5 Aralık 2011 Pazartesi

Pabuç'un Okuma Evi

Sizi bilmiyorum ama ben antika eşya mağazalarında (ya da eski eşyaların satıldığı modern olmayan dükkanlarda) ve kitapçılarda bakınırken zamanın nasıl geçtiğini anla(ya)mıyorum.İstanbul'da yaşamadığım için Sahaflar çarşısını da istediğim zaman gezme fırsatım olmuyor.Sahafları çok sevsem de sırf onun için de İstanbul'a taşınmak istemiyorum. Kitap kokusu ve onlarca yüzlerce hatta binlerce bilgi aktarımı ilgimi çekiyor beni hipnotize ediyor resmen.Kovmayacaklarını bilsem saatlerce durup incelerim kitapları herhalde.Nasıl bir meraksa aklımı başımdan alıyor kitap kokusu ve onca bilgi birikimini gözle görüyor olmam...Sırf bu yüzden ölmeden önce yapmak istediğim ikinci önemli hayalim bir kitap evi açmak.Önce ben okuyacağım sonra satacağım ;) Üstelik müşteriler için oturup dinlenecek ve kahve içip alacakları kitapları inceleyebilecekleri küçük bir köşe bile hazırlayacağım.İlk kahve benden diğerleri müşteriden artık (e malum kitap evi de parayla döner değil mi)Herkesin severek geleceği şirin mi şirin, rahat mı rahat,sakin mi sakin bir yer..Üstelik sahibesi de güler yüzlü ve ilgili biri olacak hatta mekanı kendi evinizin oturma odası gibi de düzenlemiş olacak, sırf siz rahat edin diye...Daha ne olsun ;) 


Gerçekleşir mi bilmiyorum demektense ''gerçekleşir inşaallah''diyorum bu hayalim için.Hem ne güzel olur ya tüm kitap severleri de misafir ederim kitap evimde .İsmi bile hazır ''Pabuç'un Okuma Evi'  Şimdi geriye kaldı kitap evini açacak binlerce lirayı bulma işi ..Yani 4 nal var geriye bir tek atı bulmak kaldı ;) Ya nasip ,Kitap evi açacağım nasibimde varsa at Fizan'da  da olsa  gelir (at burada para anlamında kullanılmıştır hatırlatmış olayım) Gerçi bir Arap atı olsa fena olmaz satar kitap evinin parasını da çıkarırım :)


Hayallerimizi dile sık sık getirmeliymişiz gözümüzde canlandırmalıymışız  ki gerçekliğine daha çok yaklaşabilelim..Aslında para olsa gerçekleşmesi anında da olur ya neeeyse ;) Tamam mühim olan insanlık pardon niyet etmek ama işin gerçekleşmesi daha çok maddiyata da bakıyor ...Hayırlısı diyelim..Siz yine de bana dua edin de açayım ''Pabuç'un Okuma Evi''ni...


Hepimizin hayırlı tüm hayallerinin gerçekleşmesi temennisiyle bitiriyorum yazımı..Yazıyı gülmeden okuyan arkadaşlara teşekkür eder, dualarını özellikle beklediğimi hatırlatırım..


                                                 

Share:

16 yorum:

đerkenαя dedi ki...

Canım öncelikle yazını tebessüm ederek okudum çünkü aklımdan şu düşünceler geçiyordu; acaba tüm kitapseverler aynı hayalleri mi kuruyor? :))

Umarım bür gün gerçekleşir, senin benim ve isteyen herkesin..

Dualarımdasın inşâAllah..

Pabuç dedi ki...

Amin canım..
Kitap aşkı bilgi aşkıyla bağlantılı onun için aynı hayallerin kurulması doğal..Ya kita yazarsın ya da okunmasına vesile olursun :) Benim yazmam imkansıza yakın ama inş okunmasına vesile olabilirim ...

Selam ve dua ile..

Faruk Özcan dedi ki...

Kitap aşkıyla yanıp tutuşan bir başka okuyucu olarak ben de istiyorum böyle bir şey. Hatta kosgeb'e proje kapsamında gönderip kitap kafeyi açacaktım. Ancak dersler ve okul sağolsun zaman ayıramadık. Ama sen açarsan uğrak mekanlarımdan birisi hâline gelebilir. Hadi hayırlısı diyelim o zaman :)

Cihan Bakacak dedi ki...

Ben de bir çocuğun "ben büyüyünce şunu şunu olacağım, şöyle böyle yapacağım" diye anlatırken yüzümüzde beliren tebessümle okudum yazını, çok güzel hayal etmişsin ayrıntıları. İnşallah gerçekleşir ben de 2. kahveyi de içmek üzere misafirin olurum :)Ben istanbuldayım mesafemiz fazla uzak değildir inşallah...

Pabuç dedi ki...

/Faruk Özcan,
inşaallah sen de açarsın seninde kitap sever biri olduğunu biliyoruz :) Rabbim gönlüne göre versin..Gerçi sen mezun olduktan sonra işlerin daha yoğun olacak ama hayırlısı olsun :)

/Cihan Bakacak,
Teşekkürler :) Sana bir sır vereyim FF'den tanıdığım dostlarıma ve özellikle öğrenci kardeşlerime kahve hep benden sınırsız :)evet yakınsın toplanıp gelirsiniz süper de olur :)

Cihan Bakacak dedi ki...

