25 Eylül 2014 Perşembe

Bayram Paylaşmaktır !

Önümüz Bayram (inşaallah) Bayramda insanlar mutlu olur, sevdikleriyle hemhal olur huzurlu günler geçirirler (genelde) Çocuklar sevindirilir, dargınlar varsa barışmak için ufak tefek sebepler bulunduğu güzel günlerdir Bayramlar...

Bayram var ama komşunuz aç açıkta diyelim. Evi yanmış diyelim ve ne kalacak bir evi ne de yiyecek yemeği var ; cebinde parası olup olmadığı da meşhul ! Siz rahat Bayram geçirebilir misiniz hal böyleyken ? ''Ben ne yapabilirim ki !'' deyip arabanıza atlayıp memleketinize gidebilir misiniz ?

Evet biliyorum hepimiz Allah'ın izniyle gideceğiz bu Bayram sevdiklerimizin yanına..En yeni en güzel kıyafetlerimizi alıp/giyip en güzel sofralarda da oturacağız...Peki hiç aklımıza gelecek mi komşumuz? Hani şu evi yanan ve yiyecek yemeği dahi olmayan ve ölüm korkusu yaşayan komşumuz !

Hani biz Müslümanız ya, hani biz Peygamberimizi çok seviyoruz O'nu örnek alıyoruz ya ! Şimdi bunu ispat etmek için bir fırsat(!)  acı bir yaşanılırlık var önümüzde ..Zulümden kaçan binlerce masum çocuğun olduğu misafirlerimiz var evimizde.Peki biz siyasi bilmişliklerimizi ve ırkçılık denen illeti yok sayıp onlara yardımcı olabilecek miyiz ? Yoksa yine mantıksız mantığımızı konuşturup yardım etmemek için kılıflar bulup bir de onları renkli mazeretlerle süsleyip kendimizi haklı mı göstereceğiz ! Her konuda yaptığımız gibi.....................

A ya da şöyle yaparız bir kaç kuruş (mesela en fazla 5 lira) gönderip mesuliyeti üzerimizden de atabiliriz (!) Yoook ya da şöyle yapalım sadece dua edelim ama icraate hiç geçirmeyelim dualarımızı, çalışmayana ekmek bile olmayan dünya da hiç bir destek olmadan oturduğumuz yerden o çocukların karınlarını doyurabileceğimize inanalım mesela ! Daha da mantıklı bir mazeret olarak ; Devletin işi ne ,kapıları açarken düşünecekti şimdi paşa paşa baksın mühacirlere diyelim; bu daha ele avuca gelir bir mazeret olur hem ! Artık insani vazifelerimizle ilgili mazeretlerimizin hangisi Allah'ın huzurunda bizi kurtarabilecekse onu kullanalım kardeşliğimize en çok ihtiyaç duyulan zamanlarda !!!

Ya da hani olmaz da,ya  olursa diye diyorum! Bu Bayram kendimize yeni kıyafetler almayı erteleyip o ihtiyaç sahiplerini hediyelendirelim(!) Biliyorum başkaları söz konusu olduğunda cebimizde akrep var ama bu Bayram o akrebi de görmezden gelip en azından(!) çocukların varlığı sebebiyle misafirlerimizi sevindirelim onları donatalım...Bakan körlerden olmayalım ve onlara Allah'ın yardımını götürmeye vesile olalım...Bir umut işte !

Birileri eziyetteyken birilerinin yaptığı Bayram olur mu en azından bunu bi düşünelim ! Ben de çok iyi çok düşünceli olduğumdan yazmıyorum bunları  vicdanımın sesinden rahatsız olduğum için öylesine hatırlatıyorum işte !!! Biliyorum o yangın varken yine Bayram yapacağımı ! Düşüncelerimle yaptıklarım/yapmadıklarımın çeliştiğini görüp utanırım da belki düşüncelerime fiili olarak katılırım diye belgeliyorum işte !!

Bir de önemli bir bir not hepimize :

''Ve kendileri ihtiyaç duydukları halde yiyeceklerini, fakire, yetime ve esire ikram ederler ve (yedirdikleri kimselere şöyle derler:) “Biz size sırf Allah rızası için yediriyoruz. Sizden bir karşılık ve bir teşekkür beklemiyoruz. Çünkü biz, yüzleri asık duruma getiren çetin bir günde Rabbimizin azabından korkarız.”(İnsan/8)
Share:

2 yorum:

H. Yücel E. dedi ki...

Yazdıklarının altına ben de imzamı atıyorum. Bu arada galiba tema değiştirdin, güzel olmuş.

Pabuc dedi ki...

/H.Yücel E,
Teşekkür ederim . Umarım bu yazdıklarımı ben de uygulayabilirim ...