20 Ocak 2010 Çarşamba

Düşünülesi...


  Su ,ateş ve ahlak dost olup birlikte zaman geçirmeye başlamışlar.Çevrede dolaşırlarken eğer kaybolurlarsa birbirlerini nasıl bulabileceklerini sorgulamaya başlamışlar.Suya sormuşlar:''Kaybolursan seni nasıl bulacağız?''
  ''Nerede  bir şırıltı duyarsanız  beni orada bulabilirsiniz,''diye cevap vermiş.
  Ateşe sormuşlar:''Seni kaybedersek ne yapalım?''
  ''Bir duman gördüğünüzde yerde ben varım,'' diye yanıtlamış ateş.Sıra ahlaka gelmiş.Onun yanıtı ise oldukça düşündürücüymüş.''Beni kaybederseniz bir daha asla bulamazsınız.''

               ''Kendi Kutup Yıldızını Bulmak'' kitabından alıntıdır...
Share:

14 yorum:

busra dedi ki...

yorumsuz yazi diye yazmamissin bu insallah yorum yapabilirsiniz anlamina geliyordur :)
bunca ahlaksizlik icinde insanin ahlakini korumasi gercekten zor. nediyim Allah kimseyi şaşırtmasın.

Adsız dedi ki...

güzelmişler. .

ama ben yinede isteyen bulur diyorum. .

pusarık dedi ki...

'ahlakımı yitirdim artık iflah olmam' fikri pek çok insanı daha fazla kötülüğün daha laçkalaşmış hayatların dibine vuruyor, bir kere yapan bin kere yapar diye kanımızda alevlenen isyan aslında iblisin şeytan olmazdan evvelki son küllerini taşıyor bence.

Bu kıssanın anlatmak istediği güzel ama bana ifade ettikleri ters, inanmak istemiyorum buna, çıkmadık candan ümit kesilmemeli kalp taşa kesmemişse hatta ve hatta taşa kesmişse bile çatlayıp içinden sular akıtabilmeli... Ahlak bir erdemse sıfırı tüketmişsek bile azmedip yeniden kazanabilmeliyiz, yanılmamayı umuyorum bu konuda.

ahlaksızlık büyük bir hata fakat hata insanlar için değil mi? büyük hatalara büyük tevbeler olduğuna inanmak istiyorum, ümitvar olmak istiyorum, açıkçası "ben ahlaksızım" deyip kestirip atmayı insancıl bulmuyorum

papuç dedi ki...

@busra,yapabilirsiniz canım ne demek :)))
amin...

papuç dedi ki...

@SimeRanyaM,ne istediğin önemli diyorsun eywallahhh :)

papuç dedi ki...

@pusarık,yazıyı yazarken aynı şeyler benim de aklıma geldi :)

Sanırım bu toplumsal bişey kişisel olarak alınmamış(tır diye düşünüyorum) Yorumun çok güzeldi eline yüreğine sağlık..

agresifboy dedi ki...

ya ahlak ile hiç tanışmamış olanlara ne demeli :P

Quaresma7 dedi ki...

Etkileyici. Hoşuma gitti, ezerbime aldım.;)

Yorum yaparken ayet yada hadisle desteklemek adetim oldu. Es geçmeyeyim. Ahlak ile ilgili olağanüstü güzellikte, uzunca bir ayet vardır Furkan suresinde, mealini paylaşayım.

"Rahman olan Allah'ın kulları yeryüzünde mülâyemetle yürürler. Câhiller kendilerine takıldıkları zaman, onlara güzel söz söylerler. Onlar gecelerini Rableri için kıyâma durarak ve secdeye vararak geçirirler. Onlar: "Rabbımız bizden cehennem azâbını uzaklaştır; doğrusu onun azâbı dâimi ve acıdır, orası şüphesiz kötü bir yer ve kötü bir duraktır" derler. Onlar sarfettikleri zaman, ne isrâf, ederler ne de cimrilik; ikisi arasında orta bir yol tutarlar. Onlar, Allah'ın yanında başka tanrı tutup O'na yalvarmazlar. Allah'ın haram kıldı câna haksız yere kıyamazlar. Zinâ etmezler. Bunları yapan günâha girmiş olur. Kıyâmet günü azâbı kat kat olur. Orada alçaltılarak daîmi kalır. Ancak tevbe edenİyi ahlâk ile ilgili ayetler inanıp yararlı iş işleyen kimselerin işte Allah onların kötülüklerini iyiliklere çevirir. Allah bağışlar ve merhamet eder. Kim tevbe edip yararlı iş işlerse şüphesiz o Allah'a lâyıkı vechile teveccüh etmiş olur. Onlar yalan yere şehâdet etmezler. Faydasız bir şey'e rastladıkları zaman yüz çevirip vekarla geçerler. Kendilerine Rablerinin âyeti hatırlatıldığı zaman onlara karşı kör ve sağır davranmazlar. Onlar; "Rabbımız eşlerimiz ve çocuklarımız husûsunda gözümüzü aydın kıl bizi Allah'a karşı gelmekten sakınanlara rehber yap" derler. İşte onlar sabrettiklerinden ötürü Cennet'in en yüksek dereceleri ile mükâfatlandırılırlar. Orada esenlik ve dirlik dilekleriyle karşılanırlar. Orada dâimidirler. Ne güzel bir yer ve ne güzel bir duraktır. Ey Muhammed de ki: İbadetiniz olmasa Rabbim size ne diye kıymet versin. Ey inkârcılar; yalanladığınız için azab yakanızı bırakmayacaktır." (Furkan: 63-77)

Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim. [Malik, Muvatta]

Vesselam.

papuç dedi ki...

@agresifboy, ama sen şimdi çok zor bi soru sordun :P

@Quaresma7, Allah razı olsun efendim sağolun varolun..

leyla dedi ki...

bende bir emanetiniz var.. blogumdan alabilirsiniz :))

đerkenαя dedi ki...

Esselamün Aleyküm.. Öncelikle yazın çok güzel ve anlamlıydı teşekkür ederim. Ahlak gerçekten çok değerli kaybedenlerden olmayız inşaAllah..
Baki sevgi ve saygılarımla..

tubisim dedi ki...

gerçekten çok anlamlı bi yazı eline sağlık ve düşünmene tabi..
Cenab ı hak kuran ahlakıyla ahlaklandırsın inşallah selamlarr....

papuç dedi ki...

@leyla, çoooooooooooook teşekürler...güzel dostluklara vesile olsun inşaallah..varol..

@derkenar, amin ağzı dualı insan sağolll varolll..

@tubisim,aminn Allah cümlemizden razı olsun ve yolundan ayırmasın bizleri...

Syhn dedi ki...

harika ya.. unutmamak gerek. tşkler..