8 Eylül 2012 Cumartesi

Bir Yerlerde Yanlışlar Yapılmış!

Haberleri izlemeyi sevmiyorum -kimse sevmiyordur eminim-onun için mümkün olduğunca uzak aralıklarla izliyorum.Gerçi internet olduğu için haberlerden uzak durmam biraz zorlaştı ama en azından görüntülerinden uzak kalmış oluyorum.Bu haliyle bile canım yanıyor...

Eskiden de her şey bu kadar kötü müydü merak ediyorum ? Şimdi her şeyi anında görebiliyoruz,dünyanın diğer bir ucundaki haberlerden anında haberimiz oluyor, zulümler canlı yayınlanıyor.Depremler,seller,savaşlar artık canlı yayınla veriliyor.Şehit haberlerini anında alıp canlı yayında izliyoruz.Artık her şeyden haberimiz oluyor.Benim asıl gördüğüm şu;Dünya hep acıyla dolu.Yaşam denen şey mutluluk (ki bu da tartışılır) ile beraber acılarla devam ediyor.Ve acılar mutlulukların üzerinden atlamış gidiyor..

Ve acı çekenlerin çoğu da zengin olmayan insanlar!..Ezilen hep ''zengin olmayan''insanlar..Para önemli değil deniyor ya bence para bu Dünyada rahat yaşamak için olmazsa olmaz olmuş durumda.Hep ezilen yoksullar.Ezenler zenginler demiyorum ama birileri eziliyorsa demek ki adaletsizlik her şeyde var ki dengesizlik oluşmuş diye düşünüyorum.Doğal afetlerde bile zengin olan bir şekilde doğruluyor da yoksul uzun yıllar kendine gelemiyor! Parası olan hastalığında hiç sıkıntı çekmeden muayenesini oluyor da yoksul hastane kapılarında sürünüyor! Zenginin oğlu paralı askerlik yaparken yoksulun oğlu çatışmada şehit oluyor! Zenginin çocuğu iyi eğitim alıp herkesden bir adım önde başlarken hayata ,yoksulun oğlu değil dershane okula gidecek parayı zor buluyor!İstisnalar var mıdır ,vardır ya da yoktur bilemiyorum.Benim bildiğim, bir adaletsizlik var ve adaletsizliğin olduğu yerde hiç kimse haktan /hukuktan bahsedemez..Birileri açsa,yoksulluk sınırının bile altındaysa bu dünyada, birilerinin çok yediğinden(!)dir bu.Birilerinin hakkını yerseniz adaletsizliğin temelini atmışsınızdır,yanılıyor muyum ?

Ben zaten dünyanın işinden hiç bir şey anlamıyorum.Dünya demek insan demekse insanlar bir yerlerde çok büyük hatalar yapmış ki gidişat hep kötüye doğru ilerliyor...Acıları,haksızlıkları,adaletsizlikleri gördükçe alışıyoruz ,alıştıkça da insanlığımızdan kaybediyoruz gibime de geliyor..

Share:

2 yorum:

ZîŞuuR dedi ki...

Buraya kadar epey bi okudum yazılarını ve yoruldum. Az müsaade istiyorum canım daha sonra belki yine gelirim :)

Gökhan Tunç dedi ki...

Büyük resmi görmek diye başlıyor konuk,uzmanlık alanıymış; savaşlar,savaşla gelen ölümler.
Yaşamlar son buluyor anlattılarında,o ise devam ediyor,daha fazlasını öldürme isteğini öldüremiyor çünkü.
Durmamız gereken yeri gösteriyor,kazanacaklarımızı anlatıyor iştahla...
Zengin daha da zengin olacak demiyor elbet,ama önemli olanı vurguluyor;kazançlı taraf...
Ölüler var , hayatlarını bilmediğimiz,sevdiklerinin göz yaşlarını görmediğimiz,isimlerini sayılara duyduğumuz...
Ama kime ne! biz kazanan tarafız ve
Ölümlerle kendimize daha güzel hayatlar alacaz çünkü