17 Ocak 2013 Perşembe

İskender Pala /Efsane

İskender Pala kitaplarını ayrı seviyorum.Yani çok seviyorum...En son ''Efsane'' romanını okudum ve yine çok beğendim.Kitap okumayı seviyorsanız bu kitabı muhakkak okuyun derim.Tarih ve aşk yine çok güzel işlenmiş Pala tarafından.Kalemini kuvvet diyelim...Oruç ve Hızır Reis kardeşler, Billure ve Sidi aşkı...Çok güzel bir roman, okuyun siz de çok beğeneceksiniz...
Share:

7 yorum:

GÖK-TÜRK dedi ki...

Yazdım bi kenara.Teşekkürler :)

Pabuc dedi ki...

Rica ederim ,çok beğendim sizlerle de paylaşayım dedim :)

Gelibolu17 dedi ki...

Not aldım aklımın bir köşesine canımmm,ilk fırsatta inşallah....
Şu an elimde Ali Toker_Zamana ve mekana hükmedenler var onu okuyorum....onuda sevgili Paravazane (ydi sanırım blogger dı) o tavsiye etmişti bir mim yazımda yorum bırakarak,,bizim burda her istediğin kitabı bulmak zor oluyor netten alıyoruz genelde,,,ama bu kitabı hem Çanakkale'de aradım hem Ankara'da arattırdım bulamadım,en sonunda buldum,kafaya koyunca mutlaka okumaya çalışıyorum,,,,seninkinede sıra gelecek umarım...Teşekkürler

Pabuc dedi ki...

/Gelibolu17,
evet kitap konusu ayrı bir dünya,bulamamak ayrı pahalı olması ap ayrı konu :) Netten alınınca uyguna geliyor ve benim yaptığım gibi yapabilirsin arkadaşlarının aldığı kitapları ilk sen okuyabilirsin.Benim en yakın arkadaşım benden beter kitap fanatiği ben alamadığım kitapları ondan otlanıyorum ,sağ olsun o da hiç itiraz etmiyor :)) Ama iyi ki internet var hem istediğin kitabı bulabiliyorsun hem de uygun fiyata bulabiliyorsun ..İskender Pala'nı tüm kitapları güzel ama bu ve Od bir başka güzel :)

Sevgiler..

Adsız dedi ki...

Zaten aklımda olan bir kitaptı; merak da ediyordum doğrusu. Tabii önce elimdekileri bitirmek istediğim için erteledim almayı. Aldığımda büyük bir zevkle okuyacağıma inanıyorum.

Pabuç dedi ki...

Çabuk bitmesin diye okumaya sık sık ara verdiğim kitaplardan biriydi bu da :)

Adsız dedi ki...

Yazar hummalı çalışmalar neticesinde elde ettiği engin bilgilerini bize bahşederken tarihin sıkıcı atmosferinden bir nebze olsun okuyucuyu kurtarmak için birtakım yollara başvurmuş. Hayrettin Paşanın yamağı sayılan Alcala veya Sidi'nin roman boyunca aşk duyduğu sevdiceğine kavuşamaması bir Leyla ile Mecnun efsanesini akıllara getiriyor. Anlamsız fantezileri tarihi bir kişilik yahut bir din büyüğünün zikredildiği kitapların merkezine yerleştirmek gerçekleri katıksız öğrenmek isteyen okuyucuyu hüsrana uğratıyor. Bu kurgular bir barborosun adı zikredilmeden de mahalledeki, sokaktaki Alcala'lardan Billure'lerden seçilebilirdi. Bunu yapmak için mutlaka nam salmış şahsiyetleri mi kullanmak gerekirdi. Yalnız od romanına kıyasla elbette biraz daha aşırılıktan, abeslikten yana daha şanslı.