2 Kasım 2011 Çarşamba

Dünya Cennet Olsa!

Hayalini kurduğum gezileri yapabilsem,kitap evi açma hayalimi de gerçekleştirmiş olsam..Kendi kitabımın basımını görsem sevilen bir yazar olsam.Arkadaşım da hayalini kurduğu o eve sahip olsa.Bir diğeri tüm borçlarını ödemiş olsa.İstediği mesleği yapamadığı için yıllardır üzülen arkadaşım mesleğini yapmaya başlasa ve istediği yerlere gelse.İşsiz insanlar iş bulsa ve ummadıkları kadar da çok para kazansa.


Maddi sıkıntı diye bir şey olmasa.Savaşa neden olan sebepler ortadan kalksa kötüler kendilerini insanlık için hayır işlerine verse!Zenginler paylaşmayı bilse, biriktirmek kadar yardımlaşmayı da önemsese.Dedikodular kalksa, kimse kimsenin kuyusunu kazıp üste çıkma yarışında olmasa! İnsanlar bir birilerine daima saygılı olsa,kurallardan çok  saygıdan dolayı düzen olsa! İstediğimiz her şey olsa istemediklerimiz de bizlerden uzak olsa..Her insanın istediği olsa, hayaller hayal olmaktan çıksa gerçek olsa!


Bencillik olmasa,kimse kimseyle uğraşmasa,herkes mutlu olsa,her dilek gerçekleşse .Herkesin mükemmel hayatı olsa ! Dünya nasıl olurdu?Karışıklık olur muydu olmaz mıydı? Bu günden farklı bir ortam olur muydu gerçekten ? 6 milyar insanın her istediğinin olduğu bir Dünya nasıl olurdu?Dünya'ya gelmiş olmamızın  bir anlamı kalır mıydı?


Dünya öyle ya da böyle imtihan mekanından başka bir şey değil..Kötülükler de iyiliklerde, güzellikler de çirkinlikler de bizim sınavımız için var.Biz yolumuzu çizelim ve o yolda ilerleyelim diye..Karınca misali safımız belli olduktan sonra o yolda her türlü zorluklara göğüs gerip ilerleriz..Hangi yolu seçtiğimizdir önemli olan..Bazen farklı yollara da saptığınız olabiliyor bu yolculuklarda o zamanda asıl yolunuza geri dönmek için hiç kapanmayan bir geçiş kapısı verilmiş bize  o da Tövbe/Dua ..! Eğer yanlış yönlere saparsak,doğru olana geçiş yapmak için her daim açık kapı! İnsanlık için en büyük nimet...


Hayat hiç kimse için güllük gülistanlık değil ki bizim için olsun.Herkesin kendince sıkıntıları vardır muhakkak ve herkesin derdi kendine büyüktür.Kimi,nefsini köreltmek için sınanır,kimi maddi açıdan sınanır, kimi ilmiyle, kimi cehaletiyle, kimi zekasıyla,kimi de inancıyla...Hepimizin imtihanı farklı, önemli olan karşısında nasıl cevap verebildiğimizdir.Sıkıntılar,dertler küçümsenemez bu yüzden...Hatalarımızı eze eze bitirip onlardan kurtulmaktır bizim asıl amacımız..Hatalarımızı düzeltmek , samimiyetle şükretmek,Allah'tan gelene sabretmek bizim görevimiz...Eksikliklerimiz olacak ki nimetin kıymeti bilinsin ve insan şükretmeyi öğrensin...


Gerçi düşünmek denen nimeti kullanmazsanız daha rahat da yaşaya bilirsiniz bu dünyada! Helal haram demeden yer, kul hakkı gözetmeden kendinize çekerseniz ,mazlumları ezip yükselmeye çalışırsanız rahatınıza rahat katarsınız ve dünyayı kendinize cennet hale getirir sonrasını da düşünmezseniz çok da iyi (!) yaşarsınız.Ölümün bir geçiş olduğunu bilmeyip sadece yok oluş olarak algılayanlar, kendinden başka kimsenin hakkını gözetmez,ne yaparsa ne kazanırsa kendisine kar olarak düşünür ve birilerini de ezerek ilerler bu uğurda...


