9 Aralık 2009 Çarşamba

Hey Dostum!

HeY DoSTuM! Benden söylemesi inan bana küçük dağları yaratamazsın boşuna kibirlenme...İnsanoğlu çalışırsa azmederse herşeyi başarır diyorlarya sen onu bu kadar büyütme istersen...Herşey senin elinde derler de küçük dağları yaratmak gibi bi meziyet yoktur o ellerde bilesin...Hops kendine gel kibirlenme derim ben....

Hey Dostum! Sonra hayatındaki birçok şeyle ilgili şikayet etmekten de vazgeç.Dünya ya gelirken biri senin kulağına ''Oğlum ( ya da kızım) bu dünya varya acayip bi yer, istediğin herşeye sahip olabiliyorsun burda..'' mı dediki herşeyin mükemmelini buradan bekliyorsun...(bu arada o kulağına okunan ezandı huuu :D) Benden söylemesi hiç böyle bişey bekleme ,hayatın gerçeği şu:'' Dünya fani ve imtihandasın'''

Hey Dostum! Seçimlerin içinde kimsecikleri suçlama , üniversite sınavına girip 18 tercihinden en sonunu kazanmışsın da ''İstemediğim bi yerde okuyorum'' diyen biri gibi davranma....Kaaardeşim o 18 hakkından birine okuduğun bölümüde yazmışsın ya şimdi neyin şikayetini yapıyorsun ( mantık bunun neresinde ) olmuyo ama kendi seçimlerin için bişeyleri suçlamak felan aaaa :))

Hey Dostum!  Karşına bir çok insan çıkacak iyi ,kötü, cimri, cömert, fesat,...v.b ne bileyim işte her meziyeti farklı olan zatlar...Sen her birinden manevi olarak alabileceklerini düşün ,sürekli ahlayıp vahlayacağına..''.Oyyy hep de kötüler beni mi bulur'' , '' hep iyi niyetimi kullanıyorlar''  ,  ''abi yine mi kandırıldım ya hu''...gibi şeyler söylemek gelecek içinden ,de sen yine de sabret ve kötüye bakarak iyinin ne kadar önemli oladuğunu düşün başkalarının hatalarından kendine ders çıkar ki insan olabilme yolunda ilerleyebilesin...( onları kınayınca sinirlenince aynını bir gün sen de yapıyorsun da utanıyorsun, bir şey biliyorum da söylüyorum heralde :P)

Hey Dostum! Ne olursa olsun hayata küsme birileri böyle olması için elinden geleni ardına koymasa da sen diren inat et hayata küsme...Çünkü bir hayatın var ve onun gidişatını başkaları için değiştirme (diye düşünüyorum :))

Hey Dostum! Bilmediğinin düşmanı olma, bişeyden nefret ediyorsan önce onu araştır, birinden nefret ediyorsan onunla zaman geçirmeye çalış ,belki de zanlarından dolayı önyargıların oluşmuştur bilemezsin...Tamam bu çok zor ama denemeye değer...Ne kadar kötülükten ,nefretten, zandan uzaklaşırsan huzur denen şeye o kadar yaklaıyorsun hayat bana bunu öğretti:))   (ben de inat etmedim öğretileni öğrendim tabiki :D)

Hey Dostum! Hayatını kimseye adama ...SEv hatta çok sev ama kendini adama..Çünkü senin gibi onlarda fani ve faninin hataları olur ve hatta her fani seni bir gün kırabilir...Sonradan yıkılmaktansa sevginde de ölçülü ol ki insanların hata yapabilecekleri bilincin aklından gitmesin...

Hey Dostum! Acı ama gerçek ''her işte bir hayır vardır.'' Bu bir gerçek..Belki de geleceği görebilseydik bu hikmetleri biz de anı yaşarken anlayabilirdik ama öyle bi şansımız yok....Hayatımın bir bölümünde çok istediğim bişey vardı ve olmadığı zaman dünya başıma yıkılmıştı o kadar ağlamıştım ki uyuya kalmışım...kalktığımda yastığım kan içindeydi (ki düşünebiliyor musun benim gibi korkak biri yastığında kan görüyo direkt ölüyorum moduna girdim tabi :D) O korku anın da bile aklıma ilk gelen ''yook ya hiç bişey bu kadar önemli olamaz hayatımda '' Ve şimdi diyorum ki ''iyiki de o zaman çok istediğim şey olmamış '' hayatım şimdikinden çok daha farklı yönlenirdi çünkü...

Hey Dostum!  İyi ya da kötü olmak senin elinde..ve sen istediğin gibi görürsün hayatı...kendinden daha zorda insanları düşündüğün zaman şükrediyorsun...Kendinden daha rahatta olduğunu düşündüklerine bakınca da nankörlüğün artıyo...bu da öylesine yazılmış bi paragraf işte :)

Hey Dostum! Sevdiğin Saydığın insanları iyi seçmeyi unutma çünkü :''Kişi öldükten sonra bu dünyadaki sevdikleriyle olurmuş ''benden söylemesi:)) Şahsen ben korkarım, öldükten sonra ahiret ortamında herkes EFENDİMİZİN ya da imanı kuvvetli, ahlakı güzel insanlarla olurken benim Bon Jovilerle takılmamdan :P  (Tövbe ,Allah'ım sen Seni sevenlerle vakit geçirip ,seni sevenlerle sana yaklaşmayı nasip eyle)

Hey Dostum ! Son sözüm şu...SEv SEvil ve her ne yaparsan yap Seni senden   daha çokSEVENi ve seni sevdiği için VAREDENi, seni senden ve annenden bile daha çok DÜŞÜNENi unutma...O zaman kötülük denen şeyden uzak durmakta zorlanmazsın....

