10 Temmuz 2013 Çarşamba

Mehdix, Sır Küpü /Turgay Güler


En son alıp okuduğum iki kitap hakkında düşüncelerimi paylaşmak istiyorum okursanız  (2 günde okudum bitti ikisi de sinir oldum ;) ) Peki madem okuyacaksınız yazıyorum  ;) Yazıyorum, bakın itirazı olan varsa ya şimdi konuşsun ya da sonsuza kadar...Peki tamam saçmalamadan yazıma geçiyorum...Ramazan'da ben neden bilmem çocuk gibi şımarıyorum!

Turgay Güler'i  Ülke Tv deki programından takip etmeye çalışırım.Samimi  bulurum kendisini. Twitter'da kitaplarından çok bahsedildiğini gördüm ve gidip aldım.''Mehdix''kitabını biraz ütopik buldum çok da beğenmedim doğrusu.Gerçi ben bilir kişi değilim ama daha iyi diye umuyordum bu kitabı.Genelkurmay Başkanı ile Başbakan'ın konuşmalarını çok basit buldum ,yıl olmuş 2020 Türkiye teknolojik bakımdan bir adım ilerleyememiş(!), metafizik olaylarla dünya lideri konumuna geliyor bunu çok fazla masalımsı buldum mesela....Bu ve buna benzer şeyler...Ama içerisinde gerçekleri yansıtan çok da mesaj var hepimizin bildiği.Gerçi pişman değilim okuduğuma ama dediğim gibi çok daha iyi bir kitap bekliyordum ben (hep kitapçının aldatmasına geldim o ilk muhakkak bu kitabı okumamı istedi hatta önce bu kitabı alın Sır Küpü'nü sonra alırsınız dedi ) okumaktan zarar gelmez ben de durmuş şikayet ediyorum çok ayıp doğrusu!

''Sır Küpü''kitabı diğerinden çok daha iyi.Hatta ben çok beğendim.Gerçi bu kitap da çok fazla gerçekti(!) günceldi...Biraz da şimdiki idaremizle ilgiliydi.Ama içerisinde enteresan bilgiler barındırıyordu.Turgay Güler bu kitap da çok daha iyi yazarlık konusunda.İşleyiş ,ilerleyiş ve bağlantılar dikkat çekici.Eskiden başlayıp günümüze bağlantı kurmalar gayet iyi.Betimlemeler de iyi gözünüzde canlanıyor mekanlar.Karakterler canlı(!) güçlü karakterler(gerçi çoğunu tanıyoruz) Rüyalar enteresan olmuş ama yine de alınıp okunmalı kitaplardan bu kitap.Tavsiye ederim......

Kitap önerileriniz varsa paylaşın lütfen ,son zamanlarda fazla kitap okuyamıyorum (eskiye nazaran hiç okumuyorum bile sayılır) bu da beni aslında rahatsız ediyor.Yeniden seri bir şekilde kitap okumaya başlamalıyım ama tanıtımlara ihtiyacım var.
Share:

7 yorum:

Kalemzade Kamil dedi ki...

Ramazan geldi ya :) Bu hafta sonu biz de eşimle gidip bir çanta dolusu kitap aldık. O okumadığı yabancı klasiklere sardı, ben de bir Emre Dorman, bir Falih Rıfkı ve Ali Şeriati'nin okumadığım kitaplarından. Başka türlü akşam olmuyor malum :)

cem dedi ki...

hızlı hızlı değil ama yavaş yavaş kitap okumalısın : )

benim tavsiyem dünya klasikleri valla, dönüp dolaşıp okuyordum kitap okurken, artık kitap okumuyorum zaten : )

Pabuc dedi ki...

/Kalemzade Kamil,
Tebessüm ettim demek çoğu evde durum aynı diye:) Ramazan bol bol kitap okunan ay çoğu aileler için :)) Klasiklerden 3-5 tanesini (belki de daha fazlasını bilemiyorum) okudum Ali Şeriati'ninde en fazla 2 kitabını okumuşumdur (bu benim ayıbımdır) İnsanın Dört Zindanı muhakkak okunması gereken bir kitap diye düşünüyorum.Hatta bir kaç defa okunmalılardan :)

Eşinize ve size iyi okumalar diliyorum ve saygılar ve yürekten dualar ....


/Cem,
Klasikleri okuyup okuma hayatına son vermiş olmana üzüldüm :) Yabancı romanlar (popüler olanlar dahil) iyi gider sıcaklarda sahilde :) Saygılar...

kahve telvesi dedi ki...

nete fazla sardığımızdan mıdır acep, eskisi kitap okuyamayanlardanım..Oysa kitabın yeri ayrı...Şikayet ediyorum, kendime gelip bi kitaba başlıyorum..I ıhh gitmiyor...

cem dedi ki...

klasikleri okuyup okuma serüvenime son vermedim. dönüp dolaşıp okuyordum klasikleri... sonra kitap okumayı bıraktım, doğal olarak dönüp dolaşmadığımdan klasikleri de bırakmış oldum. aynı kitabı bir kaç kez okumuşluğum var yani.

Pabuc dedi ki...

/kahve telvesi,
sen okuyamazsın ki zaten çünkü geziyorsun :) en güzelini yapıyorsun ..Kainatı okuyorsun :)


/cem,
peki ya kızma bi'şey demedim :) Bir kaç kere okuduğum kitaplar var benim de...ama klasikleri tekrar hiç okumadım ''Suç ve Ceza''yı okuyabilirim aslında.O kitap benim bir numaram...

Emrah Güngör dedi ki...

Günde bir kitap bitirenlerin yazılarını okuyunca sinirleniyorum doğrusu!.. Yazana değil tabii ki; kendime :) Bu aralar ikinci plana attım okumayı.. En yakın zamanda kendime "okuma isteği" diliyorum :)