21 Temmuz 2013 Pazar

Keşke Düşünmeden Gezebilsem ya !Dindarı,laiki,zengini,orta hallisi, şehirlisi köylüsü artık hepimiz hep beraber kapitalizmin rüzgarıyla savruluyoruz; o alış veriş merkezinden bu alış veriş merkezine,o markadan bu markaya...Artık hepimiz bir olmuşuz bu konuda.Kimse kabul etmese de, artık kapitalizm  bizi kendine köle etmiş ve gün geçtikçe her şey ''ihtiyaç''dahiline girmeye başlamış farkında mısınız ? Arabamızın markası,evimizdeki mobilyalarımız, konutlarımızın oda saysı, yazlıklarımızın bulunduğu şehirler, arkadaşlarla takılacağımız mekanlar artık hep aynı ;isimleri değişse de! 

Uzun uzun yazmayacağım (malum tatildeyim ya güya!) ama şu gerçeği artık net bir biçimde görebiliyorum büyük şehirlere gelince; alt tabaka çalışır üst tabaka daha da rahat eder ! Düzen aynen bu şekilde ilerliyor diye düşünüyorum ! Onlar rahat etsin diye alt tabaka (ya da orta tabaka) çalışır didinir  ,alır,harcar üst tabaka bir basamak daha yukarılara tırmanır ...Yükselen binalarından ya da kendilerini soyutladıkları ortamlardan bunu anlamak zor olmuyor ............................. 

Neyse ben biraz daha gezeyim göreyim ve gerçekleri hatırlayayım.....

İstanbul'dan sevgilerle...
Share:

5 yorum:

Kalemzade Kamil dedi ki...

Ayırtedici gözlem. yerinde tespitler. Size aynen katılıyorum.

Newbahar dedi ki...

Ne çok gerçek var hayatımızda, adım adım gerçekler!...

İki öğretmen maaşıyla (şimdi emekliler) ailemin 65 yaşlarına gelmelerine rağmen külüstür bir ladaya binmeleri, yazlıkları olmaması, kooperatif sayesinde sahip oldukları evin bazı sorunlarla mahkemelik oluşu hepsi gerçek!
Öğretmenler hangi tabaka insanlar? Orta tabaka mı, alt tabaka mı!
Belki de daha iyi yaşamak varken babacığımın alt tabakaya ayıp olmasın diye ''böyle iyi, yeter'' demesi gerçek!

Dün akşam yaşadığım ilçede son model arabalar cirit atıyordu. Nasıl alındıkları konusunda ciddi sorular var aklımda :)

Pabuc dedi ki...

/Kalemzade Kamil,
Üzerine yazı yazılacak o kadar konu çıkar ki bu durumdan..da işte ben yazmayı beceremiyorum :)

/Newbahar,
iki maaşla villada yaşayan öğretmenler var arabaları da öyle tamire sık sık giden cinsten değil ;) Annenizin ve babanızın ellerinden öpüyorum onların zamanında belki de banka kredisi yoktu (!) artık yeter ki isteklerinizi yerine getirme amacınız olsun (kapitalizmin kölesi olmaya gönüllü olun)bankalar çok az faizle kredi veriyor efenim ;)Şimdi herşey bol sanırım onun için bu kadar çok şey alınabiliyor(!) ve artık her istediğimizi alabilme lüksümüzü sonuna kadar kullanabiliyoruz (üzerine onlarca defa düşünülesi bir durum bu)

Ben artık eskiMİŞ araba da göremiyorum etrafımda buna ne dersiniz :)

SEvgiler ,güzel yorumunuz için teşekkürler...

İçimde Toprak Kokusu dedi ki...

keşke daha da çok düşünebilsen/ düşünebilsek desem kızmazsın inşallah bana. düşünmeyi bıraktığımız için bu halde değil miyiz malesef

Pabuc dedi ki...

Bizim adımıza düşünülüp konuşulmasına alışmışız sanırım..Okumadan düşünmeden yaşamak doğru değil bunu bile düşünmemişiz....maalesef..