7 Nisan 2010 Çarşamba

MeCBuR!!!


İyi biriyim ,kimseye ispatlamak zorunda değilim,
Sevgi doluyum ama herkesi sevmek zorunda değilim,
Bilmediklerim çok ,herkesin bildiklerini bilmekle yükümlü değilim,
Konuşmayı seviyorum ama herkesle sohbet etmek zorunda değilim,
Hesap vereceğim güne kadar hatalarımla ilgili özürden öte kimseye hesap vermek istemiyorum.
Kendimle barışığım ama kendime laf söyletmek istemiyorum,
Eleştiriye açığım ama değer vermediklerimin eleştirilerini dikkate almak zorunda değilim.Uyumlu giyinmek zorunda bile değilim...Çatalı sol elime alıp bıçağı sağ elime almak zorunda hiç değilim...Bana uydurma ve saçma gelen hiç bir kuralı uygulamak zorunda değilim..Birileri istiyor diye doğrularımı içimde saklamak zorunda hiç değilim.
Yalan söylediğini anladığım birine inanıyormuş gibi davranmak zorunda da değilim.
Hiçkimse değil zaten ,bana özgü seçimler değil bunlar..Kimse bizi sevmek zorunda değil, bizim düşüncelerimizi paylaşmak zorunda değil, bizimle zaman geçirmek zoruna değil, bizim isteklerimizi yerine getirmek zorunda değil,bizim gibi giyinip bizim gibi gezmek zorunda da değil, bizim okuduklarımızı okuyup bizimle aynı partiye oy atmak zorunda da değil...Aynı dine mensup olmak zorunda da değil aynı şarkıları dinleyip aynı içecekleri yudumlamak zorunda da değil...
Bir tek şey de zorunluluğum var SAYGILI olmak..Savunmanız gereken doğrunuz varsa bunu uygun dille yaparsınız...Onun dışında asla saygısızlık yapamazsınız kimseye ;dininden ,dilinden, mezhebinden ,işinden ,yaşam ,tarzından, yediğinden, içtiğinden ,düşüncesinden dolayı...Benimsemiyorsanız ya susarsınız ya da mekanı terkedersiniz asla saldırıya geçmezsiniz...
Baze sinirden ağlayacak olsanız bile ya terkedersiniz ortamı ya da sessizce dinler sakince savunmanızı yaparsınız...!!
Not:Mesela ben şu an yazıya uygun resim koymak zorunda değilim ,onun için önce gülümseyin sonra okuyun diye bu resmi seçtim;)Share:

12 yorum:

üryan dedi ki...

Bir tek şey de zorunluluğum var "SAYGILI olmak..Savunmanız gereken doğrunuz varsa bunu uygun dille yaparsınız...Onun dışında asla saygısızlık yapamazsınız kimseye ;dininden ,dilinden, mezhebinden ,işinden ,yaşam ,tarzından, yediğinden, içtiğinden ,düşüncesinden dolayı...Benimsemiyorsanız ya susarsınız ya da mekanı terkedersiniz asla saldırıya geçmezsiniz..."

emin misin sevgili papuç;

ortalık ene-l hakk olmayı kavrayamamış (haşa)kendini Onun yerine koyabilecek kadar edepsiz insanlarla doluyken mi?

seni , yargılayıp, cehenneme koyanların olduğu, Allahın bile belki de ben bu kadar melek yaratmamıştım dediği bu çağda; sen saygı diyorsun demek..

hep derim; senin hayal gücüne bayılıyorum..

pabuç dedi ki...

Seni yargılayıp cehenneme koyanların olduğu dünya da karşına geçip Senin Peygamberinle alay eden insalar da oluyor...Ben hayata başkalarının davranışlarına göre bakmıyorum ki...Ona bakarsan Peygamberi alay edenlerin sonradan iman edip 5 vakit namaz kıldıklarını da biliyorum..Kötüler tezatlıklar olacak ama biz kimi örnek aldığımıza dikkat edecez...
Ya varsın bizi cehennemlik ilan ettsinler onlara mı verilmiş Cennetn Cehennemin anahtarı ki ciddiye alayım onları :)

Hayal gücüm iyidir ama doğruları yazmama engel değil bu :)

Antipatik Yazar dedi ki...

Haklısın papuç ;)

ramazan dedi ki...

Biz ,kendimiz olalım yeter. Herkes kendine baksın. Her işe maydonoz olanlara da fazla değer vermemeli.
Güzeldi.
Sevgiler.

mit dedi ki...

Aslında zorunlu olduğumuz başka şeyler de var. Saygılı olmak bunlardan sadece biri... Mesela yerine getirmemiz gereken ama hep itina ile ertelediğimiz "asıl vazifelerimiz" var... Bunları yerine doğru şekilde getirebiliyorsak zaten iyiyizdir demek. En azından O'nun nazarında... Önemli olan da bu değil mi zaten?

Sevgiler...

pabuç dedi ki...

@Antipatik Yazar ,
teşekkürler Çaki ;)

pabuç dedi ki...

@ramazan hocam,
Zaten herkes kendiyle ilgilense (iyi kötü doğru yanlış yapmaları konusunda) başkalarıyla ilgilenecek zaman bulamaz diye düşünüyorum<<SEvgi ve saygı bizden de size efendim...

pabuç dedi ki...

@mit,
kesinlikle haklısın...Ona karşı vazifelerimizi yerine getirdiğimiz an zaten hiç bir sorun kalmayacak...Ama kendi kusurlarını görmeyen ama tam tersi sürekli başkalarıyla ilgilenen öyle çok insna var ki..Sanırım televole kültürü işimize geldi de sindirdik bu çirkinlikleri içimize..Kusur bulmaktan kusurlarımızı göremez olduk ..
Evet önemli olan O'nun nazarında iyi olabilmemiz..Güzel(ki hatırlatma açısından hoş) yorumun için teşekkürler güzel yürek..

Yol ve Yolcu dedi ki...

Özü itibari ile doğru önermeler bunar. "Şahsiyet" sahibi her insanın bu şekilde düşünme hakkı var. Amma ve lakin düşüncelerin sunuluş biçimi biraz kekre. Öz bize ait ama kab yabancı. "Birey"i ön plana çıkaranlar da bu kabı kullanıyor. Dikkat etmek lazım. "zorunda değilim" dir ama bunu ifade tarzımız böyle olmamalı diye düşünüyorum. İnşaalah ne demek istediğimi aktarabilmişimdir.
Saygılarımla...

pabuç dedi ki...

@Yol ve Yolcu,
yorum ve uyarı için teşekkürler..

SÖZÜN ÖZÜ dedi ki...

Guzeldı arkadasım!
haklısın yerden ,zırveye kadar
Insan ıstemedıgı seylerı zorakı yapmamalı, yapıyorsa zaten özsaygısını kaybetmek uzeredır!

SEvgıler

pabuç dedi ki...

@SÖZÜN ÖZÜ,
senin de hak verenlerin çok olsun :))