20 Ocak 2015 Salı

Kolay Gelsin !


Bazen bir şeyi çok istersiniz ama Allah o istediğiniz şeyi öyle bir zamanda verir ki aradan çok zaman geçmiş olur ve elde ettiğiniz zaman o şeyin aslında çok da önemli olmadığını anlarsınız. Ve şöyle dersiniz :'' Rabbim iyi ki o zaman vermedin bu istediğimi'' Ya da istediğiniz gerçekleşmedi diye şükredersiniz. Nasılda bilmeden kendimiz için hiç de hayırlı olmayacak şeyleri ısrarla isteriz ! Neden ''hayırlısı'' deyip tevekkül edemeyiz ki! .....

Başına her gelen şeyi ders olarak alıyorum ,karşıma çıkan herkesi de öğretmen olarak görüyorum ;kimi nefsimi terbiye için çıkıyor kimi kalbime sevgi yüklemesi yapmam için, kimi eksik kalmış şükürlerimi hatırlatmak için kimi de bildiğimi/bilmediğimi/doğrumu/yanlışımı görebilmem için ayna olmak için....Sebepsiz bir şey yok ;bize sadece okumak ve ders çıkarabilmek düşüyor.

Hayatını kim anlayabilmiş ki ben anlayacağım ama benim de kendimce ufak tefek çıkarımlarım var o da; insan sabrederse hiç ummadığı şeylerle karşılaşıyor. Hayallerinizi belki gerçekleştiremiyorsunuz ama bazen de hayallerinizde öte şeylerle nimetlendiriliyorsunuz.   Ya da öyle bir yol alıyor ki yaşamınız ''İşte bu imtihan!'' diyorsunuz ötesi olmuyor. Evet zor bir imtihandasınız ve bunu da; onun bunun kağıdına bakıp, onların yanlışlarını görüp dile getirip, kınayarak geçirmemelisiniz... Her şeyin serbest olduğu bu imtihanda biz doğruları seçmeli ,başkalarının kağıtlarında yanlışları görünce de en güzel dille doğruları söylemeliyiz bize düşen de budur ancak....Vakit çok dar yüreğimizi temizleyip  gerçek sevgiyle doldurmadan en doğru da yol almamız da çok zor...Herkese Kolay gelsin !
Share:

1 yorum:

Ramazan Aksoy dedi ki...

Hayat bir imtihan kimse karşınıza tesadüfen çıkmaz.Alınacak dersler vardır zamanı geldiginde çogu zaman seni geride bırakıp kaybolur gider.Yüregimizi sevgiyle doldurmadan en dogru da yol almamız çok zor.