9 Haziran 2009 Salı

Şükürler Olsun Verdiklerin ve Vermediklerin için

 Hayatta herşey istediğimiz gibi olmuyo neden bunu anlamamakta inat ediyoruz.En anlayışlı dostlar sizin olmayabilir,en yakışıklı ya da güzel sevgili sizin olmayabilir,en çok parayı siz kazanamaya bilirsiniz,en lüks yerlerde yemek yiyen siz olmaya da bilirsiniz,siz de aldatılabilirsiniz, size de birileri yalanlar söyleyebilir, siz de terkedilebilirsiniz, bu yaz istediğiniz tatili yapamayabilirsiniz hatta şimdiye kadar hiç tatile çıkamayadabilirsiniz,sevdiğiniz ya da eşiniz (doğum günü ya da evlilik ya da tanışma yıldönümünüzüya da sevgililer gününüzü ..v.b)önemli günlerinizi unutabilir,sevginize karşılık bulamayabilirsiniz........................................................................... bu boşlukları bunlar gbi şeylerle sizler doldurabilirsiniz sıkıntılarınızı yazarak ..amacım sıkıntılarla alay etmek ya da hafife almak değil,benim diyeceklerim şimdi başlıyor.
  Biz ölmedik arkadaşlar ,biz ölmedik ve mahşerde cennetliklerle cehennemlikler ayrılmadı ,bizler cennete girmedik her istediğimiz anında olmuyor dünya imtihan yeri herkesin sınavı farklı.
 Bu dünya da misket bombalarıyla yanan ölen bebeler var, bu dünya da biz yatağımızda uyurken eziyet gören insanlar var,bu dünya da her gün ölüm korkusuyla yaşayan halklar var,bu dünya da açlıktan ölen:( insanlar var açlıktan ölennn bebler var:( ,belki de siz yemeğinizi sıcak sıcak yerken etrafınızda aç karnına uyumaya çalışan insanlar var,hastalıklarla boğuşan binlerce belkide milyonlarca insan var..v.b................................................ bu boşlularıda bir çok örneklerle doldurabilirsiniz. 
 Sürekli tekrar ediyorum benim edebi kabiliyetim yok ama anlatmaya çalıştığımı sizlerin anladığını düşünüyorum.Burda verdiğim sıradan örnekler.Ben şükretmemiz gerektiğini hatırlattım önce kendime sonra da sizlere.Günlük hayatta nelerden şikayet ettiğimizi bir düşünsek ardından da elimizdeki nimetleri düşünsek utanmamız için yeterli bence(ben bunu deniyorum siz de deneyin)hoş elinimizdeki nimetleri saymakla bitiremeyiz o ayrı bir konu
 Uykusuz halde anca bu kadar yazabiliyorum ama yazdıklarımda samimiyim ben çok az şükrettiğimden şikayetçiyim arada hatırlıyorum bu nankörlüğümü:( burda da paylaşmak istedim
Share:

17 yorum:

muhaber dedi ki...

her şeye muhalafet eden, ve kıl bir adam görüntüsü çiziyorum...

kendimden kötü durumdakileri görünce, şükür edemiyorum; tevbe ediyorum...neden böyle yapıyorum? inşallah başka bir yazı ile açıklamaya çalışırım. sizce?

devenin_bale_papucu dedi ki...

Muhalefet olma durumunuz D.B gibi değilse sorun yok demektir muhalefet olmak bazen faydalıdır diye düşünüyorum ama bunu yaşam biçimi haline getirmediyseniz:))
Neden şükür yerine tevbe ettiğinizle ilgili yazınızı da ilgiyle okuyacaz inş yazarsanız..
yorum için tşk

KONHAF dedi ki...

:( Kul olarak neyi seçme hakkımız var ki? Allahtan gelen herşeye razı olmaktan baka çaremiz yok.. Sıkıntılar karşısında sabretmek,nimetler içinde çokca şükretmekten ayrılmamalıyızçç

devenin_bale_papucu dedi ki...

karşımıza çıkan yollarda iyiyi ya da kötüyü seçme hakkı bize ait..zaten hayatımızın gidişatını da seçtiğimiz bu iki yoldan biri belirlemiyormu?

? dedi ki...

