29 Haziran 2009 Pazartesi

Bu ne perhis bu ne fasulye turşusuuuuu

    ...bi dost un blogundaki yorumların birinde gözüme takıldı sonra da aklımdaki bi soruyu yine yeniden sorasım geldii burdan tüm bilenlere beni bilgilendirebilecek zatı muhteremlere..
   Filistin katliamı zamanında bir çok mailler aldık şu şu malları boykot edin almayın diye hatta bunu msn yazısı bile yaptık,sonra cemaatlerde bulunan dini bilgileri bizlerden fazla olan(!)insanlar tarafından uyarıldık ''lütfen şu şu ürünleri almayın şuralardan alışveriş yapmayın...v.b''tamam bişey demedik elimizden geldiğince o kurşunlarda bizlerinde katkısı olur korkusuyla cola içmedik,o markalardan çikolata yemedik,o markalarla temizlenmedik eşyalarımızı da temizlemedik...v.b karınca misali gayret gösterdik kendimizce...buraya kadar sorun yok sonra gel zaman git zaman katliamdan (çok az bir zaman )sonra aaaa bir de baktık ki bu bize şunu almayın bunu yapmayın diyenlerin kanallarında ''bu almayın,içmeyin ,yemeyin..v.b''dedikleri ürünlerin reklamları vızırrr da vızırr işliyo ,ne iş bu..bu ne perhiz bu ne lahana turşusu...Bunu bir bilene(!) sorunca bana ne dedi ''önemli olan o insanların reklam yapması değilllll sizin almamanızz''hadi canımmmmmmm sen deveyi hamuduyla götürecen ama ben almayacam ,sen de bi zahmet boykot et de bana akıl verme bariiiii....kim ne yapacağını çok iyi biliyor en azından bilinçli insanlar nerde ne yapacağını bilir olarak değiştireyim ama birilerinin çıkıp bana ikiyüzlilik yapmasına bu bünye dayanamıyor..yine sinirlendimm..
   Bildik bir örnek vardır ,''müslüman önce davranışlarıyla örnek olur insanlara sonra ibadetleriylee'',siz sözünüzde özünüzde bir olursanız birileri sizi örnek alır ..siz sözünüzde başka işinize geldiğinde başka olursanızz kusura bakmayın benim gibi devenin_bale_papucu bile inanmaz sizin samimiyetinize( bu babamda olda değişmez)bu her konuda böyledir...
   Şimdi haksızsam lütfen haksız deyin ama haksızlığımın nedenlerini de söyleyin...
   Sağlıcakla ve samimi bir sevgiyle kalın ....
Share:

15 yorum:

Bugra dedi ki...

Tüm içtenliğim ve samimiyetim ile alkı$lamak istiyorum. Güzel bir yazı olmu$, ellerinize sağlık..

Mutluluklar.

devenin_bale_papucu dedi ki...

teşekkür ederim yorumun için, keşke yazdıklarım doğru olmasa keşke herkes içi dışı bir olsa... sağlıcakla kalınız ...

bi dost dedi ki...

çok doğru söylüyosun, o reklam olayını acayip kınadım ...

şirinem dedi ki...

Çok doğru yazmışsın canım ama ne yazıki etrafına bir bak bu örnek okadar çok ki kimseninde ağzını açası yok ne güzel bir milletiz sessiz sakin söylenecek başka ne var kalemine yüreğine sağlık doğrular herzaman söylenebilmeli .

devenin_bale_papucu dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
devenin_bale_papucu dedi ki...

Biri bana dinle ilgili ahkam kesiyorsaa önce onun yaşayışına bakıyorum kimi örnek alarak yaşıyor bu insan...Ki zaten örnek alması gereken KİŞİyi örnek alıyorsa dedikleriyle yaşadıkları doğru orantılıdır..yok eğer bana dinin doğrularını söyleyip kendisi işine geldiği gibi yaşıyorsa hiç kimse kendini yormasın...yorum için teşekkürler @bi dost ve @şirinem..sağolun varolun inşaallha..

muhaber dedi ki...

