3 Mart 2015 Salı

Hidayet


HİDAYET Kelime anlamı olarak  hakkı hak, batılı batıl olarak görüp doğru yola girmek, doğru yola iletmek, dalâletten ve batıl yoldan uzaklaşmak, iman etmek, Müslüman olmak, yol gösterici, Kur’an, tevhid gibi anlamlara gelir. İlk bakışta hidayet küçük bir kelime gibi gözükse de aslında öyle değil derine inildikçe değişkenleşen yani göreceli bir kavram.

Hidayeti verme yetkisi sadece Allah CC ye aittir. Kimse kimseye hidayet veremez sadece doğru yolu gösterebilir. En doğru yol gösterici ise tabiî ki Kuranı Kerimdir. Bakara suresinin 2. Ayetinde şu şekilde yazar. BAKARA: 2  İşte bu içerisinde hiçbir uygunsuzluk olmayan bir kitaptır. Muttakiler (rablerinden sakınanlar) için bir hidayet rehberi, bir yol göstericidir.

 Hidayeti yalnızca Allah verir. Sadece ona teslim olmalıyız. Korunmak için muska , cevşen takanlar nazar boncuğu taşıyanlar Rabbimizin gücü ve kudretini inkar etmiş olurlar. Açıkçası şirk koşarlar. Hidayete ermek için ilk önce tam teslimiyet gerekir. Rabbim Kuranı Kerimde Bakara suresinin 136 ve 137. Ayetlerinde şu şekilde bildirir.

 BAKARA:136 Biz Allah'a, bize indirilene; İbrahim, İsmail, İshak, Yakup ve Esbât’a indirilene, Musa ile İsa'ya verilenlere ve Rablerinden Nebi’lere verilenlere inanırız deyin. Onlardan hiçbirinin arasını ayırmayız, aralarında fark gözetmeyiz, bizler ona (Allah'a) teslim olanlarız deyin. 

BAKARA:137 Eğer onlar da sizin inandığınız gibi buna inanırlarsa, doğru yolu bulmuş, hidayete ermiş olurlar. Yok, eğer yüz çevirirlerse o durumda uzak bir ayrılığın içine düşmüş olurlar. Onlara karşı Allah size yeter. O işitendir, bilendir.Hidayetin diğer temel niteliği ise sabırdır. Allah CC insanları deneyip sınamaktadır. Hidayet rehberi olan Kuranı kerimde şu şekilde geçmektedir. 

BAKARA:155 Elbette ki sizi, bir şeylerle deneyip sınayacağız. Korku ile, açlık ile, mallardan eksiltme ile, canlarınızla, nefislerinizle ve semeratlarla da. Sabredenlere müjdeler olsun.

BAKARA:272 Sen onları hidayet edemezsin. Lâkin Allah, dileyen kişiyi hidayet eder. Hayırdan ne infak ettiyseniz o kendiniz içindir. Yapacağınız hayırları ancak Allah'ın cemalini talep ederek yapın. Hayırdan verdiğiniz her ne varsa, karşılığı size tam olarak verilir ve sizler zulme uğratılmazsınız. (Haksızlığa uğramazsınız).

 ÂLİ IMRÂN:20 Eğer seninle çekişirseler; Ben ve bana uyanlar yüzümüzü Allah'a teslim ettik de. Kitap verilenlere ve kitabı bilmeyen ümmilere de deki; Siz de Allah'a teslim oldunuz mu? Eğer teslim oldularsa hidayeti bulmuşlardır. Yok, eğer yüz çevirdilerse o durumda sana düşen sadece tebliğ etmektir. Allah kullarını görmektedir.Rabbimiz hidayete yönelene hidayet yollarını kolaylaştırır, bile bile inkâr edene hidayet yoktur. Her kim Allah'a tutunursa (onun hidayeti olan Kur’ana sımsıkı sarılırsa) dosdoğru bir yola iletilmiş olur. 

 MÂİDE:105 . ayette Rabbimiz hidayete nail olduğumuzda sapmış olanların zarar veremeyeceklerini söylemiştir. Allah’ın hidayet vermesi, sizin onun yoluna doğru adım atmanızla olur. Onun ayetlerine, yani etrafınızdaki bunca delile rağmen düşünmez, şükretmez ve onun azametini görmezden gelirseniz o da sizi karanlıklar içinde bırakır. Hayatımızı yaşarken şirk koşmadan, zulüm yapmadan, yoksulu yetimi gözeterek yaşarsak hidayeti istemiş oluruz. Rabbimizde bizlere hidayeti nasip eder. Öncelikle Rabbimize teslim olacağız, 

 En doğrusunu Rabbim bilir.

Emin Yılmaz
Share:

0 yorum: