15 Eylül 2009 Salı

Yolculuk Hikayesi...

   Delikanlı odaya girdiğinde nefes nefeseydi.Yaşlı adama selam verip: -''Beni çağırmışsın hacı amca!''dedi.'''Bekletmemek için koşarak geldim.'' Yaşlı adam,onu şevkatle kucakladıktan sonra,köşedeki sedire oturarak:-''Mehmet'im'' dedi.''Biliyorsun sen benim sırdaşımsın.Hele hele rüyalar konusunda'' Delikanlı: ''Biliyorum hacı amca'' diye atıldı.''Yine rüya gördün öyle değil mi?'' İhtiyar adam,bakışlarını ondan kaçırırken: ''Rüyalarım artk beni bile korkutuyor!''dedi.''Dün gece gördüklerim sizlerle ilgiliydi.'' Yaşlı  adam,misafirinin meraklandığını fark etmesine rağmen aldırış etmiyordu.Bir bardak suyu ağır ağır yudumlarken: ''Evinizden birinin vefat ettiğini gördüm''diye devam etti.''Buna benzer rüyalarım,bir haftada çıkmıştı.'' Delikanlı: ''Dayımın kanser olduğunu biliyorsunuz'' dedi.''Allah ömür versin ama günden düne eriyor.''
   İhtiyar adam ,raftaki lokum kutusuna uzanırken,ne yapılması gerektiğini anlatmaya başladı.Ölüm elbette önemli bir şeydi.Ama ondan da önemlisi,imanı kurtarmaktı.Yaşlı adam dünyanın bir ''imtihan yeri'' olması sebebiyle,şeytanın vefat etmek üzere olan her insanı aldatmak istediğini;bunun için de Allah'ın,ahiretin, cennet ve cehennemin olmadığına dair vesveseler verdiğini uzun uzun anlattı.Kısacası,şeytana aldanmamak için,kuvvetli bir imanı elde etmekten başka çare yoktu.Yarım saatlik bi sohbetten sonra ,takip edilecek yol ortaya çıktı.İhtiyar adamın gördüğü rüya,elbetteki bir sır gibi saklanacak ve onun anlatacağı veya kitaptan okuyacağı iman hakikatleri, bir ''yolculuk hediyesi'' olarak hasta adama iletilecekti.
   Teklifin uygun bulunmasından sonraki günler,gecenin ilerlemiş saatlerine kadar devam eden''hızlandırılmış bir öğretim''e dönüşür.Mehmet,Allah'ın varlığına,Peygamberimizin Allah rasulü olduğuna ve tekrar yaratılışın kolaylığına dair delilleri hiç vakit kaybetmeden dayısına naklediyor ve birçoğunu yeni öğrendiği bu hakikatlerle,onun mutlaka kurtulacağına inanıyordu.
   Rüya bir hafta sonra gerçekleşti.
   Yaşlı adam,bir kazada vefat eden genci kendi elleriyle kabre yerleştirirken: ''Mehmet'im! diye hıçkırıyordu.Benim güzel evladım.Gördüğüm rüyadaki o kişinin sen olduğunu,nasıl söyleyebilirdim?''

Dip not:'' Hayatın İçinden '' kitabından alıntıdır..
Share:

3 yorum:

mit dedi ki...

Off... Çok feci bir hikayeymiş bu be? :( Üzüldüm valla delikanlıya. Bu arada hacı amca bir bardak suyu götürüverdi valla ramazan ramazan... :)

devenin_bale_papucu dedi ki...

@mit evt ya benim de çok hoşuma gitti bu hikaye onun içinde güzel dostlarla paylaşayım dedim...bu arada yaşlılık ya unutmuştur,unutularak yemek içmek Allahın armağanıdır:)

ŞANSLI dedi ki...

İlginç bir hikaye!
Sevgiler...