çok güzel bir konuya değinmişsiniz.yasamın hikayesini anlatmak zordur bence..Sadece hissetmek lazım binde birini hissedebilen her yuregi Opuyorum..
biz insanoğlu çok nankör yaratıklarız. Bulduğumuzu yeriz, içeriz ama o nimet için şükretmeyiz. Bizden istenen ise; sadece ve sadece şükretmektir.

KONHAF dedi ki...

Tabiki..Cüz'i irademizle iyiyi kötüyü ayırt edip iyi olana yçnlenmeliyiz.. Allah hayırlı olana yönlendirsin daima...

devenin_bale_papucu dedi ki...

@?,Yaşamı anlamak ,insan gibi olmak sanırım herkese nasip olmuyor biz anlayanlardan ve insna gibi yaşayanlardan oluruz inş. Böyle olursa her anımızı şükrederek geçiremesekte Şükretmemiz Gerekenin varlığını bilmemiz ve aciz olduğumuzu hatırlamamaız da kardır bizim için..yorum içn sağolasın..
@KONHAF, amin inş

devenin_bale_papucu dedi ki...

bir noy @KONHAF, senin bloga yorum bırakamadım yorum penceresi açılmadı..

allımorlu dedi ki...

bu yazını okuduktan sonra, hayıflandığımda bir büyüğümün bana söylediği bir söz aklıma geldi.demişti ki'şükredilmeyen nimet, elden alınmaya mahkumdur.'

ayrıca edebi bir dille değil, içinden geldiği gibi yazman, bir samimiyet katar fikrindeyim ve katıyor da.sevgilerimle...

devenin_bale_papucu dedi ki...

yorum için teşekkür ederim, büyüğünüzde güzel bir söz söylemiş bu gn biri şiir okuyordu tv de ve şiirin konusu aynı zamanda doğmuş farklı iki insanın hayatını anlatıyordu..hayatı zorluklarla geçen diğer refah içinde zenginlik içinde yaşayana şunu söylüyordu''senin Allaha hesabını vereceğin çok şey var benimse alacaklarım var''bunu manevi anlamda düşünürsek belki de şair haklıdır..

İbrahim Ortaç dedi ki...

şükredecek o kadar çok şey var ki. ama nankörüz.. bir yudum suyum şükrünü ede edemeden ölüp gideceğiz.. gerisini hiç sorma...

devenin_bale_papucu dedi ki...

zaten bize verilenlere şükretmemiz mmkün değil ..şöyle düşünüyorum zamanımız için insanlar şükretmesini biliyorsa ben buna da şükrediyorum artık...En azından şükretmemiz gerektiğinin farkındayız ya bunun bile farkında olamadan ölüp gitseyik...
yorum için teşekkürler

KONHAF dedi ki...

@devenin_bale_papucu, ara ara yapıyor öyle,sitede gelmiyor neden anlamadım yenilemelerle falan düzeliyor blogum adına özür dilerim:(

devenin_bale_papucu dedi ki...

özüre gerek yok ben haberdar etme adına söylemiştim:)

meral k.bulut dedi ki...

kim sööylediii sana bunu kimm söylediiiii doğum günümü unuttuğunu ve aramadığını kimm söylediiiii çabuk söyle çabukk:))))

şaka bir yana...şükür için çok sebep var haklısın...çok güzel bir hatırlatma olmuş...

devenin_bale_papucu dedi ki...

ben sana mesaj attım kiiii yoksa yinemi hat değiştin imdaattt:)
yorum için sağolll

? dedi ki...

insan bilse ölümün bir nefes kadar yakın oldugunu insan görse ilk önce saglıgın herşeye deger oldugunu.şu hayatta nefsimiz adına nelere yenildik yada neler yaşadık ama önemli olan o nevsin seni iyi yada kötüyü anlayacak kadar aklı baglik olmak.ve şükürler olsun ben ki ben o aklı nevsimden önde tuttum.burda gördügüm kadarıyla yorumlarıyla güzel gönülleriyle burda paylaşım yapan güzel arkadaşlarıma sizler oldukça eminimki bu güzelliklerde devam edecek şükrün anlamı daha deger kazanacaktır.allah gönlünüze,kapınıza huzur versin hepinizin.