20 Kasım 2013 Çarşamba

Güneş Gibi Olabilmek Yürek İster

Radikali, Sunnisi(ki nefret ediyorum bu tabirden),Alevisi, Laz'ı ,Kürt'ü,Sağcısı-solcusu,Chp'lisi-Akp'lisi,Çapulcusu (ki bu tabirden de nefret ettim) İktidar yanlısı,Şehirlisi-Köylüsü,Milliyetçisi-Irkçılığı reddedeni,okumuşu-cahili,Müslümanı-Gayrimüslimi,Nurcusu-Tarikatlisi.................ne acıdır ki bunlara ekleyecek o kadar çok farklılık özellikleri ekleyebiliriz ki buraya ! Ben bu kadarıyla yetineyim zira amacım tanıtım yapmak değil tüm bu zıtlıklara karşı bakışımı belirtmek istiyorum.

Nerede okumuştum (kim söylemişti hatırlayamıyorum) ''Biz cömertliği Rabbimizden öğrenmeliyiz!'' diyordu.Haklı mı ?Sonuna kadar haklı ...Peki biz adaleti kimden öğreneceğiz? Hak ve adaleti yalnız kendine/kendi taraftaralarına has bir hak olarak gören insanlardan/topluluklardan mı öğreneceğiz yoksa Rahmetinin her türlüsünü insanları ayırmadan gönderen Var Edenimiz'den mi ? Her fırsatta birilerini öteleyen kendini yücelten insan nefsinden adaleti öğrenmek mümkün olaiblir mi zaten ! Sevgili G.T dün çok güzel bir şey söyledi bana ve insan olarak (ve hatta Müslüman olarak) oturup üzerinde uzun uzun düşünmem gereken bir konuyla ilgili!..Neden Müslümanlar yalnızda Müslüman ülkelere yardım ediyor ve dua ediyor ? Aslında buna verecek iki cevap ver.Olumluz iki cevap...

Birincisi, Müslüman ülkelerin başı zulümden hiç kurtulmadı ki Müslüman kardeşleri başka ülkelere de yardım edebilsinler.Gerçi bu konuyu biraz irdelersek altından çok daha ciddi sorunlarımız çıkacak onun için ben biraz yüzeysel anlatmak istiyorum.Müslümanın Müslümana yardımcı olan kısmı da ,7 yıldızlı otellerin sahibi olan ,klozetleri altından ,mutfak eşyaları da altından olan Müslüman(!!!!!!!!!!) ülkeler değil malumunuz onun için diğer kesin de hangi bir kardeşine yardım konusunda yetişsin!...Ülkeler bazında düşünce Müslüman ülke diye bir şeyin var olduğunu düşünmüyorum (Müslümanlık laf da değil özdedir ) ferdi olarak Müslümanların samimiyetine inanıyorum (tersi olsa ebabillerin tüm insanlığın üzerine taş yağdırması lazım! ki yağdır mıyor da değiller ...)

Tv de acı çeken birini gördüğünde ,diline dinine ırkına bakıp üzülenler varsa onların insanlıkla pek alakası yoktur sanırım onun için üzülme konusunda hepimiz üzülüyoruz da yardım konusunda biraz seçiciyiz sanırım ! Mesela bazı insanlar Müslümanlara yardım edince daha çok sevap kazanıp Cennete daha kestirmeden gideceğini düşünüyor ! Şunu unutuyor; seni iyiliğe götüren yol planların, değil karşındakinin ihtiyaçlarını giderip giderememenden geçiyor ... Aman ha, buradan zalime destek de iyi niyetle olursa bize kazançtır gibi saçma bir sonuç çıkmasın!...Komşularından birinin yardıma ihtiyacı varsa (maddi-manevi) sen onun dili,dini,ırkına bakarak yardımdan vaz geçiyorsan başkasına yaptığın iyiliği de biraz sorgulaman gerekir ;içinde samimiyet mi barındırıyor menfaat mi ? Herkes nasıl biri olduğu konusunda gece kafasını yastığa koymayı beklemeden yüreğine bir baksın ve görsün kendini...İnsanlığı hangi mesafede ,iyiliği neden yapıyor (insan gibi davranmanın adı iyilik oldu bu devirde maalesef) hangi işi ne niyetle yapıyor hepsine biz göz gezdirsin bakalım puan verebilecek mi kendisine ...........

İlk paragrafla ilgili olarak da şunu eklemek istiyorum; bin tane de ayrışma /ötekileştirme olsa da ben insanları sevmeye devam edeceğim.Müslüman kardeşlerim/canlarımın yanında,Çapulcudan da ,Aleviden de, Kürtten de,Lazdan da,Gayrimüslimden de arkadaşlarım olacak.Kızdığım şeyler olacak ama bu asla insanların tümünden nefret ettirmeyecek bana.Hatta beni etiketleyenlere, kafalarına göre kıyafet biçip öteleyenlere karşı bile genelleme yapmayacağım; büyük bir inatla insanların bir kitap olduğunu düşünüp onları okumanın yollarını arayacağım ve her bilgiyi kazanç sayacağım.Ve görüntümden,yaşantımdan,lanet olası oyumdan dolayı beni öteleyenlere de dua edeceğim dünyanın her köşesinde acı çeken insanlara da dua ettiğim gibi.

Filistinde öldürülenlere de, Filipinde çaresizlik içinde yardım bekleyenlere de,sokaklarda yaşamaya mahkum edilen çocuklara da, yurtlarından çıkmak zorunda kalanlara da,açlıktan ölenlere de,köle gibi kullanılan yoksulluk içinde bocalayanlara da......................v.b sıkıntı çeken tüm insanlık (insan kalabilenler için) ağlayarak dua edeceğim.Dünya üzerinde çekilen her zulüm,acı için Rabbimin rahmetine sığınacağım ve insanlık ailesi için O'ndan yardım isteyeceğim...Çünkü biliyorum ki O Rahmandır Rahimdir ve bizi bizden fazla düşünendir...Hepimiz için her şeyin hayırlısını istemek, insan olarak vazifemiz diye düşünüyorum.

Biz sevmeyi,merhameti,adaleti,cömertliği de O'ndan öğrenmeliyiz!...Her şeyi O'ndan öğrenmemiz gerektiği gibi...
Share:

2 yorum:

Ercan Acar dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
Pabuc dedi ki...

Bunlar da senin düşüncelerin ve doğruların.

-Hepimizin terk ettilleri vardır ve önemli olan neden terk edişlerin olduğudur.

-Elimden geldiğince yaşamadığım (eyleme geçirmediğim şeyleri) yazmamaya çalışan biriyimdir...

-Ve insan her daim kendine dönmeli önce kendini bilmeli/öğrenmeli sonra öğrenebildiği kadarıyla çevresine bakıp görmeye çalışmalı.

-Kendinden başlamayanlar zaten hiç başlamamışlardır hayatı anlamaya.İnsan kendi düşüncelerine ihanet etmeli zaten ama buna ihanet demek haksızlık; dünün doğru bildiğimiz yanlışlarımızı değiştirmek ihanet olmamalı.Dünün doğru diye yaşadıklarımıza şimdi karşı çıkmamaış ihanet demek değildir gelişiyoruz demektir diye düşünüyorum...

Hayatta hiç bir şey boş değildir..

Saygılar..