21 Ekim 2014 Salı

Sen Kim Oluyorsun da Kur'anı Anlıyorsun?

Yazılı iletişimden midir nedir , insanlar bir birini ya anlamıyorlar ya da istedikleri gibi anlamaya meyilliler (insanların kötü niyeti de demek istemiyorum)  biraz fazla ''Kur'an okumalıyız ,dinin kaynağı Kur'andır''dediğinizde anında Peygamber dışlamayla(haşa) itham edilmeye başlıyorsunuz. İnsanların böyle yapma dertleri ne bilmiyorum bilmek de istemiyorum zira elinde etiketle gezenlere artık katlanamıyorum. Dinin kaynağı Kur'andır dediğinizde aslında; Peygamberimizin tebliğ ettiği dinin Kur'andan ibaret olduğunu söylüyorsunuz. Rivayetlerle gelmiş hadislerin Peygamberimize ait olup olmadığından emin olabilir misiniz ? Sözlerin sahih mi değil mi kısmına girmiyorum zira onu tartışmak için fikrinizi söylemeniz için alim falan olmanız gerekiyormuş bizim gibi cahil(!) insanlar her şeyle ilgili konuşamazlarmış  onun için ben kısa ve öz yine de fikrimi belirtmek istiyorum: Benim Peygamberim yer yüzündeki en güzel en doğru sözleri söylemiş ve en doğru  davranışlarda da bulunmuştur . Bunu bana Ahmet efendiden rivayetle Hüseyin Efendiye aktaran Hasan Efendinin Güvenilir amca oğlu Metin Efendinin söylemesine gerek yok !

Peygamberimizi sevmeyenimiz var mı ? Ben çok çok seviyorum herkes gibi . Peki neden Kur'an dinin kaynağıdır diyenler Peygamberi sevmemekle O'nu dışlamakla itham edilirler (öyle olanlar varsa da bilemem ,ben benim tanıdığım kişiler çerçevesinde yazıyorum düşüncelerimi) Allah aşkına ,Kur'an diyen birinin Peygamberi dışlaması mümkün mü ? Akıl var mantık var ,vahiy var ve Cebrailler muhatap olan Canlar Canı Peygamber var ...Peygamberi kabullenmemek (haşa) Kur'anı da yok saymak olmuyor mu ; birazcık düşününce !!!  Kimsenin ne Peygamberimizi ötelediği var ne onun sözlerini ne de onun davranışlarını ! İnsanların karşı çıktığı şey rivayet zinciri ve onun güvenilir olmaması. Sözlerin en güzelini Peygamber söylemiştir , en güzel ahlaka sahip olan  O'dur, davranışları en güzel olan da odur benim bundan şüphem yok peki ben Ahmet Efendiden Mehmet Efendiye ,oradan da Hüseyin efendiye nakledilmiş ondan da Mete beye rivayetle ulaşmış sözleri mutlak doğru nasıl kabul ederim ,konu bu ? Ve rivayetleri (ki içlerinde gerçekten Peygamberime ait olan sözler varsa başım gözüm üstüne) mutlak kabul etmeyenlerin Cehennemlik ilan edilmeleri de neyin nesi ? Bunu biri açıklasın...

Siz kimsiniz, iki ayet okudunuz diye fikir söyleme hakkına mı sahipsiniz, siz kimsiniz de Kur'anı anlayacaksınız bir de gelmiş akıl veriyorsunuz(!) biz dinin ilmini(!) görüyoruz din o kadar kolay mı ki herkes anlasın ve yaşasın, iki ayet okuyorsunuz alimleri beğenmiyorsunuz ,fıkıh ilmi bilmezsiniz İslam tarihi bilmezsiniz sonra da Kur'anı anladığınızı söylersiniz  tarzı cümlelerle gelenlerin iyi niyetli ve samimi olduklarına hiç inanmıyorum.Kur'anı anlamak için ilimler ilimler ilimler bilmek şart mı biri bana bunu söylesin! Kur'anın bizim dilimize çevrilmiş olması anlamaya başlamamız için yeterli değil mi ? Bir kere okumaya başlasanız zaten daha iyi anlamak için gayret de ediyorsunuz da işte birileri sizi rahat bıraksa bi !!!

 İnsan hep mi aynı sorularla saldırır birilerine ; bir kere de farklı bir soruyla gelin de şaşırtın bizi ! Peygamber olmasa namazı nasıl kılacaktınız ? La ,size kim dedi ''Peygamber yok(haşa)'' diye ki gelmiş ''Peygamber olmasa namaz nasıl kılacaktınız?'' sorusunu soruyorsunuz. Bu başlı başına bir konu .Üstelik bunu soranların Kur'anı bir kere okumamış insanlardan olması da komedi ! Gerçi Kur'anı anlamak için okumuş olan hiç kimse böyle bir soruyu sormaz ya neyse ....

 Bir de ,anlamak için Kur'anı anlamıyla okuduğunuzu duyduğunda sizi meal hafızı(!) sananlar var, kendilerince size sorular sorup sizi ezip sonra kendilerini yüceltme derdinde olanlar...Abicim/ablacım benim derdim seninle ilim yarıştırmak değil ki ; benim derdim daha büyük ! Ben, yarın hesaba çekileceğim kitabı okuyup anlama derdindeyim; anlayayım ki ona uygun yaşayayım ve dinimi de en doğru şekilde yaşayayım.

Bir de alimleri yok saymakla suçluyorlar ki o da tam komedi. Ya hu ,ya siz gerçekten asıl meseleyi anlamıyorsunuz ya da inadına yapıyorsunuz tüm bu demagojiyi! Hepimizin ilmine saygı duyduğumuz ilgiyle takip ettiğimiz ilim/bilim insanları var (Allah hepsinden razı olsun) ama onların hiç biri bizim için hüküm verici değil, mutlak doğru değil...Üstelik biz hiç kimseye ''Bizim Hocamız en doğru'' iddeasında da bulunmuyor kimseyi onlara çağırmıyoruz. Allah'ın ayetlerini okuyan araştıran herkesin (İyi niyetli ve samimi) her alimin başımız üstünde yeri var. Mesele başka; mesele dinde olmayanı dine yamamaya çalışan, dinden kendine kazanç sağlayan, Kur'ana değil kendine çağıran ; Mehdiliğe(!) soyunan, insanları maddi manevi sömüren ve kendine maalesef alim denen zatlar ...Ve onları körü körüne takip eden, hüküm verici gören ,kendilerine asla toz kondurmayan, insanların yerine düşünen o zatlar !...Ve onların yüzünden bir türlü kendini doğrultamamış İslam alemi !

Onun için gidip başkalarına saldıracağınıza lütfen Kur'an okuyun da nasıl bir yanlışın içine batmış olduğumuzu kendiniz görün. İslam aleminin halinin suçlusu size KUR'AN diyenler mi ?

İlk emir ''OKU'' ; ''Dinle'' değil ! Hatırlatayım istedim.


Share:

0 yorum: