Ana içeriğe atla

Hidayet


HİDAYET Kelime anlamı olarak  hakkı hak, batılı batıl olarak görüp doğru yola girmek, doğru yola iletmek, dalâletten ve batıl yoldan uzaklaşmak, iman etmek, Müslüman olmak, yol gösterici, Kur’an, tevhid gibi anlamlara gelir. İlk bakışta hidayet küçük bir kelime gibi gözükse de aslında öyle değil derine inildikçe değişkenleşen yani göreceli bir kavram.

Hidayeti verme yetkisi sadece Allah CC ye aittir. Kimse kimseye hidayet veremez sadece doğru yolu gösterebilir. En doğru yol gösterici ise tabiî ki Kuranı Kerimdir. Bakara suresinin 2. Ayetinde şu şekilde yazar. BAKARA: 2  İşte bu içerisinde hiçbir uygunsuzluk olmayan bir kitaptır. Muttakiler (rablerinden sakınanlar) için bir hidayet rehberi, bir yol göstericidir.

 Hidayeti yalnızca Allah verir. Sadece ona teslim olmalıyız. Korunmak için muska , cevşen takanlar nazar boncuğu taşıyanlar Rabbimizin gücü ve kudretini inkar etmiş olurlar. Açıkçası şirk koşarlar. Hidayete ermek için ilk önce tam teslimiyet gerekir. Rabbim Kuranı Kerimde Bakara suresinin 136 ve 137. Ayetlerinde şu şekilde bildirir.

 BAKARA:136 Biz Allah'a, bize indirilene; İbrahim, İsmail, İshak, Yakup ve Esbât’a indirilene, Musa ile İsa'ya verilenlere ve Rablerinden Nebi’lere verilenlere inanırız deyin. Onlardan hiçbirinin arasını ayırmayız, aralarında fark gözetmeyiz, bizler ona (Allah'a) teslim olanlarız deyin. 

BAKARA:137 Eğer onlar da sizin inandığınız gibi buna inanırlarsa, doğru yolu bulmuş, hidayete ermiş olurlar. Yok, eğer yüz çevirirlerse o durumda uzak bir ayrılığın içine düşmüş olurlar. Onlara karşı Allah size yeter. O işitendir, bilendir.Hidayetin diğer temel niteliği ise sabırdır. Allah CC insanları deneyip sınamaktadır. Hidayet rehberi olan Kuranı kerimde şu şekilde geçmektedir. 

BAKARA:155 Elbette ki sizi, bir şeylerle deneyip sınayacağız. Korku ile, açlık ile, mallardan eksiltme ile, canlarınızla, nefislerinizle ve semeratlarla da. Sabredenlere müjdeler olsun.

BAKARA:272 Sen onları hidayet edemezsin. Lâkin Allah, dileyen kişiyi hidayet eder. Hayırdan ne infak ettiyseniz o kendiniz içindir. Yapacağınız hayırları ancak Allah'ın cemalini talep ederek yapın. Hayırdan verdiğiniz her ne varsa, karşılığı size tam olarak verilir ve sizler zulme uğratılmazsınız. (Haksızlığa uğramazsınız).

 ÂLİ IMRÂN:20 Eğer seninle çekişirseler; Ben ve bana uyanlar yüzümüzü Allah'a teslim ettik de. Kitap verilenlere ve kitabı bilmeyen ümmilere de deki; Siz de Allah'a teslim oldunuz mu? Eğer teslim oldularsa hidayeti bulmuşlardır. Yok, eğer yüz çevirdilerse o durumda sana düşen sadece tebliğ etmektir. Allah kullarını görmektedir.Rabbimiz hidayete yönelene hidayet yollarını kolaylaştırır, bile bile inkâr edene hidayet yoktur. Her kim Allah'a tutunursa (onun hidayeti olan Kur’ana sımsıkı sarılırsa) dosdoğru bir yola iletilmiş olur. 