Tamam öyleyse sözleşmiş sayıyorum. Açtığında hatta yardıma ihtiyacın olursa açarken mutlaka davetini bekliyorum. benim de bir 2. el kitapçım var, birkaç kitap alayım diye girince ufacık dükkanda birkaç saatim çok rahat geçiyor. üstelik senin tarif ettiğin gibi oturacak, çay kahve içecek yeri olmasını bırak 4-5 müşteri girse dükkan doluyor :) ama kitap işte çekiyor insanı kendine...

Pabuç dedi ki...

Memnuniyetle haberdar ederim yeterki açılsın :)) Sizlerle şenlenir kitap evi inş :)Var olasınız ..

uzunincebiryol dedi ki...

Hayırlısı olsun, dilerim istediğini en kısa zamanda gerçekleştirirsin, çok beklemene gerek kalmaz inşallah:)

Pabuç dedi ki...

Allah razı olsun,inşaallah gerçekleşir...Sağolasın

Profösör dedi ki...

Bunun kurumsallığını düşüne düşüne rüyama bile girdi diyebilirim. < Kitap Kafe Kültür > Buluşma yerinin, hem işlerliği, hem de işlevselliğiyle ilgili bir doktora tezi kadar değerli ve hayata geçirilirken, ezbere iş yapılmayan, zihniyet değişiminin lokomatifi teşkil edecekprojelerin de neşvi nema bulabileceği bir mekan olacak inşallah. daha iyk açılışıyla medya tarafından tanıtılacak, röportajlar, paneller, seminerler, açıkoturumlar, konferanslar bir dizi aktiviteler takvime bağlanmış olacak. yoksa eski bir anlayışla klasik tip işleyen bir yar olmayacak. Kitap inancı kuvvetlendiren, İnsan hayatındaki kuşkuları, inançsızlığı, kökten tedavi eden, bilgileriyle bizi bilinçli bir insan olmamızı sağlayan en yakın dostumuzdur.

Bilinçli insan bilinçli bir kul olarak tanımlarsak, bilgiyi yediden yetmişe yayma adına, pratik çözümlerle halkımızın karşısına dimdik ve sorumluluk bilinciyle çıkılırsa, bunun verdiği mutluluk ve huzur hiçbir şeye değişilmez. Şimdiden takdir ve tebrik ediyorum. Allah yar ve yardımcımız olsun

Pabuç dedi ki...

/Profösör,
Allah nasip eder de kitap evini açabilirsem aklımda çok güzel şeyler var :) Hakkımda hayırlısıysa en kısa zamanda gerçkeleşmesini nasip eder umarım Allah...

Güzel yorumunuz için teşekkürler..Her türlü desteğiniz için de tabi...

dua ile..huzurla kalın inşallah

SİHİRLİTORBA dedi ki...

Pabuç böyle bişeye gülünür mü yaaa aşkolsun...İnşaAllah hayırlısıyla hayallerine bir an önce kavuşursun.inşaAllah bana da gelip kitap almak ve seninle güzel sohbetler etmek nasip olur canım...sevgiler...(of yaaaaa bu çok tatlı çok güzel bir hayal )

Pabuç dedi ki...

Hayal ederken bile mutlu oluyorum bunları :) Nasipse gerçekleşir inşaallah ..Ömrüm ve param yeterse bir gün açılış yapıp sizleri de davet ederim inşaallah :)

Eda Coşkun dedi ki...

Yazdını okurken inanamadım. Bugün aynı bu tarifle Kosgeb'e başvurdum, Umarım beni dinleyenlerde gülmezler... Bu tarz bi mekanın sadece Boston'da olduğunu okudum, demek ki tek değilmişim bu hayali kuran. Lise yıllarımdan beri aklımdadır benimde. hayalimizdeki tek fark kitap ücretlerini pahalı buldukları için okumayan insanlara yönelik cüzi bir ücretten kitapları kiralamayı düşünüyorum. Kosgeb sonuçları yarın belli olacak. Benim için de dua edin. dediğin gibi en büyük sorun maddiyat. Konya Ereğlide'yim kitap okuma evimi açtığımda herkesi beklerim...

Pabuc dedi ki...

/Eda Coşkun,
hayırlı olsun umarım açarsın Konya ya gittiğimizde memnuniyetle uğrarız.Kaça mal olduğundan bizleri de haberdar et olur mu :)

Sevgiler..

Ramazan Aksoy dedi ki...

Rabbim atı da bulmanı nasip eder inşaallah.İnsanları ayakta tutanda hayalleri gegilmi zaten bu kadar yazmaya meraklı birinin kitap hayali kurması kadar dogal ne olabilirki.Olurda bir gün hayalini gerçekleştirirsen mutlaka haberimiz olsun bir hayırlı olsun ziyaretine geliriz senin hayalini kurdugun bir kitapevinin muhteşem bir dekarasyonu olacagından eminim sessizligin yanında kitaplarla dolu otantik bir mekan eminim aradıgım huzuru kısa bir süreligine tatmama vesile olur.Bu kadar hatırımız olurmu buna layık görürmüsün bilemiyorum ama hayırlısı diyelim.