8 Nisan 2010 Perşembe

Öküz Başlı Antilop !!

 Belgeselleri hayranlıkla izlemeyenimiz yok gibidir.Öyle bir dalarız ki bizim dışımızdaki canlıların hayatlarına, oradaymış gibi hissederiz kendimizi...Aslında hayran olduğumuz orada izlediğimiz aklı olmayan hayvanlar değildir oradaki mükemmel düzendir... Bize O'nu hatırlatır ve sürekli ''Allah'ın sen ne büyüksün ne mükemmelsin ''sözleri geçer içimizden...Muhteşem bir dünya ve içerisinde insan hayatı dışında binlerce canlının yaşamı ...Sayısı bilinmeyecek kadar bitkinin yaşamı  faydaları ve ölümü...Aklın anlamakta zorlanacağı mükemmellikte, aksamayan bir düzen..


  Bu gün (Naturel Life Channel'de) bir belgesel izledim ''Öküz Başlı Antilop''ların konu edildiği...Bir yerden (yağmurlar arttığı için ) başka bir yere yolculuk eden bir sürü...Uzun yolculuğun başlarında önce bir nehir aşmaları gerekiyor...Ve selden dolayı taşmış olan o nehirde yığınla timsah kendilerine gelecek rızık bekliyor...Antilop sürüsü sırayla suya dalıyorlar ki hayret verici bir görüntü... Antilopların çamurlu suya atlayışları bir izdiham hali...Kimi suyun gücüne kapılıp gidiyor ,kimi timsahlara yem oluyor, kimi nehirden çıkarken eziliyor, kimi yorgun düşüp çamura saplanıp kalıyor, kimi önündekinin sırtına basıp kendini kurtarıyor...İzlerken korkunç geliyor insana ama İlahi bir düzen var ve düzenin bozulmaması için birilerinin ölmesi birilerinin yoluna evam etmesi gerekiyor...Bize hoş gelmeyen bir şey gibi görünse de, genele baktığımızda olması gereken durumun bu olduğunu biliyoruz..


  Antilopların yaşamı da insanların yaşamına benziyor bir şeyler hatırlatıyor...İnsanlar da bir yolculukta ilerliyorlar ve bu yolculuk esnasında bir çok zorluklarla karşılaşıyorlar...Bunlardan bazıları daha yolculuğun başlarında hayatını kaybediyor,kimi gücünü kullanarak zorlukları aşıyor...Kimi kendi yolunda ilerliyor kimi başkalarının sırtını basamak olarak kullanıyor ,kimi zorluklar karşısında yorgun düşüp pes ediyor kimi tehlikeyi sezip tehlikeden uzaklaşıyor yoluna devam ediyor,kimi başkalarının yardımıyla yoluna devam ediyor, kimi suyun akıntısına kendini bırakıyor ...v.b. Düşünerek izlediğinizde bir çok sonuca varabiliyorsunuz, o bir saatlik zaman diliminde...Dedim ya hayranlıkla ve sürekli ''Allah'ın rahman ve rezzak''isimlerini anarak izliyorsunuz belgeseli...Her şey bir birine ne kadar da benziyor ...Yaşamlar birbirini andırıyor...

  Bir de bilimsel belgeseller oluyor ki!! İnsana:''Millet aya çıktı bizim uğraştığımız şeylere bak!'' dedirten cinsten ;) Belgesel izlemek hem güzel hem faydalı ...Güldürürken düşündürmese de izlerken düşündürüyor ;)
Share:

3 yorum:

mit dedi ki...

Başlığı okuyunca "Allah Allah, pabuç bizim iş yerindekileri nereden tanıyor acaba?" dedim kendi kendime :)

Belgeselden çıkardığın sonuç ise gerçekten ibret verici. Hiç öyle düşünmemiştim. Düşününce hayret ettim bir anda...

pabuç dedi ki...

@mit, ilk cümlem de kopmuşum :) Allah seni her daim güldürsün inş ...

Belgesel izlerken benzerlikler geliyor aklıma ve hayretle izliyorum...Dünyada herşey birbirine benziyor cidden...Birileri varolabilmek için birilerini yokediyor..Akıl zorlanıyor anlamakta bu sırları onun için İMAN var zaten ..

Sevgiler güzel yürek..

essra dedi ki...

YAZIK Kİ...HERKEZ ÖLECEĞİNİ BİLİYOR AMA NASIL YAŞAMASI GEREKTİĞİNİ BİLMİYOR...