11 Ağustos 2013 Pazar

Ne Çektin be İSTANBUL !

İşte bunlara bayıldım ! O kalabalıkta bunları görmemi sağlayan Rabbime şükür...
Çok da olumsuz şeyler yazmak istemiyorum aslında.İstanbul'da bir gün dışarıya çıkma fırsatım oldu onda da nerede olumsuz şeyler varsa onları gördüm nedense...İstanbul kalabalık bir şehir biliyorum ama Bayramlarda hiç dışarı çıkmamışım ki bu bir günlük gezi ben de şok etkisi yaptı resmen!..''İstanbul'da acaba boş yer kalmış mıdır?''  sorusunu bile sordum kendi kendime..

İnsanlar gerçekten çok enteresan (ben olumsuz cümle kurmayacaktım di mi !) yayalar için kırmızı ışık yanıyor 25 kişi beklemeye başlıyorsunuz karşıya geçmek için ama bir de bakıyorsunuz ki sizinle birlikte anca 5 kişi kalmış diğer 20 kişi sanki yeşil yanMIŞ gibi kuzu kuzu geçmişler karşıya.Acaba diyorsunuz acaba ben mi renk körüyüm ? A yok diğer bir kaç yaya geçidinde benzer görüntülerle karşılaşınca ''he tamam İstanbul'da kırmızıda geçiliyor demek ki !'' deyip devam ediyorsunuz yolunuza (keşke fotograflarını çekseydim de görseydiniz traji komik durumu )


Bir şey yemişsiniz (farz edin dondurma) kağıdı elinizde kalıyor ve siz çöp kutusu görene kadar onu elinizde taşıyorsunuz ama karşınızda biri elindeki çöpü gaaayet rahat yere atabiliyor.Üstelik işlek bir caddedesiniz (gerçi caddesi, ara sokağı hiç fark etmez ,aklı başında insan çöpünü yere sanki çöplük orasıymış gibi atmaz)o kadar da rahat ki; sanki adam yere çekirdek kabuğu atıyor da rüzgar alıp götürecek! Şimdi ''Biz ne pis bir milletiz'' diyeceğim, nerede milliyetçi kardeşim varsa ''la sen nasıl bize pis dersin'' diye kızacak.Ama haksız mıyım Allah aşkına! Ya turistik bir yerdesiniz üstelik, abi o kağıdı ye de atma yere ! Hiç mi vicdanın yok bak 15 adım ileride çöp kutusu var oraya atsana ,gözünü açıp bir etrafına baksana ! (Sakin ol Elif)


Mesela ,parklarda gezinmeyi de bilmiyoruz sanki ! Parklar yürüyüş yapabilelim,temiz hava alabilelim diye var olan nezih mekanlardır.Belli aralıklarla banklar vardır insanlar yorulduklarında oturup dinlenebilsinler diye (oturduğun zaman oraya yapış ve canın gibi o banka sarıl ve sakın kalkma diye değil di mi! ) Sonra, banklarda yer yoksa çimenlere yayıl diye de yoktur parklar belki ! Hani çimenlere basmayın yazıları vardır (bana hep çok komik gelmiştir ama maaaaalesef ülkemiz insanı için yazılması gerekli bir cümledir ) bence ona artık bir de 'Boş gördüğünüz her çimene yayılmayın''yazısı da eklenmeli !


Bir de şu dikkatimi çekti.küçük sular NORMALde 50kuruştur bilirsiniz.Ama İstanbul'da yürüdükçe (ilerledikçe ,tarihi yerlere yaklaştıkça diyelim) fiyatları değişiyor.50 kuruşla başlayıp 1.5 liraya kadar çıkabiliyorsunuz fiyatlarda.100 adımda bir artan su fiyatımı olur ya hu ! El-insaf, su 50 kuruşsa 100 adım yürüdü diye niye 1.5 lira vermek zorunda kalıyor turistler ! Adam sizi mi takip edecek yoksa tarihi yerleri mi gezecek ..Onlarda para çok di mi ,onlar için üçün beşin lafı olmaz ! İyi de senin yaptığın terbiyesizliğin, uyanıklığın sonu nerelere ulaşır hiç düşündün mü? Tabi ki düşünemezsin sen 1 lirayla zengin olacaksın ya oraya  odaklanmışsın, başka bir şey düşünemezsin! Gerçi bu durum her türlü eşyada sahtekarlığın öncülüğünü çeken herkes için geçerli.1 lira bile etmeyecek şeylerin üzerine 5 lira yazıyorsunuz ya bilemiyorum sizin gibilere ne deniyor ! Karşındaki turist ya onlar uzaydan geldi ya onları kazıklamak serbest di mi ! Bana 20 lira dediğin mala turist gelince 40 lira diyebiliyorsun bir de utanmadan ;sanki kul hakkı ırk,din,dil  ayırıyor !Yazık çok yazık...Yine sinirlendim iyi mi.. 


Önünden bir bayan geçerken öküzle tren iletişimini hatırlayan beyler konusuna hiiiç girmiyorum ne gerek var şimdi sürekli olumuz şeyler yazıp can sıkmanın değil mi ? Karikatür gibi milletiz vesselam..Her şeyi bildiğini sanıp bir çöpü kutuya atamayan, çıktığı tuvaleti temiz bırakamayan bir milletiz, çok enteresan çok !

Burayı gördüğümde cidden şok oldum.Gerçi oradan nasıl geçtiğimi hala bilemiyorum o şok haliyle bi girdim bir de çıktım şükür :) O nasıl korkunç kalabalık, o nasıl sıcaaak, o nasıl bir kokuuuuu Allahımmmmmmmm!


Beyazıt meydanından yürüyerek buraya geldik (eminönü) bu manzarayı görünce kahkaha attığım resmen.Ya hadi ben köyden geldim! de İstanbul'u gezecek başka günüm yoktu siz sevgili İstanbullular, bu sıcakta derdiniz neydi de akın akın dışarıdaydınız.Hiç mi görmemiştiniz İstanbul'u kaaaardeşim !


Bunlar çok şeker yaa,gelmişler karınlarını doyuruyorlar ,bolluğa bak be ! Yemek cennetine düşmüş kumrular :)Abartmayayım o kadar, bakın boş yerlerde var İstanbul'da :) Aslında burada neden kimse oturmamış ki bakın şimdi aklıma takıldı ;)

Share:

1 yorum:

kahve telvesi dedi ki...

Gerçekten traji komik haller bunlar. Bir devletin ne kadar gelişmiş olduğunu görmek ve anlamak isteyen , halkın davranış tarzına baksa anlar. İnsanın kendisine, başkalarına ve çevreye duyduğu saygı en büyük gösterge ...