12 Haziran 2009 Cuma

okuyun okuyun muhakkak okuyunn :)

.Salâten Tuncîna
Allâhumme salli alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âl-i seyyidinâ Muhammedin salâten tuncînâ biha min cemîil'ehvâli vel'âfât. Ve takdîlenâ bihâ cemîal'hâcât. Ve tutahhiruna, bihâ min cemîis'seyyiât. Ve terfeunâ bihâ âledderacât. Ve tubelliğunâ bihâ eksal'ğâyât, min cemî'ilhayrâti fil'hayati ve bâdel'memât. Hasbunallâhu ve nî'mel vekîl, nî'mel mevlâ ve nî'men'nasîr.

Manası: Ey Allah'ım! Efendimiz Hz. Muhammed'e (S.A.V.)aline (ve ümmetine) öyle bir salatu selam eyle ki, O salatu selam ile bizi tüm endişelerden, korkulardan, felaketlerden, muhafaza eyle. O salatu selam ile tüm hacetlerimizi ihsan eyle. O salat ile bizi bütün kötülüklerden temizke. O salat ile bizi en yüksek derecelere yükselt. Gayelerin en son, en yüksek makamına bizi onunla ulaştır. O salat ile hayat ve ölümümüzden sonra da bizi tüm hayırlara kavuştur. Yüce Allah, bize kafidir. O ne güzel vekil, ne güzel koruyucu ve ne güzel yardımcıdır.
Share:

10 yorum:

mit dedi ki...

Sıkıntılı ve tehlikeli zamanlarda bu salavati okuyanlar dünya ve ahiret sıkıntılarından kurtulur. Bir hacet için okunursa şimşek gibi tesir eder.
Huzurlu olmak istiyorsanız sık sık okuyun.

-Arif Pamuk

allımorlu dedi ki...

salati tuncina ve tefriciye,okumak çok faydalı ve sayıları var, belli bir adette okunması gerekir diye biliyorum.

devenin_bale_papucu dedi ki...

@allımorlu, sayılara karşı bir şphem var ama evet bu salavatların çok çok okunması taraftarıyım çok güzel dualar ve Efendimizin adını anmak çok güzel...
@mit, bilgilendirme için teşekkrler

KONHAF dedi ki...

Sürekli okuduğum bi dua her namazın ardından çok güzel... Bizim mahalle camii iki hafta bana emanet hoca izne ayrıldıda camidede sabah namazlarını kıldırdıktan sonra sesli bi şekilde okuyorum hep beraber amin diyoruz:) Konya'da adet olmuş sabah namazında farzın selamı verilir ve Salâten Tuncîna duası okunur.. başka yerlerde de varmı yöresel mi?

devenin_bale_papucu dedi ki...

her namazdan sonra okuyorsun demek @KONHAF :) Allah kabul etsinnn..Kabede yapılan dualara karışsın aminleriniz inşaallah..Sağlıcakla kal ..

? dedi ki...

Arkadaşlar salaten tuncina duası ile peygamber efendimiz s.a.v. ahirzamanın yani yaşanılan dönemin şerrinden Allaha'a sığınmıştır.
Maneviyat büyüklerinden Ebu Musa, fırtınalı bir havada gemide imiş. Müthiş bir fırtına gemiyi batırmaya ramak kaldığı sırada Peygamber Efendimize iltica etmiş
Ya Resulallah, gemimiz batacak, içindeki bunca masumlar suya gark olup ölecekler. Lütfen bize bir kurtuluş çaresi göster..
O sırada kulağına şöyle bir hitap vaki olmuş, Ey Ebu Musa Tüncina duasını okuyun Yani, kurtaran duayı okuyun, kurtaran duayı...
Demiş ki Ya Resulallah, bu Tüncina duası hangisidir, biz bilmiyoruz?
Efendimiz (sav) bugün namazlardan sonra okumakta olduğunuz (salaten Tüncina)yı okumuş, bunu okuyun, diye tenbih buyurmuş.
Gemide ki yolcular hep birlikte bunu Ebu Musa'dan öğrenip okumuşlar, fırtına dinmiş, sağ salim karaya ayak basmışlar.paylaşım için bir kez daha yüregine saglık:)

devenin_bale_papucu dedi ki...

Ben de verdiğiniz bilgiler için teşekkürederim :)

mavi yesil kukuletalı cüce dedi ki...

bizim imam çok severbu duay ıher namaz sonrası okur, yanı gittiğim her namazda okurdu demek lazım:)

Quaresma7 dedi ki...

Sonuna..

Gufrâneke Rabbena (Rabbimizin affına sığındık) ve İleykel Masîr (Dönüş ancak Sanadır).

Eklerdim ben. Öyle öğrettiler bize:). Öğrenci evimizde cematle kıldığımız Farz namazlarından sonra okurdum. Herkese ezberletmiştim artık okuya okuya. Umulurki Allah katında kabul görmüştür. Şurada bir kişinin okumasıyla senin kazandıklarını hayal edemiyorum. Eline sağlık. Okuyan dillere sağlık.

[Öğrenci evimiz herhangi bir tarikata bağlı olmayıp kayseriye yolu düşeni misafir olarak ağırlayabilirim. Böylece teftişte etmiş olur:)]

devenin_bale_papucu dedi ki...

Yoruma yazacak çok şey geliyor aklıma da onlrı kelimelere dökemiyorum..Çok önemli bi farkın var bizlerden onun için baş üstünde yerin var senin..inşallah bi ömür boyu böyle devam edersin Allah herşeyi gönlüne göre versin hakkındaki hayırlı tüm dualarını kabul etsin inşaallah..