13 Ocak 2014 Pazartesi

Biz Ne Yapıyoruz Allah Aşkına !

 

Hep düşünürdüm: " Ya Hindu olarak gelseydim dünyaya ya da Afrika'nın bir köyünde doğmuş olsaydım" diye. O insanlardan daha şanslı gibi görürdüm kendimi ( densizce) Şimdi , ömrümün şu dönemine kadar Kuran'a ne kadar uzak kalmış olduğumu, hurafeleri din diye hayatımda yaşadığımı, insanlara karşı ön yargılı olduğumu, tanımak için adım atmak yerine eleştirmek gibi hadsizce bir davranışın içinde bulunmamı, ibadetlerimi mecburiyet olarak görmemi, Cenneti umarken beni oraya götürecek davranışların üzerine hiç kafa yormadığımı, din söz konusu olunca çok dar kalıplar içinde dini kalıplaştırdığımı,insanları iyi-kötü diye yaftalayıp sonradan değişebileceklerini aklıma bile getirmediğimi,bazı insanların her zaman herkezden üstün olduğunu ( iman ölçüsünde) ve hiç birimizin onlara yetişmemizin mümkün olmadığını, bize anlatılanların kesin doğrular olduğunu düşündüğümü,derslerim için kullandığım aklımı dinim için çok da kullanmadığımı, insanlığın bu durumda olma sebeplerini hep başkalarına ( islam düşmanlarına/ şeytana) attığımı ve böylelikle sorumluluktan kurtulacağımı sanmamı düşününce ,aslında şans diye bir şey olmadığını fark ettim.

Bir insan aklını kullanamadığı sürece ha Türkiye de doğmuş ha Afrika da doğmuş hiç fark etmiyor. Afrika'nın adı bilinmeyen köyünde Allah'a iman eden Peygamberi seven ve duyabildiği öğrenebildiği bir kaç ayeti yaşayan Elif,Türkiye de doğmuş elinin altında her an alıp okuyabileceği halde Kuran'ı duvara asıp başkalarının hurafeleriyle dinini yaşamaya çalışan ve bi'zahmet açıp kitabını okuyup anlamayan Elif'ten çok daha yakın olabilir Cennet bahçelerine !

Diyeceğim o ki ; biz nasıl Müslümanız Allah aşkına! Böyle rahat içinde başımızın üstünde Kur'an varken dinimizi öğrenme zahmetinde bulunmuyoruz ve başkalarının kendi fikirleriyle de süsledikleri rivayetlerle dinimizi öğrenmeye çalışıyoruz !!! Peygamberimiz adına bile bunca uydurma sözler söylenmişken (!) kime / kimlere güvenip dinimizi öğrenmeye çalışıyoruz...Kur'an okumamak için "anlamazsın" yalanının ardına saklanamayacağımız gün geldiğinde bu kitaptan hesaba çekileceğimizi neden düşünmüyoruz? 

Biz ne yapıyoruz , ne yapmaya çalışıyoruz; şimdinin konuşma tarzıyla " biz neyin kafasını taşıyoruz" Allah aşkına ...

Not: Bilgisayardan bloğumun kumanda paneline ulaşamıyorum onun için yazıyı farklı bir yerden yazıp yayımlıyorum tüm hatalarımdan dolayı özür dilerim dostlar.

Share:

0 yorum: