28 Şubat 2014 Cuma

Neden Seyirciyiz Sadece ?

Hayatın bir oyalanmadan, eğlenceden, telaştan ibaret olduğunu ve ayetlerin her zaman canlı olduğunu yaşadığımız her gün görüyoruz.Okuyanlar da okumayanlar da ayetleri hayatın içinde bizzat görüyorlar öyle ya da böyle! Kendi hayatında ya da toplumsal alan içerisinde olanlarda olaylarda...

İmtihan dünyası olduğu gerçeğiyle ve yarı imtihana çekileceği gerçeğini aklından/yüreğinden çıkarmayan samimi inananlar her olaydan kendine düşen dersi alır ve yoluna devam eder...Bu bilinçte olmayanlar da  (ya da olduğunu söyleyen ama gerçekten benimsemeyenler )  kendini  yalan dolan demeden bırakır suyun hızlı akışına ...Ve o hızla giderken çarptığı bir kaya kendine getirir onu;tabi o da anlarsa!...

Okumak,anlamak,uygulamak gibi çok önemli görevlerimiz varken biz neden boş işlerle uğraşırız hiç anlamıyorum.Sinirlendiğimiz şeyleri sakin kafayla düşündüğümüzde kızıyoruz kendimize ''Neden sabredemedim'' diye.

Sevmediğimiz insanlar geliyor aklımıza ve tanımadığımız için içimizde o kişiye karşı biriktirdiğimiz nefretimizi tanısak bitebileceğimiz ihtimaliyle utanıyoruz belki de !

Hayalimizi süsleyen maddi şeyler geliyor aklımıza ve onlar için harcadığımız zamanımızı düşünüyoruz sonra....

Ya cidden biz neleri düşünüyoruzdan daha büyük sorunumuz ''Neleri düşünmediğimiz !'' Biz tv de o vazgeçilmez dizimizi,maçımızı izlerken çocuklar katlediliyor hiç aklımıza geliyor mu ? Tabi kimsenin hakkını yemeyelim şimdi , tv de haberlerde gözümüze çarptığında kanlı bebeler hep beraber üzülüyoruz ağlıyoruz DA sonrasında başka kanalı açıp unutabiliyoruz !

Dünyanın bir yanı kan ağlarken bir yanı bunu izliyor bu bize hiç mi bir şey ifade etmiyor Allah aşkına! Oturduğumuz yerden onu bunu  suçlamak ne kadar kolay değil mi ? Hem suçlarken vicdanımızı da rahatlatmış oluyoruz ! Elimiz kolumuz bağlı bir şekilde oturup film izler gibi kardeşlerimizin katledilişini bize izleten şey nedir Allah aşkına ! Yapacak hiç mi bir şey yok...Neden şeytanın askeri -görevini en iyi şekilde yerine getiren- Batı'yı bekliyoruz, zaten kendi başlattığı zulmü durdurması için? Çünkü böyle söylediğimizde suç bizden gitmiş(gibi) oluyor .Olanlara bir suçlu lazım,izlememizi meşru gösterecek mazeretler lazım !!!

Sözün bittiği,aklın durduğu yer diyecek öyle çok şey oluyor ki artık hızına yetişemiyoruz ! Bebekler öldürülüyor bebekler ! Dünyada  yaşamasına fırsat verilmeyen bebekler............İnsanlık ölüyor onlarla birlikte.Ve biliyor musunuz biz Müslümanların kardeşliği, samimiyeti de ölüyor onlarla birlikte ! 

Koca dünyada bir tek yardım kuruluşlarının yardımları kaldıysa yardım adına onlara götürülecek , inanın Müslümanlığımızı ciddi ciddi gözden geçirmeliyiz!!!.Tek bir yürek bilek olup zulme DUR diyecek gücümüz yoksa,nefsimizi kendimize çoktan ilah edinmişiz de haberimiz yok maalesef ! Ferdi adımlar nereye kadar varabilir ki bütün yardım etmediği sürece!!! Bütün mü dedim ,sahi biz hiç bir bütün olabildik mi insanlık olarak, Müslümanlar olarak ?

Zalim dünyaya efendi olmuş heyhat, biz neleri düşünüp nelere canımızı sıkıyoruz !!!
Share:

6 yorum:

Kalemzade Kamil dedi ki...

İnsanlara önemli bir konuyu hatırlatıcı güzel bir yazı yazmışsınız. Keşke inandığını söyleyen herkes sizin kadar hassas olabilse. Buna rağmen gerçekten inananların aslında seyirci olduğunu düşünmüyorum. İçimizde bu tür durumlarda maddi manevi destekler verenler olduğunu biliyorum. Irak'ta Suriye'de olanla Türkistan'da, Afrika'da, Asya'da veya Güney Amerika'da olanı ve hatta Müslüman ya da şu dinden bu dinden diye ayırmadan içi yanıp çalışıp çabalayanlar olduğunu, ayırmadan herkese yardım eli uzatanların olduğunu ve hiçbir şeye gücü ve imkanı yetmeyenlerin onlar için Allah'a dua edenler olduğunu düşünüyor ve hatta şahit oluyorum.

