorbayla zaten dünyaları yemiş gibi olmuyormuyuz..tanrıda mutlaka yardım ediyordur her daim aç olana.. tıpkı peygamberimizin karnına taş bağlayarak basması gibi.. sen bu aralar kendini en acımasızından eleştiriyorsun belliki...hem nasıl der rahman: "oruç banadır onun mükafatını ben bilirim,tüm şeytanlar zincire vurulmuşken Allah hepimizin kalbine veriyordur açın halinden anlamayı bence...

pabuç dedi ki...

@cecil,
lütfen beni yanlış anlama ama inan bana biz açın halinden kalben anlıyor olsaydık dünyada açlıktan ölen insalar olmazdı!! Biz diyorum çünkü müslümanlar tektir birliktir birbirinden ayrı düşünülmez..Genelleme yaparak bi örnek verdim ama ilk aklıma gelen bu oldu...İnan bana bunlar burda kısadan yazılacak kadar basit konular değil ben biliyorum ve kalben inanıyorum ki daha PEygamberi bir hayatı ruhuma sindiremedim..Sindiren varsa ne mutlu...Benim onun huzuruna çıkacak yüzüm yok çıkabilene ne mutlu...SEvgiler..

cecil dedi ki...

o ruh bende de yokta .. isteğimide yabana atamam pabuç.. yapılması gereken herkes en yakınından başlayacak.. bak şimdi böyle basıyorsun insanlık denilen vicdana yutkunmakta zorlanıyorum ...Allah yar,yardımcımız olsun bi de fırsat versin her daim ne diyelim...

ELİF..den dedi ki...

Allah yoluna kendilerini teslim etmiş insanlar anlarlar..
Önemli olan teslimiyet değil mi?
Ben,sen şu gözünün gördüğü kalabalık ne kadar anlıyorlarsa teslimiyetten,ancak o kadar anlıyoruz...
Allahım yolumuzu hayırlara çevirsin....

pabuç dedi ki...

@cecil, ben seni de çok iyi anlıyoru emin ol..ama benim içim cidden rahat değil bu anlama konusunda..siz bakmayın bana ..

@ELİF..den,
keşke onlardan birini görsek de varlıklarına inansak bu devirde..keşkeeee...illaki vardır da insan görmek bilmek istiyor cesaret almak için..Amin Rabbim yolundan ayırmasın hiç birimizi...

mit dedi ki...

Başlığa koptum yahu :)

-Seni anlıyorum.
-Yyalannn söylüyorsunn! Yalannn! :)

Ben de seni anlıyorum arkadaşım :)

Adsız dedi ki...

en büyük hatalarımızdan biri de bilip bilmeden ahkam kesmek,yargımalak değil mi zaten...

aynı şartlarda yaşamadan kimse kimseyi anlayamaz..anlıyorum dıyen insana da inanmam..
bi gün aç kalmayla da açın halinden anlayamayız..
insanoğlu çok acımasız..
Allah kimseyi zor şartlara düşürmesin..varlıktan darlığa düşürmesin ve darlıktan varlığa geçirirken de şaşırtmasın yarabbim...

pabuç dedi ki...

@mit,
nayır nolamaz ,yalan söylüyoorsunn yalaaaaann;)

Demek güldün başlığa ,halbu ki ben ne çok düşünmüştüm bu başlığı bulmak için yemedim içmedim gece gündüz düşündüm ciddi bi başlık olsun diye ..Yine mi başarılı olamadım ;)

Ben de seni anlıyorum ( :P )

pabuç dedi ki...

@Adsız,
insanoğlu sadece kendi kusurlarıyla hatalarıyla ilgilnese asla ahkam kesmeye vakit bulamaz..Sorun burda!!

Adsız dedi ki...

benim yorumum neden yok?

pabuç dedi ki...

@ADsız ,
hahahah sen kimsin ki :) Allah sizi güldürsün inş.
Bana gelen tüm yorumları yayınlıyorum..!!gelmedi demekki yorumun..

Adsız dedi ki...

gülebildin mi? iyi güzel..:)

pabuç dedi ki...

@Adsız , güldüm tabiki sağol beni güldürdün...

Antipatik Yazar dedi ki...

"akşam yemeğinde neler yiyeceğinin listesi sabahtan aklında oluşmaya başlayan biri nasıl olur da yarın yiyeceği ekmeği olmayan birini anlayabilir...?? Bilmem, belki karnı tokken ya da akşama karnının en nefis yemeklerle doyacağını bilen biri o aç insanın halini anlayacak kadar erdem sahibi olabilir !!! Bana kalırsa bunun adı , aç insan için üzülmektir onu anlamak değil !! Yanlış mıyım ?"

Demişsin! Çok haklısın ;)

pabuç dedi ki...

@Antipatik Yazar ,
yani sen şimdi hiç üşenmeden tüm yazılarıma bakıyorsun ve yorum bırakıyorsun ..helal valla sen bulunmaz yorumcusun :) Sağol enteresan insan..

Antipatik Yazar dedi ki...

Vakit bulamadığımdan ötürü Yazılarını okuyamamıştım bu ara.. Kaldığım yerden hepsini okudum..

pabuç dedi ki...

Onun için enteresan insan dedim ya..kimse kimsenin yazılarını vakit bulamadığı için okuyamadığını düşünüp ,yokluğunda girilen postları okumaz :) Senin okuman onun için şaşırttı beni..

Adsız dedi ki...

selamun aleykum:))

cok guzel yazmisin papuc.ac insanin halinden bizim gibi toklar anlamaz elbet.

sozun bittigi yerdeyim.tok karinla birsey yazamiycam.selametle:)))

pabuç dedi ki...

Canım zaten birbiriyle aynı doğrultuda bakan insnlar bir birini takip ediyor:) Ben de açlar hakkında utanmaktan öte bişey diyecek halde değilim..Allah hesap günü yüzümüze vuracak sanırım onların aç kalma hallerini..