Ana içeriğe atla

Sevgi Neydi!!

  Sahi, neydi sevgi? Bir çuhayı ipek görebilmek miydi; toprağı amber niyetine koklamak mı ? Sureti sirete, arazı cevhere, bedeni ruha köle eylemek miydi sevgi? Sevgi bir iyilik miydi, sevkatli bir cümlecik mi? Neydi sevgi,dış mıydı , yoksa iç mi; zahir miydi, yahut batın mı, kalıp mıydı ya da can mı? Var olmak mı, varlıktan geçmek mi?..
...Açıkken gözbebeğimize yerleşen de, göz yumduğumuzda gönlümüze sızan da sevgi değil miydi bir vakitler? Bir dudağın kıpırdanışından yanağımıza akseden pembelikler, utanmalar sevgi değil miydi? En son ne zaman kızarmıştı yanağımız, hatırlayanınız var mı ? Uykumuzu en son ne zaman terketmiştik sevgiyi düşünmek adına? En son sevgi şiirini hangi gece okumuştuk?
...SEvgi bir aıydı heralde,bir kederdi,kah hüzünle, kah mutlulukla hatırlanan.Belki de sabırdı sevgi,affetmekti,gelecek günler adına.SEvgi sınanmaktı adl-ı ilahi'de ve sınavı geçmekti ercesine.Sevgi bir tevbeydi,nasuh kisvesinde;bir dirilişti nefsi öldürerek.Sevgi bir iyi ad bırakmaktı fena yurdunda.Ömür geçer de ad kalır..

Alıntı :Kitab-ı aşk İskender Pala

Yorumlar

gereksiz adam dedi ki…
sevgi mi?

sıkmayan, kaçırtmayan, sorgusuz sualsiz kapısını açacak bir yer,

bir kişi,

bir.....

sahi, sevgi neydi?
Profösör dedi ki…
Sevgi; kainatın yaratılışına sebeb olan, Allah'ın habibim dediği Hazreti Muhammed'e duyulan yakınlık demektir. "Levlake Ya Muhammed"
b. dedi ki…
sevmek bir yeterlilik bence, bir beceri, bazısının eline çok yakışıyor, bazısı elinde bile tutamayıp düşürüyor, kırıyor. sabit bir kavram değil sevmek, devamlı şekil değiştiriyor, bizimle beraber değişiyor. iyi, kötü ya da beceriksizce de olsa en azından denemek lazım. sevgisizlik en kötüsü. emeğinize sağlık, çok güzel olmuş.
sekeral dedi ki…
sevgi hissedilebilen ama kelimelerle ifade edilemeyen birşey sanırsam.. ne zaman yazmaya çalışsam tam tanımını yapamam.. ne zaman tanımını okusam, tam olarak karşılığı olduğunu hissedemem.. en yakın tanımı ise; "boşluğu dolduran şey" der sonra da susarım : ))
üryan dedi ki…
bunlar okuduğum en güzel ve en gerçek sevgi tanımlarıydı sevgili papuç..

sevgi bunlardı..
hepsiydi.. zaman zaman biri diğerine ağır bassa da sevgi dediğimiz bütün bunların hepsiydi..

dersen ki dem hangi demdir diye:

Sevgi bir tevbeydi,nasuh kisvesinde;bir dirilişti nefsi öldürerek.Sevgi bir iyi ad bırakmaktı fena yurdunda.Ömür geçer de ad kalır..


-heyy ağlattın beni sabah sabah.. aslında ağlayasım vardı da bahanem oldun belki de-
Derviş dedi ki…
Sevgi, Onun için cennetten kovulmayı göze almaktır Adem Gibi

Sevgi dikenlerinin batacağını bile bile güle dokunmaktır Bülbül gibi

Sevgi, her sabah Bilgisayarı açıp okuduğun ve yorum bıraktığın bir blogtur, Benim gibi

İyi ki varsınız....
name-i nur dedi ki…
Sev beni seveyim seni değil; sevgi karşılıksız katıksız olmalı...