Not:Bu cümleler önce kendi nefsime...sonra da isteyenlere...Noter tarafından onay görmüş cümleler değil bunlar...sadece sıradan biri tarafından yazılmış sıradan cümleler...yani hataları da olabilir..affola...Resim de bana bu dünya da aslında yalnız olduğumuzu ve biz istersek güzel yerlere ya da insanların yanlarına gidebileceğimizi anlatıyo (tabi bir de siyahi insanları seviyorum ondan  seçtim bu resmi) SEVGİLER ,SAYGILAR...
Share:

16 yorum:

mit dedi ki...

Hey dostum! Ne yapıyorsun sen ha? Aklımdan geçenleri falan mı okuyorsun oradan? :) İlaç gibi geldi şu karamsar sabahımda bu yazın. Sağol varol e mi sen?

papuç dedi ki...

hahah @ mit , biraz önceki yorumumu geri aldım ...senden korktum cidden ne yzaman okudun yazıyı ya hu :)))) helal walla:)

AAAA söylemeyi unuttum mu ben medyumum :P içinizi okuyorum sonra buraya yazıyorum ...( sen korkma sakın hani medyum felan dedimya korkma diye diyorum :P ) varolasın....

đerkenαя dedi ki...

Bunlar çok güzel olmuş papuç, emeğine sağlık..Sende varolasın
Baki sevgiyle..

papuç dedi ki...

@derkenar , teşekkür ederim okumanız benim için mutluluktur...

papuç dedi ki...

Adsız yorum gönderen zat-ı muhterem ,yorumunu yayınlayamadım neden aceba :P yoksa içinde anca F.B.I şifre çözücülere göndermem lazımdı şifrenin çözülmesi için :) yine de tk ederiz efendim yorumunuz için :)

papuç dedi ki...

bu ne biçin cümle kurmuşum kendime tüüü diyorum :P (son yorum cevabıma istinaden )

SÖZÜN ÖZÜ dedi ki...

"Hey Dostum!" Muhteşem bir yazı olmuş döktürmüşsün adeta!
Papuç, Kişi sevdiği ile beraberdir örneğin çok hoştu.

''bu dünya varya acayip bi yer, istediğin herşeye sahip olabiliyorsun burda..'' mı dediki herşeyin mükemmelini burdan bekliyorsun :))))

Bu sözleri past etmemin sebebi okuduğumu göstermek değil yanlış anlaşılmasın. Hani okuduğun bir kitapta hoşuna giden sözlerin altını karalarsın ya! ordan kalma bir alışkanlık benimkisi. Yüreğine sağlık papuç.

SEvgiler,
SAygılar...

SÖZÜN ÖZÜ dedi ki...

tühhh beaa! bi dünya yazdım hatta verdi, silindi yazdıklarım :)) üzüldüm şimdi!

papuç dedi ki...

@SÖZÜN ÖZÜ , yazılarımı okuyorsunuz ya asıl sizler sağolun ...Saygılar bizden, siz değerli insanlara...

papuç dedi ki...

hahaahah yok hata felan vermemiş :))

SÖZÜN ÖZÜ dedi ki...

Bu arada aldığım son dakikka bilgilerine göre afrikadan bir eyaletten bu yazın bir saat önce okunmuş :)) Tebrikler Papuç!
Fotoğraf manidardı...

SAygılar...

papuç dedi ki...

Bu habere çok svindim..Afrikalılar onları ne çok sevdiğimi öğrenmiş olur böylelikle :)

Adsız dedi ki...

Ben de kendime çoğu zaman böyle telkinlerde bulunsam da etkisi çok uzun sürmüyor, bir de bakmışım ki söylediklerimin tam zıddı bir tutum içerisindeyim. Çok güzel öğütler, bir de uygulamaya geçirebilsem...

papuç dedi ki...

@ruhumunheykeli, tüm doğruları yapabilsek daha ne isteriz...biz beşer şaşar insanız işte..doğruyu söylerizde her zaman uygulayamayız nefse zor geliyo ne de olsa...

Profösör dedi ki...

"Hey Dostum" yeni çıkacak bir kitabın adını duyar gibiyim. Kısa spotlar halinde bizlleri inzar eden bu yazı hem üslubuyla, hem de ana fikriyle, etkileyici, samimi, abartısız ve okuyanların feyz alacakları yüce değerler olarak nitelendiriyorum.

Dünya kaygısıyla ahireti unutmamamız gerektiğini de anlamış oluyoruz. Bütün kazanımlarımızın, bizi yanatan ve seven yüce Rabbimiz için bütün yaratılmışlara karşı olan sorumluluk bilince yaşamamız gerektiğini öğreniyoruz.

Bu tür yazılar okuyanları kesinlikle etkiliyor ve bir başucu kitabında bile olmayacak aydınlatmaları bu kitapta net olarak görebiliyoruz. Yüreğine sağlık olsun. Devamını bekleriz.

Pabuç dedi ki...

/profösör Hocam,
Sizden bu sözleri duymak büyük bir onurdur benim için..Yorumunuzun ardından bana sadece ''inşaallah''demek kalıyor...Rabbim sizden razı olsun güzel görüşünüzden dolayı yine yeniden teşekkür ederim...