5 Temmuz 2012 Perşembe

ön Yargı Duvarımın Yıkılış Törenine Hoş Geldiniz!

Uzun zaman önce önyargılarımdan arınmak için büyük adımlar attım bir hayli de ilerleme kaydettim bu yolda (diye düşünüyorum) ama şöyle de bir gerçek var ki sürekli ön yargı telkinleriyle büyüdük biz de hepiniz gibi.İnsanları ırklarına,dinlerine, fikirlerine ,siyasi görüşlerine göre yargıladık(göz önünde olmasa da düşünce dünyamızda) Üstelik onlardan bunlar ve şunlardan hiç kimseyi tanımadan yaptık bunu.Çoğunu da ondan bundan şundan duyduğumuz, fiskos gazetelerinden aldığımız haberlerle bir köşesine yerleştirdik aklımızın/düşüncemizin.Artık şunlar şöyle insanlar ,bunlar böyle insanlar,onlar bu tip insanlar diye çoğalmaya başladı katagorilerimiz! (kara gorillerimiz demek geldi içimden )


Ben bir şekilde (kısacası insanları tanıdıkça) insanların sadece iyi ve kötü diye katagoriye (kara gorile) ayrıldığını öğrendim ;öğrendim öğrenmesine de bunda da emin olmamak gerektiğini bilerek öğrendim bunu..Çünkü bu gün kötü olan insanın yarın iyi olacağından;bu gün iyi olan birinin yarın kötü bir şey yapmayacak olmasının garantisini kimse veremiyor..Demek ki neymiş ne yapıp edip insanları ön yargılı ya da ön yargısız infaz etmemeliymişiz düşünce dünyamızda !!! (Aferim bana güzel bir sonuca vardım ve kendi kendime mesaj vermiş oldum )


Ara Not:Ya Allah aşkına asıl konumdan uzaklaşıyor muşum  gibi bir his kapladı içimi,size de öyle geldi mi ;)


Gerçi alevilerle ilgili haberlerden duyduklarımdan başka zerre kadar bilgim yoktu bunu belirteyim ama yine de nereden oluştuysa onlarla ilgili de duvar gibi ön yargılarım oluşmuş(inanın nedenini bilmiyorum sanırım ön yargıyı moda falan sanıyordum modaya uydum)Hiç alevi tanıdığım olmamıştı üstelik ! Gerçi bir iyiyle genelleme yapılmaz tıpkı bir kötüyle genelleme yapılmayacağı gibi ama; ilk defa bir alevi tanıdığım oldu ve o da tanıdığım en yüreği güzel insanlardan biri, üstelik çok kibar ve tatlı dilli biri (hoş sohbet yani)...İyilik,zerafet,yüreklilik kısaca insanlık dile, dine, ırka,siyasi görüşlere ya da farklı fikirlere sahip olmaya bakmayabiliyor unutmamak lazım (diyorum önce kendime) 


 Bir ön yargı duvarımın da yıkılış törenine sizleri de şahit tutmak  istedim kusura bakmayınız arkadaşlar...ama şahit tutayım ki bir dahakine ön yargılı ön yargılı yazacak olursam belki sizlerden utanır vaz geçerim ;) Di mi ? Di deyin lütfen ;)

Share:

9 yorum:

nursen dedi ki...

di

kahve telvesi dedi ki...

didim ve eklemek istedim... en büyük önyargı kandimize karşı ne yazık ki..zannediyoruz ki hep dogru düşünüyoruz. zannediyoruz ki hep doğru biliyoruz. önce kendimize olan bu müthiş benbilirimyargısını bir kırabilsek....gerisi çok kolay olacak..hayata belki daha hoşgörüyle bakabileceğiz..insanlara karşı daha samimi ve içten olabileceğiz..

eviminnuru dedi ki...

önyargılarını aşmanın hatırına;
canım benim hayırlı cumalar:)

SİHİRLİTORBA dedi ki...

Ne guzel...insaAllah baskalari da boyle seyler yaparlar...

cem dedi ki...

ben buraya "bugüne kadar hiç böyle önyargılarım olmadı, düşüneyim bi, hımmm hatırladığım olmadı" gibi bir şey yazmadım mı?

yazdım, eminim...

evet...

insanlara önyargım olmuştur ama tavırlarından falan. millet, din, o bu konularında olmadı...

Gelibolu17 dedi ki...

Di Canım Di :)

İki gün önce bir önyargı hikayesine tanık oldum,çok içim acıdı,bende zaman zaman önyargılı olabiliyorum istemedende olsa ama lütfen kimse bir başkası hakkında lütfen onu tanımadan,iki çift laf etmeden,bir bardak suyunu içmeden konuşmasın fikir yürütmesin,hani bir hadis-i şerif sanırım "hakkında kesin bilgi sahibi olmadığın şeyin peşine düşme,çünkü göz,kulak,kalp hepsi bundan sorumlu olur" diyorya,,onu sık sık hatırlamamız ve hatırlatmamız lazım,,,çok eksiklerimiz var buda tam anlamıyla İslamiyeti yaşamadığımız içindir bana göre....ama tam anlamıyla İslamiyet derken yanlış anlaşılmasın sonradan onun bunun sapıtmış fikirleriyle ortaya islam adı altında saçma sapan hurafeden bahsetmiyorum,Efendimizin (s.a.v) yolundan gitsek yeterli....
hayırlı cumalar olsun güzel insan sevgiyle kal,,selamlar

Erdi Karadeniz dedi ki...

Bu benzer iki olay yaşamıştım ve böylece ön yargılarımı azaltmıştım. İster istemez ön yargı oluşuyor ama en azından kendimi frenleyebiliyorum artık.

Güzel bir şey bu :)

Di :)

N.Narda dedi ki...

Ülkemizin, geleneklerimizin kötü tarafının bir gerçeği bu maalesef, hepimizde az biraz olan.

Ama iyi bir şey olmuş bu yaşadığın:)

Adsız dedi ki...

Bloğunuzdaki paylaşımlar düşünceli ve ilginç ve bloğunuzu sıklıkla takip ediyoruz. CSS tasarim olarak paylaşımlarınızın devamını dileriz.