"Sevgi yangın gibidir; yaşaması için büyümesi gerekir.O yangına her şeyini atacaksın..."

sevgiyle:)
hayırlı cumalar..
Antipatik Yazar dedi ki…
Sevgi bu işte! Söylediklerin papuç! Yoksa sevgi Papuç'un ta kendisi mi(ymiş)? :)
Anlayamazsin dedi ki…
selamun aleykum,sevgi konusuna deginmeyecem:))

patatis hasliyorumda,patates salatasi yapacam,gelde yiyelim diyecektim:)))

ugrasma bu askla sevgiyle,kadin erkekle.omur biter bu tartismalar gene bitmez:)))

kim kimi seviyorsa sevsin:)))


hayirli cumalar diliyorum:)

Bu blogdaki popüler yayınlar

Bir Öğretmenimizle Eğitim-Öğretim Üzerine Röportaj

Röportaj: Pabuç - Aslı Öğretmen
Sevgili blogger dostlarım; Bundan böyle bloğumuzda röportajlara da yer vereceğim.İlk konumuz toplum olarak geleceğimizin oluşmasında temel taşlarımızdan olan eğitim-öğretim kurumlarımız  ve sorunları. Ne yazık ki; eğitim sisteminin çarpıklığından doğan sorunlara temel çözümler getirilmez ise, geleceğimizin risk altında olduğunu söyleyebiliriz. Çocuklarımızın, kimlik, kişilik, kariyer sahibi olmalarını bunun yanında insanlık idealinde hizmet etmelerini esas alan müfredatların öğretim ve eğitim alanında reformların yapılması gerektiğine inanmaktayız. Bu reformlar  ancak zihniyet değişiminin yapılmasıyla gerçekleşebilecektir. Yaşadığımız şehirde, bir ilköğretim okulunda  öğretmenlik yapan bir öğretmenimizle, eğitime dair kısa bir söyleşi gerçekleştirme fırsatı yakaladık.  Fen Bilgisi öğretmenliği yapan "Aslı Öğretmen" bizim ricamızı kırmayarak söyleşi sonrularımızı blog okuyucularımız için bize içtenlikle cevaplandırdı. Bundan ötürü kendisine teşe…

Gözlerim Dalıyor

Gözlerim dalıyor içimde var olan uzaklara.... Noktasını koyamadığım cümlelerime ve ünlemi eksik olmayan düşüncelerime...
Gözlerim dalıyor, Yaşantım içinde bir tarafa ötelediğim Hayallerime..
Gözler dalınca bir tanıdığın gelir derler büyükler, Benim gözlerim dalıyor; beni ben yapan düşüncelerime,sevinçlerime,tebessümlerime..
Gelin ve hiç gitmeyin! Yaşadıklarımın yanında siz de hep yer alın; ötelediklerim,düşüncelerim,tebessümlerim,hayallerim... Beni ben yapan hislerim...


Teşekkürler Rabbim !..

En eski günlerden başlamayacağım bu sefer zira yaş artık tamamen kemale erdi sayılır eskilerden de iyice bi uzaklaştım...
Öyle :" Bir Kasım akşamı doğmuşum..." gibi tamamen klişe şeylere de başvurmayacağım söz!.

Eskiyi yad ettikçe içimi acıtan gerçekleri hatırlıyorum onun için herkesin sürekli dile getirdiği şeyi yapıp anın içinde yaşamaya çalışıyorum, zaten hayal kurmayı yıllar önce bırakmıştım: hayatın gerçekleriyle hayallerimin uyuşmadığını fark ettiğimde..

Çok güzel bir ailem oldu büyürken ve dünyada arayıp bulamayacağım denklikte de bir sevdiceğim ve canlarım...çok şükür ,hep şükür ,sonsuza kadar şükür...

Hayat işte öyle ya da böyle geçiyor herkese ayrı mekanlar ayrı ortamlar ayrı yardımcılar ayrı düşmanlar ayrı imtihan soruları verilmiş herkes bir telaşın içinde yaşayıp gidiyor..Felsefik şeyler yazmak istemiyorum tüm roman olmaya aday hayatlara saygımı sunuyorum buradan ....Yaşayın la yaşayın son nefesinize kadar doyasıya...Gülümseyin, kızın bağırın çağırın sonra pişma…