26 Eylül 2013 Perşembe

Önce Saygı


Devamlı söylüyorum sabır konusunda kafam çok karışık diye.Sabır konusunu teferruatlı bir şekilde öğrenmek isterdim;kime/kimlere ve neye sabır başlığı altında.

İnsan zamanla şunu fark ediyor; bir zamanlar sabır adı altında sesinizi çıkarmadığınız şeyler bir gün mutlaka karşınıza çıkıyor.Ve siz çok daha farklı bir şekilde tepki gösteriyorsunuz ya da bir zamanlar sesinizi çıkarmadığınız (belki de çıkaramadığınız)şeylerin size yüklediği ağırlıkla kişilere farklı konularda tepkiler gösterip içinizdeki ezilmişliği yapılan haksızlıkları çıkarmaya çalışıyorsunuz. İşin enteresan tarafı bunu bilinçli de yapmıyorsunuz.Bünyeniz hakkını arıyor sanki !

Bunun doğruluğu yanlışlığı tartışılır ama evet bünyeniz dün olmasa bu gün hakkını arıyor bir şekilde ve bunu da bazen olumsuz tepkiler vererek yapıyor ; ki sizi gerçekten ifade etmeyen daha çok karşınızdaki kişinin davranışlarına benzer şekilde davranışlarla oluyor bu tepkiler!..Ve sonrasında kızmıyorsunuz bile ; o yaparken iyiydi gibi saçma bir sözü bile söyleyebiliyorsunuz içinizden...Yanlışlığı doğruları tabi ki tartışılır şeyler bunlar ,ben savunma yapmıyorum bazen yaşadıklarımızı yazıyorum sadece...

Sıradan biri olarak sıradan bir yaşamın içinde Elif olmaya çalışan biriyim.Kendim olarak yaşamaya çalışan ve yarın huzura vardığımda kendim olarak yaşadığım yaşamın hesabını kendim olarak vereceğimin farkında sıradan biri..Ve bu hayatta yalnızca şahsa saygıyı ön planda tutan biri oldum.Elimden geldiğince saygılı olmaya çalışmışımdır insanlara karşı (bilmeden yapılan hatalardan da Rabbimin Rahmetine sığınıyorum ) ve sevgiden önce de saygı beklemişimdir karşımdan da..

Bazen fazla beklenti içerisinde olduğumu düşünüyorum çünkü sevginin sahtesi oluyor da saygının sahtesi olmuyor .İlk anda anlaşılmasa da sonrasında illa ki anlaşılıyor..Ve unutamıyorum saygısızlıkları..Çok isterdim yüce gönüllü biri olmayı ve kırılmamayı , her şeye rağmen hiç bir şey olmamış gibi davranabilmeyi...Belki o zaman; her zaman her durumda etrafıma  gerçek mi riya mı kaygısı taşımadan gülücükler dağıtmayı başarabilirdim..

Kafam mı karışık evet karışık  ve katlanamıyorum saygısızlıklarına ses çıkarmamamızı bekleyen ve sürekli kendilerini haklı/doğru gören kişilere..Onlara da sabır etmeli miyiz cidden ! Kendisini ciddi ciddi kusursuz gören insanlar var ,söylememeliyiz öyle l mi insanın zaten hatalarıyla var olduğunu ! Saygı göstermeden saygı bekleyenlere ses çıkarmamalıyız ve hep sen haklısın demeliyiz öyle mi ! Gerçi evet ya ses çıkarsan ne olur onlar seni ciddiye alıp dinleme zahmetinde bile bulunmuyorlar ki !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Güzel bir tevafuk oldu radyoda Ali Atay çalıyor ve şarkıda (yokluğunda şarkısı) ''sabret ''diyor :)Yazıya çok iyi denk geldi bu şarkının sözleri....

Bunlar da geçecek ,ne geçmiyor ki hayatta ! Rabbim başka dert vermesin.....
Share:

4 yorum:

GÖK-TÜRK dedi ki...

Bazen çok kafaya taktığını düşünüyorum. :) En iyisi bırakacaksın dağınık kalacak.

Pabuc dedi ki...

Ben kafaya takmayacam da kafamı rahat bırakmıyorlar ki ;)
Düşünmemeyi isterdim aslında , sıfır düşünme sıfır can sıkıntısı !

Takmamaya çalışıyorum artık çoğu şeyi bakalım başarabilecek miyim Sosyalci :)

Şirvan dedi ki...

Eskiden ben de senin gibiydim. Değer verirdim insanlara ve kırılırdım çokca; çünkü insanların büyük bir kısmı sadece kendine değer veriyor. Saygıyı da sevgiyi de daima talep ediyor. Artık insanları umursamıyorum. Tek başınalığı seçtim ve kafamı dinliyorum. Nezaketen kurduğum cümleler dışında cümle bile kurmuyorum artık. İnsansız hava sahası benimki :))

Pabuc dedi ki...

Yorumuna hak veriyorum ve son 3 cümlene katılıyorum çünkü benim de gidişatım o yönde :)