25 Aralık 2013 Çarşamba

Hepimiz Biraz Abdullah Olabilsek !

Son 10 gündür haberler bildiğiniz arap saçı (Aslında Bob Marley saçı desem daha doğru olur) şeklinde devam ediyor.Aslında sürekli aynı şeyler dönüyor da sadece figüranlar ve mekanlar değişiyor gibi geliyor bana bazen! Birileri ceplerine fazla gelen paracıklarını ayakkabı kutularına sığdırmaya çalışıyor, kimileri akla hayale gelmez bedduaları sözlü sınava çalışmış gibi kamera karşısnda listeliyor.

Ben bunların anelizini yapacak değilim;  izliyorum sessizce ve diyorum daha neler görüp duyacağız güzel ülkemde diyerek.Üçkağıtçılık  siyasete yeni girmiş bir şey değil ki şaşırayım(şimdiye kadar ne paralar geldi geçti gözlerimizin önünden, ne bankalar dortumlandı yılan sessizliği/sinsiliğiyle) hepimiz biliyoruz.Onun için şimdi olanlara da pek şaşırdığımı söyleyemeyeceğim.

Bir yandan kendi insanına itinayla beddua eden bir cemaat lideri var buna da hiç şaşırmadım( yani beddua etmesine tabi ki şaşırdım hatta şok oldum ama bu duruma gelmesine şaşırmadım) çünkü dünya da bir illet var ''menfaat'adı altında ve kime dokunursa kanına işliyor ve bir süre sonra sizi sizden alıyor ve hiç ummadığınız bir insan haline sokuyor ! O mülayim ,edepli,alim kişi gidiyor yerine İsmail YK şarkısı ruhuna sahip biri geliyor ! Diyecek söz yok ;herkes bir zaman sonra aslını belli ediyor sanırım....Sevenleri düşünsün !

Gündemi teğet geçerek bir şey paylaşmak istiyorum.Dün akşam ''O Ses Türkiye'' yarışmasını izledim ve yarışmacılardan birinin ''Adam gibi adam'' dedirtecek bir tavrına şahit oldum, izleyicilerle beraber.Yarışamada oylamada birinci olan Abdullah jüriden eleştiri sesleri (ve hatta bence sahte gözyaşları)yükselince yarışmanın tekrar edilmesini istedi ve çok da samimiydi bunu talep ederken.Kabul edildi de isteği , haftaya tekrar yarışacak iki yarışmacı.Abdullah zaten bu davranışıyla gönüllerde taht kurmuştur ve haftaya da kazanarak ispatlayacağını düşünüyorum.''Ben demedi'' ve ilk defa ''Olsun kimse kırılmasın!'' dedi ve güzel bir örnek oldu hırslarına köle olmuş insancıklara ! Belki bu olay bir bana enteresan gelmiştir ama insanların hırsları/menfaatleri için bir birini ezdiği bir devirde ufak da olsa böyle bir insani davranışı görmek çok hoşuma gitti ki kazanan kişi böyle bir şey istemeye de bilirdi ki bu da hakkıydı...

Bu olay bizim her gün gördüğümüz olay/olanların bir yansımasıydı aslında ama alışık olmadığımız şekilde bu sefer güzel ahlakıyla gösterdi kendini biri! Aynı yarışmacı kendilerinde olsa aynı şarkıyı (Estergon kalesi) söyletecek olan jürinin bir başkası (Gökhan) bunu yaptığında eleştiri oklarını ona ve yarışmacısına çevirmeleri ; size de tanıdık geldi mi bu durum !!!

Biz insanlar hep böyleyiz sanırım! Bizde olursa her şey mübah sayıyoruz ama başkasında gördüğümüzde ''yapamaz,edemez, yapmamalı,hayır kesinlikle kabul edilemez!'' diyoruz...Bunun nedeni ne olabilir cevabı sizlere kalmış ...

Yarışma da olsa bir şekilde hayatı anlatıyor, okuyabilene...

Not: İki olay arasındaki farkları siz bulabilirsiniz.Kaç tane olduğunun önemi yok!

1-  http://www.habergazete.com/haber-detay/1/40377/O-SES-TuRKiYEde-Bir-ilk-Gokhan-in-2013-12-24.html

2- https://www.facebook.com/photo.php?v=237559486421253


Share:

2 yorum:

GÖK-TÜRK dedi ki...

Allah bizlere doğruyu yanlıştan ayıracak izanı nasip etsin.

Pabuc dedi ki...

Âmin...