27 Ağustos 2009 Perşembe

Kalbim temiz yetmez mi!

  TRT'nin sahur programına takılıyorum:) bu Ramazan..Ben ki TRT nin programlarını artık severek izliyorum demekki bi değişiklik var bu televizyonda:))Resimde görmüş olduğunuz zatı muhterem orda da yazıldığı gibi Yusuf Özkan Özburun....Sahur programının sunucusu..
   Ama  konumuz bu zatın şahsını tanıtmak değil...Dün akşamki konuğu da Cemil Tokpınardı(yandaki resimdeki zatı muhterem olur kendisi de)..Konu tabiki namazdı ve bir ara konu kalp temizliğine geldii...Benim kalbim temiz deyip ibadetlerimizi gözardı etmekten bahsedilirken Cemil bey çok güzel bir cümle kurdu,bu yazıyı yazmama sebep olan cümle şuydu:''Bu dünyada gelmiş geçmiş   kalbi en temiz olan İNSAN(S.A.V) sabahlara kadar  namaz kılıyordu''varın siz düşünün 'kalbim temiz deyip ibadetlerimizi boşlamamızın neticesini'Bu cümle insanı yerin dibine sokacak kadar acı bir gerçek...İbadetlerimizi öyle şeyler için gözardı ediyoruz kii vah halimize kelimesi bile yeterli değil ayıbımıza...PEygamber efendimiz son nefesinde bile bizim için(ümmeti için)duada bulundu ama biz O'nun tebliğini yaptığı dini yaşamıyoruz yada işimize geldiği gibi yaşıyoruz...Fazla uzun yazmayacam yazımı Cemil bey çok güzel dedi zaten...
    Sağlıcakla ve huzurla kalın (güp)güzel insanlar....
Share:

7 yorum:

Quaresma7 dedi ki...

Bu konuyla ilgili birşeyler karalamıştım zamanın birinde. Ondan dolayı tekrardan konuya girmeye hacet görmüyorum:)

http://islambuyukleri.blogspot.com/2009/07/benim-kalbim-temiz.html

"O, sizi daha topraktan yarattığı zaman ve siz annelerinizin karınlarında bulunduğunuz sırada (bile), sizi en iyi bilendir. Bunun için kendinizi temize çıkarmayın. Çünkü O, kötülükten sakınanı daha iyi bilir." (Necm, 32)

mit dedi ki...

Bunu ben de başka bir yerden duymuştum ve duyduğumda başımdan aşağı kaynar sular dökülmüş gibi hissetmiştim. Ne kadar da yetersiz görünmüştü yaptıklarım... Şimdi burada okuyunca yine aynı hislere kapıldım.

devenin_bale_papucu dedi ki...

@Quaresma7 evet okudum sen bu konuyu işlemişsin Allah razı olsun..ben de programı izlerken Cemil beyin lafı çok hoşuma gitti ve yazmam gerek diye düşündüm blogda..

@mit aynen ben de öyle...bir de programda ''EFENDİMİZ evinize gelse ne yapardınız?'' konusu geçti dedilerki aceba neleri saçlardık EFENDİMİZ evimize geldiğinde dediler ..Ben hiç bişey saklamazdım yeterki içeri girse diye sevinirdim ama utanırdım tabi onun benden istediği ümmet olamadığım için:( O bizim için gözyaşı dökerek sabahlayan bir PEYGAMBERKEN, biz Onu kendiize örnek almaktan aciziz..

sihirlisepet dedi ki...

günümüzde maalesef bir kesim(o kesimin hangi kesim olduğunu söylemeye gerek yok)dinimizi ve toplumumuzu bilerek ve isteyerek dejenere etmek için çalışanlar var.yine maalesef ki bizlerde buna sonuna kadar alet oluyoruz...üzgünüm.Allah hepimize hidayet versin.amin...

Asabi Şirine dedi ki...

ah ne kadarda doğru söylemiş, biz hep göz ardı ediyoruz bir şeyleri ve kalp temizliğinin arkasına sığınıp ibadetlerimizi boşa çıkarıyorz.

bu güzel yazı için teşekkürler.

şirinem dedi ki...

Ne kadar güzel söylenmiş bir söz ama kaç kişi verilen sözleri tutabiliyor hep bahanelerimiz hazır sadece kalp temziliğiyle olmuyor bazı şeyler müslüman olmanın anlamını bazen unutuyoruz :(

by ene dedi ki...

Allah Razı olsun güzel bir yazı..

Bu kalb temizliğini genelde ameli hayatı olmayanlar kullanır..

Zira Kur'an-ı Kerim ile bağı olan bir insan bilirki amelsiz bu tarz bir yaklaşım züürt tesellisidir..

Peygamber efendimiz (sav) Allahdan en çok korkan ve O'na en çok ibadet edendi , ve ''Levlake ''yanı sen olmasaydın.. hitabına mazhar olduğu halde (devamı= sen olmasaydın alemleri yaratmazdım )Ne Ameline güvenmiş ne de işi ihtimallere bırakmış..

Zaten devekuşu olmayan her müslüman ( devekuşu na demişler deveysen yük taşı; yok demiş ben kuşum .. o halde Uç demişler ; yok demiş ben deveyim..)Kendini ovutacak kandıracak yalanlar bulmak yerine '' Emredildiği gibi dost doğru ''olmak için gayret eder..


Zaten bizlere yapamayacağımız şeyler yüklenmemiş..

Ama kendimiizi kalbimiz temiz, yada herkes bu asırda böyle gibi masallarla uyutursak zararı sadece bize olur... kabre tekbaşımıza gireceğiz ve amelimizden başkasını görmeyeceğiz..


O tıfıl (küçük )iken derdi ÜMMETİ ÜMMETİ..
Sen kocaldın (yaşlandın) terkedersin SÜNNETİ..

demişler..


Kalbi en temiz olan o zatı muallaydı.. ve Allah dan ençok hicab duyan ve itaat eden de oydu..

Rabbim Onun hürmetine bizde bağışlasın..