7 Eylül 2009 Pazartesi

Yalnız Senden Yardım Dileriz..!

"Tevekkül, dine veya dünyaya ait herhangi bir hususta, insan olarak bizim alabileceğimiz bütün tedbirler alındıktan, konu ile ilgili tüm girişimler yapıldıktan sonra, o işin neticesinin Allah`a bırakılmasıdır."

"Tevekkül, insanın kendine yüklenen bütün görevleri yaptıktan sonra işin sonucunu Allah`a bırakması, O`nun yaratacağı neticeyi güven ve rızâ ile karşılayıp, insanlardan bir beklenti içerisinde olmaması; kısaca Allah`a güvenip, âkibetinden endişe etmemesidir."

(Bu adresinde daha ayrıntılı bulabilirsiniz)

Ebû Hureyre (r.a.) Resûlullah'ın şöyle buyurduğunu haber vermiştir: "Kuvvetli mü'min, Allah Katında zayıf mü'minden daha hayırlı, (daha üstün) ve daha sevimlidir. (Bununla beraber) her ikisinde de hayır vardır. Sana yararlı olan şeyi elde etmeye çalış. Allah'dan yardım dile ve asla acz gösterme. Başına birşey gelirse, ''Eğer (keşke) şöyle yapsaydım, şöyle olurdu!'' diye hayıflanıp durma. ''Allah'ın takdiri bu. O, ne dilerse yapar.'' de. Çünkü "eğer (keşke)" kelimesi, şeytanı memnun edecek işlerin kapısını açar.
(Müslim, Kader 34. Tercüme: İsmail L. Çakan, Hadislerle Gerçekler, Erkam Yayınları, İstanbul 1990, s.231)

    "Mümin kişinin durumu ne kadar şaşırtıcıdır ! Zira her işi onun için bir hayırdır. Bu durum sadece mümine hastır, başkasına değil : Ona memnun olacağı birsey gelse şükreder, bu ise hayırdır: bir zarar gelse sabreder bu da hayırdır."
(Suheyb Ibnu Sinan r.a. kutub-ı sıtte, 2. Cilt , Sf. 208)

    "Ey Ebû Hureyre! Allah'tan başka hiçbir şeye ümit bağlama. Allah'a tevekkül eyle. Bir arzun varsa Allah Teâlâ Hazretleri'nden iste. Allah-ü Teâlâ'nın âdet-i ilâhiyyesi (işi, kânunu) şöyledir ki; herşeyi bir sebep altında yaratır. Bir iş için sebebine yapışmak ve sonra Allah Teâlâ'nın yaratmasını beklemek lâzımdır. Tevekkül de bundan ibârettir."
(Hadis-i şerif-Ey Oğul İlmihali, http://www.kuranikerim.com/dini_sozluk/ds_t3.htm)


                                      ALLAH HERŞEYİN İYİSİNİ BİLİR!!
Share:

4 yorum:

sihirlisepet dedi ki...

şu zamanda insanoğlunun ne kadar da az yaptığı birşey tevekkül etmek.oysaki maddi-manevi huzur kapısıdır tevekkül...Allah hepimize nasip etsin.amin.

mit dedi ki...

Hep söyleyip bir türlü yapamadığım şey...

siyah kelebek dedi ki...

Allah herşeyi benden dileyin ve isteyin diyor.. Ama bizimde mücadele etmemiz lazım hayattaki yapabileceğimiz şeyleri yaparak..Artık bizim yapacağımız bir şey kalmadığı takdiride Allah'tan yardım dilemeliyiz..Bİz hiç mücadele etmeden sadece oturup Allahtan istersek oda günah tır..Allah dualrımızı kabul etsin inaşşalh

devenin_bale_papucu dedi ki...

yorumlar için teşekkürler...@siyah kelebek zaten tevekkül de hiç birşey yapmadan Allahtan beklemek değildir..hadisleri okuduysanız farketmişsinizdir..Önce elinden gelen gayreti gösterip sonrasında hırslanmamaktır bir nevi..KEndine düşeni yapıp devamını Allahtan beklemek..Sevgiler..