30 Haziran 2013 Pazar

Nasılım, Nasılsınız ?

Bizim mahallenin arka plan fotosu :)
Zaman öyle hızlı geçiyor ki hız konusunda rakibi yok ! Daha dün gibi dediğim günlerin sayısı ne kadar da çoğaldı.Daha dün konuşmuştuk gibi, daha dün gibi mezuniyetim, daha dün gibi işe başlamam, daha dün gibi ilk tanışmamız,daha dün gibi ,daha dün gibi.....ama üzerinden yıllar geçmiş.

15 gündür köyümdeydim; gerçi bilmeyen kalmamıştır zira her adımda twitledim olanları :) Hava güzeldi ( çoğu zaman sıcaktan mayışmış vaziyette akşama kadar bahçeye çıkmadığımızda olsa da) kuzenler güzeldi, sohbet güzeldi,bahçe de kahvaltılar ve akşam üstü çayları güzeldi,...

Kuzenlerden birinin düğünü için tüm sülale toplandık.Harıl harıl hazırlıklar;bahçe süslemeler ,düğün sonrası adetler için alış verişler,kıyafet seçimleri,konvoy için planlar ...v.b. yoğun bir hafta.

Öncelikler amca oğullarından biri (R) çalıştığı memlekette bir hanım kızımıza vurulmuş ve evlenme kararı almış(lar) onlar geldi ve devamı fıkra şeklinde gelişti.Tatar bir gelinimiz var artık! Gerçi kız yakında korkup kaçmazsa artık bizim sülalenin yeni fertlerinden biri olacak.En son atv ile uçarcasına uzaklaşmışlardı mahalleden onun için korkuyorum ki aynı hızla Tataristan'a kaçmasalardı :) Burası kuzenlere not : Kuzenler F yengenin ''Onun adı bencillik değil ,beyinsizlik''lafını lütfen unutmayınız :) Yarın öbür gün yabancı gelin yine gelirse bu laf bizim kulağımızda küpe kalsın ki beyinsiz(!) damgası yemeyelim di mi! Bir de, hala aynı fikirdeyim yabancıların Türk erkekleriyle evlenmelerinden sonra isimlerinin değiştirilmesini doğru bulmuyorum ..neyse nokta :)
Kahvaltı ve akşam üstü çaylarının mekanı

Bir düğün daha geldi geçti
Diğer amca oğlunun düğününü bekleyen koca bir sülale! Bizim oralarda bir düğün klasiğidir; düğün sonrası damadın arkadaşları ve kuzenleri damadın evinde toplanır ve sabaha kadar ona her isteklerini yaptırırlar.Akıllarına ne gelirse getirilmesi istedir ve gidip alması beklenir (ki bu şimdilerde çok daha insaflı oldu, önceden isteneceklerin çoğunun listesi veriliyor) ve damadın sabrı ölçülür (ben öyle diyorum) Gerçi bana sorarsanız mantıksız  bir adet bu ama gelenek olmuş bir eğlence bizim oradakiler için.Ve bu hafta düğünü olan kuzen de çok fazla damadın canını okuduğu için fazlaca kişi onun için diş bilemiş bekliyordu :)
Karpuz isteniyor ama ya kare olacak ya da yuvarlak ve çekirdeksiz :) Çin işkencesinden hallice beklentiler anlayacağınız :)  Maden suyu istendiğinde bazen markası beğenilmiyorsa damat istenen markayı bulmak zorunda kalıyor bu derece can sıkıcı bir gelenek bu :) Düğün sonrası kuzen ve arkadaşlarına sabaha kadar hizmet etti sakince :) Bahçede yapılan bu eğlenceye dışarıdan kimse alınmadığı için biz sadece ara ara camdan bakabildik :)

Konvoy hazır!
Gelin alması da bir hayli eğlenceli oldu.Tabancalar çıkana kadar.Karadenizli olarak Karadenizlilerin en sevmediğim özelliğidir silahlara bu derece düşkünlükleri.Kaç tabanca vardı kaç el ateş atıldı hiç bir fikrim yok ama bildiğim bir şey var ki bir düğünde atılan bu kurşunların parasıyla 4 kişilik bir aile tatile çıkabilirdi (umarım anlatabilmişimdir ne kadar çok ateş edilmiş olduğunu bu örnekle) Özellikle gece sabaha kadar her saat başı şarjör boşaltan o kişileri (karanlıkta göremedim) buradan esefle kınıyorum bilsinler ! Kız almada kuzenlerden (R) nın elinde tüfekle ateş ettiğini gördüğüm an bittiğim andı .Arabayı durdurup fotografını çektim şokun etkisiyle:)...Tüfeği görünce içten bir ''yuuhhh!'' dedim doyasıya :) Silahlara kesinlikle HAYIR! Nefret ediyorum silahtan;ok dışında :) Sen Amerikalarda oku sonra gel düğün konvoyunda seyir halindeki arabadan havaya ateş aç ;olacak iş mi bu şimdi Furki :)))

Kazasız belasın bir düğünü daha atlattık darısı diğer bekarların başına inşaallah.Sonuçta ben yine kürkçü dükkanındayım.Gündemden uzak çok güzel günler geçirdim şükür.Haberler izlemedim/izleyemedim ama asla pişman değilim.Yine de aklımda bir çok konu var yazılmayı bekleyen.Bakalım gelecek günler ne gösterecek; belki yazarım belki de düşüncelerimi beynimin arka bölümlerine hapseder küflenmelerini beklerim bilinmez...Ya Nasip !

Peki sizler nasılsınız görüşmeyeli ;)


Share:

6 yorum:

GÖK-TÜRK dedi ki...

Evlenenlere mutluluklar dilerim.Neyse ki kazasız belasız bitirmişsiniz silah vs deyince.
Yav arkadaş nedir bu damatların çektiği... :)))

HOŞGELDİN.

Pabuc dedi ki...

Öyle bir yorum yazmışsın ki neredeyse damatları acıyacaktım ;)

Hoşbuldum ,teşekkürler Sosyalci

Kalemzade Kamil dedi ki...

Hoş geldiniz kürkçü dükkanınıza. Yokluğunuz hemen belli oldu. :)

Pabuc dedi ki...

Teşekkürler efenim :)

Gökhan Tunç dedi ki...

Hoşgeldin Pabuç,
Tuhaf dün yorum yazmıştım,gelmemiş anlaşılan.İyi de oldu, ne yazdığımı tam hatırlamıyorum. Evlenen çifte mutluluklar dilerim ve ekliyorum mutlu bir günde kelimeler yerine silahlar konuşturulmasaymış keşke

Pabuc dedi ki...

Teşekkür ederim Hoşbuldum şükür...

Evet dün yorumun gelmedi gelse bilirdim:) Silah konusu beni de çok üzüyor kaza kurşunu diye bir şey var ki düşman başına..Ben silah satışlarının durdurulması eylemi falan olursa en ön saflarda yer alırım ...