Fakat; inançlı biriyseniz sürekli düşünürsünüz;yerken, içerken,çalışırken-çalıştırırken, bakarken,gezerken,ağlarken,beklerken,izlerken hatta gülerken bile düşünürsünüz..Çünkü bilirsiniz ki dünyaya eğlence için gelmemişsinizdir, bir takım sorumluluklarınız vardır ve bunun için her anınızda dikkatli olmalısınızdır.Bu gün yaptıklarınızın ya da yapmadıklarınızın hesabı bir gün mutlaka verilecektir. Bu gerçekle yaşadığınızda kötülük namına bir şey yapmamak için elinizden geldiğince dikkatli davranırsınız!


Kul bilinci insanı kötüden uzaklaştırır ve samimi bir inançla iyiye yaklaştırır.Biz iyi olmak adına adım attıkça O'da bize bu yolları açacaktır.Hayatın imtihan mekanı olduğu bilincindeysek zorluklara göğüs germek daha kolay olacaktır.İsyan etmeden başa gelen musibetler(ki ben bu kelimeyi de sevmem )
karşısında kul bilinciyle sabredersek bir gün mutlaka mukafatını göreceğizdir(inşaallah) Bizler kul olarak;şükür,fikir ,zikir doğrultusunda hayatımızı şekillendirmeli ona göre yaşamalı ve her durumda sabırlı olmalıyız...Çünkü doğru olan bu,bize çoğu zaman zor gelse bile..

Share:

11 yorum:

yüreğimdeki yağmurlar dedi ki...

Çok güzel yazmışın teşekkürler

Pabuç dedi ki...

Ben teşekkür ederim okuduğunuz için..

Aѕαннαяα dedi ki...

Yürekten bir amin diyorum dualarına. Çok güzel bir yazı olmuş. İçime ferahlık geldi.

Selam ve Dua ile..

Gelibolu17 dedi ki...

Keşke...

Pabuç dedi ki...

/Aѕαннαяα ,
Allah razı olsun..Sizden bunu duymak çok hoş..Rabbim yüreğinizdeki tüm sıkıntıları gidersin inşaallah

/Gelibolu17,
Rabbim her şeyin hayırlısını versin hepimize inşaallah..

Peri Tozu Fotoğraf dedi ki...

İnşallah yüreğinizden geçen tüm dualar hayırlısı ile kabul olur… Allah isteyip, emek harcayanın yanındadır, unuttuğumuz daha sık hatırlamamız gereken şey tevekkül heralde… Ne zaman içim sıkılsa, hep aynı şeyi hatırlamaya çalışıyorum.

Pabuç dedi ki...

/Peri Tozu Fotoğraf ,
amin Allah razı olsun, hepimizin hayırlı tüm duaları kabul olsun nişaallah..Tevekkül öyle büyük bir nimet ki..Bizi ayakta tutan en büyük güçlerden biri..Teşekkürler yorum için :)

Adsız dedi ki...

Ne güzel yazmışsınız. Her satırını hissederek ve paylaşarak okudum. Kaleminize yüreğinize sağlık. İyi geldi açıkçası. Sevgilerle kardeşim...

Pabuç dedi ki...

#Kalemzâde,
Teşekkürler sizlerden böyle sözler duymak beni mutlu ediyor inanın..Güzel yazmaktansa düşüncelerimi/duygularımı aktarabiliyor muyum o önemli benim için..Sizin yorumlarınızda anlaşıldığımı hissetmek güzel..Sağolun...

SİHİRLİTORBA dedi ki...

pabuç çok çok güzel bir yazı olmuş...biliyor musun benimde böyle altkatı kitapçı üst katı kafe olan bir yer açma hayalim var...belki hiç gerçek olmayacak ama bunu hayal etmek bile çok güzel,tabi imtihanlarımızı kabullenebilmke de ;)

Pabuç dedi ki...

İnşaallah gerçekleştirirsin bu hayalini..Ben ümidimi hiç yitirmiyorum bu konuda :) İstersen ortak açalım kitap evini :)

Sevgiler canım..