Pabuc dedi ki...

Kalemzade Kamil,
İnanın biliyorum yardımını esirgemeyen insanların var olduğunu. Bizzat gidip o ülkelerde yardım için bulunanları da duyuyoruz. Yüzlerce tır yardımlar götürülüyor. Bir deprem olduğunda ülkemizden hızla yardımlar ulaştırılmaya çalışılıyor. Bu bizim için onur( ki doğru kelime bu mu bilemiyorum) ama bir yandan da utanç kaynağı , neden mi ? Çünkü iyi niyetli insanların yardımlarıyla hiç bir savaş durdurulamıyor.Yardım edilmesin demiyorum böyle bir şey asla demem çünkü insanım , benim "biz"den kastım Müslümanım diyen tüm insanlar , ülkeler....şu kadar Müslüman var deniyor Dünyada ama şimdiye kadar durdurulabilmiş bir savaş yok , zulüm yok ! Müslümanlık ferdi yaşanan bir din değil ki, hepimiz bir birimizden sorumlu değil miyiz ? Adamlar istedikleri yere savaş açıyor biz de tv den izliyor ah vah ediyoruz . Hiç bir savaşa " hayır" diyecek güce sahip değiliz ya da menfaatimizden ses çıkarmıyoruz. Şeytan ve yandaşları görev başında ama karşısında kendisine dur diyecek muhatapları yok ! Umarım bir gün olur, umarım Allah'a iman etmiş , insanlığa önem veren insanlar hep beraber ses çıkarabilirler ve artık kimse elini kolunu sallar rahatlıkta korkusuzca zulmedemez hiç kimseye.......umut işte!

Emri Maruf dedi ki...

Aslında bu bizim halkımızın öğrenmeye ve azmetmeye ne kadar aç olduğunun bir göstergesi. Gelişen bu hayat şartlarında hala bir şeyler yapamıyor ve hala boş işlerle uğraşıp bir insan olarak bir adım atamadan öylece duruyoruz. Yeni bir şeylerin söylemek gerektiğine inancımız olsa da o yeni şeylerin hep bugün yarın diyerek monotonlaşmasına izin veriyoruz. Evet yeni bir şeyler söylemek gerek artık ve bu yazı yeni sözlerin başalangıcı olur umarım tebrikler... :)

Pabuc dedi ki...

Bu yazı birazda tüm olanları görüp acı çeken ama tek başına olunca bir şey yapamamanın ( ferdi yardımlar değil kasdettiğim )verdiği üzüntüyle yazılmış bir yazı. Burada rahat koltuğumdan yazımı yazarken bir yerlerde kardeşlerimin ( insan) zulüm altında olmasının, aç olmasının ve öldürülmesinin farkında olup bir şey yapılmamasının acısını korkusunu yürekten hissetmek...

Yarın bunlardan hesaba çekileceğimiz korkusu ! Birlik olamamamızın acısını bir yerlerde kardeşlerimizin çekiyor olması !

Yorum için teşekkürler...

Kalemzade Kamil dedi ki...

Hissiyatınızı anladığımı düşünüyorum. İnananlar ellerinden geleni yaparlar. Herkes kendi seviyesine, makamına, imkanına göre. Devlet de yapar, yapıyor. Barışı sağlamak üzere birçok yerde askeri güç ve diğer teşkilatlar az ya da çok var. Öyle ya da böyle birçok güzel iş yapıyorlar. Ama ne yapılırsa yapılsın, ne ölçüde yapılırsa yapılsın, bir millet kendisini düzeltmedikçe Allah o milleti gazaptan kurtarmaz. O yüzden yapabileceğimiz en iyi şey kendimizi ve toplumumuzu uyarmaktır. Doğruya ve gerçeğe yöneltilen her birey dünya barışı yolunda çok büyük bir adımdır. Bir insanı öldürmek tüm insanlığı öldürmek bir insanı kurtarmak tüm insanlığı kurtarmak gibi olduğuna göre manen bir insanı uyandırmaya vesile olursak bütün insanlığı da uyandırmış gibi, ölümden kurtarmış gibi oluruz inşallah.

Pabuc dedi ki...

Çok haklısınız
Zaten ayetlerle de bu konuda uyarılmışız.

Allah doğruların yardımcısı olsun ve Kur'an etrafında birlik olmamızı nasip etsin...