Mesela, bu ürünlerin ve istanbul ve ankara baş toptancı ana dağıtıcısı bizden birisi... Ve o kadar çok zekat veriyor ki.... O kadar iç içe geçmişiz ki...

Hep tek yönlü düşünüyoruz. Geçen bir toplantıda, bir abimiz vakit gazetesi satmayan marketin müdürü ile tartışınca demiş ki "paranın yeşili kırmızısı olmaz azizim"

dedim ki ona "sana, sizin marketler içki satmıyor deseydi, ne diyecektin?"

devenin_bale_papucu dedi ki...

iç içe geçmişiz ki demişsiniz ..bu ne kadar doğru bir durum bn bilemiyorum bunların doğruluğunuda yine sizler(din hakkında bilgisi olan kişiler versin)
Biri çıkıp desinki ''sizin din kardeşlerinizi öldürenler alış veriş yapmanız caizdir ya da değildir''Bunun cevabını verebilcek bir kaç kişi biliyorum ve ben onların doğruarını akıl süzgecimden ve kalbimden geçirerek kabul ediyorumm....Ama kimse gelip bunları almak caiz değildir dedikten sonra kendisi ordan para kazanmasın bu ikiyüzlülüğü yapmasın..

Benim için değişen bişey olmayacak ben halaa içki satılan yerden alışveriş yapmamaya gayret sarfedecem ve bazı markaları almayacam benim lafım ''bilmişlik yapıp akıl verirken kendi uygulamayanlara''
Sağlıcakla kalın @muhaber hocam....

NurullahAslan dedi ki...

Herkes kendine müslüman,herkes kendi çıkarının peşinde... Bazı medya kuruluşlarını bende kınıyorum reklam seçimlerinden dolayı.. Güzel bir dertleşme olmuş yüreğine sağlık DBP

devenin_bale_papucu dedi ki...

2 kanal kaldı güvenerek izlediğim ..onlarda da bi yamuk:)) görürsem televizyon olayı benim için kapanmıştır:)) bir daha yeni kanal açılsa da izlemem:))

NurullahAslan dedi ki...

Daha da ekran başına gelmem diyorsun yani:)

mit dedi ki...

Televizyon olayı beni için yıllar önce bitmişti. Bu anlattıkarın da buna sebep olan nedenlerden sadece biri. Diğerleri mâlum... Psikolojik bozukluğa neden olan haberler, dinden imandan çıkaran magazin programları...

Geçen gün Ziraat bankasında bir poster gördüm. Üzerinde "Gazze ağlamasın" yazıyordu. İster istemez düşüncelere daldım, geçtiğimiz aylarda yapılan kampanyaları hatırladım. Ortalık ayağa kalkmıştı. Sonra ne oldu? Savaş bitti bitmesine ama oradaki evsizler hala evsiz değil mi? Açlar hala aç değil mi? Yetimler öksüzler ne oldu? Savaş bitti de herşey normale mi döndü? Ne çabuk unutuldu, unutturuldu Gazze halkı...

devenin_bale_papucu dedi ki...

herşeyi çok hızlı tüketen bi millet olduk sevgileri tükettğimiz gibi acıları da hemen tüketip bitiriyoruz sanki hiç bişey olmamış gibi hayata devam ediyoruz..

Zeugma dedi ki...

Yazı gerçekten çok güzel. Dikkat çekilmek istenen yer çok önemli.
bu ülke aşağı yukarı her konuda böyle. Baştakiler, patronlar, fabrikatörler dokunulmazlığı olan yaratıklardır, karışmayın efendim.Onlara hak size size müstehak..
Bu arada fazla ilgisi yok gibi görünse de burada motosikletiyle evlere dini gazete dağıtan birinin küçük bir kıza tecavüzden tutuklandığını da ekleyeyim..
Eline sağlık canım, iyi ki yazmışsın..
Sevgiler..

Kaldırım çocukları dedi ki...

aman anacım bana dinimi öğreten müslüman olsa. zaten ben bu boykot olayında çok ileri gidenlerden ve saçmalayanlardan hiç hazzetmiyorum. ona bakarsan bazı konularda resmen sömürge ülkesiyiz. hiç bişe kullanmayak geberek o zaman!