 MÂİDE:105 . ayette Rabbimiz hidayete nail olduğumuzda sapmış olanların zarar veremeyeceklerini söylemiştir. Allah’ın hidayet vermesi, sizin onun yoluna doğru adım atmanızla olur. Onun ayetlerine, yani etrafınızdaki bunca delile rağmen düşünmez, şükretmez ve onun azametini görmezden gelirseniz o da sizi karanlıklar içinde bırakır. Hayatımızı yaşarken şirk koşmadan, zulüm yapmadan, yoksulu yetimi gözeterek yaşarsak hidayeti istemiş oluruz. Rabbimizde bizlere hidayeti nasip eder. Öncelikle Rabbimize teslim olacağız, 

 En doğrusunu Rabbim bilir.

Emin Yılmaz

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Bir Öğretmenimizle Eğitim-Öğretim Üzerine Röportaj

Röportaj: Pabuç - Aslı Öğretmen
Sevgili blogger dostlarım; Bundan böyle bloğumuzda röportajlara da yer vereceğim.İlk konumuz toplum olarak geleceğimizin oluşmasında temel taşlarımızdan olan eğitim-öğretim kurumlarımız  ve sorunları. Ne yazık ki; eğitim sisteminin çarpıklığından doğan sorunlara temel çözümler getirilmez ise, geleceğimizin risk altında olduğunu söyleyebiliriz. Çocuklarımızın, kimlik, kişilik, kariyer sahibi olmalarını bunun yanında insanlık idealinde hizmet etmelerini esas alan müfredatların öğretim ve eğitim alanında reformların yapılması gerektiğine inanmaktayız. Bu reformlar  ancak zihniyet değişiminin yapılmasıyla gerçekleşebilecektir. Yaşadığımız şehirde, bir ilköğretim okulunda  öğretmenlik yapan bir öğretmenimizle, eğitime dair kısa bir söyleşi gerçekleştirme fırsatı yakaladık.  Fen Bilgisi öğretmenliği yapan "Aslı Öğretmen" bizim ricamızı kırmayarak söyleşi sonrularımızı blog okuyucularımız için bize içtenlikle cevaplandırdı. Bundan ötürü kendisine teşe…

Gözlerim Dalıyor

Gözlerim dalıyor içimde var olan uzaklara.... Noktasını koyamadığım cümlelerime ve ünlemi eksik olmayan düşüncelerime...
Gözlerim dalıyor, Yaşantım içinde bir tarafa ötelediğim Hayallerime..
Gözler dalınca bir tanıdığın gelir derler büyükler, Benim gözlerim dalıyor; beni ben yapan düşüncelerime,sevinçlerime,tebessümlerime..
Gelin ve hiç gitmeyin! Yaşadıklarımın yanında siz de hep yer alın; ötelediklerim,düşüncelerim,tebessümlerim,hayallerim... Beni ben yapan hislerim...


Gönül Gönüle Değince Yol mu Dayanır !

Bu insanlar dünün acılarıyla yoğrulmuşlar, hafife almayın bu durumu !
''Ne zamandan başladı bu zulüm?'' sorusunu soranlar çıkar diye cevap veriyorum ''İblisin,Adem ve eşini cennetlerinden kovdurduğu gün başladı!'' O günün iblisleri şimdi insan oldular Ademler de azınlık olan Müslümanlar ! Ve dün başlayan oyun ve mücadele Kıyam gününe kadar da devam edecek ...

Çok eskiye gitmeyeceğim sadece Kur'anın okunmasının  yasak olduğu dönemden başlayacağım merak etmeyin ! Kendi vatanınızda ölümüne koruduğunuz, canınızdan öte bildiğiniz vatanınızda kitabınızın okunması yasaklanmış ... yazarken bile aklım isyan ediyor insan adı altındaki şeytanlara! ''Kur'anın okunmasının yasaklandığı bir dönem!'' ve Anadolu'da..........................neeyse!(hanfendi çizgimden çıkmayayım şimdi!) Yetmemiş ezanın yasak olduğu lanet bir dönem ve kimsenin seni çıkmıyor çıkanların sonu da malumunuz ! (bilmeyen araştırsın, olmadı bir dede nine bulsun onlara sor…